Szöveg Kiyan Sobhani
NYERTES: JUVENTUS
A Juventus évekig közel járt ahhoz, hogy Európa futballcsúcsára érjen, és megnyerje a Bajnokok Ligáját. Az elmúlt négy évben kétszer is döntőbe jutottak, de mindkétszer veszítettek, a Cristiano Ronaldo vezette Real Madrid megállította őket.
A torinói csapatot most viszont éppen az ötszörös aranylabdás CR vezetheti győzelemre, jöhetnek a fontos gólok, a biciklicselek, a hidegvérrel végrehajtott büntetők és minden, ami Ronaldo.
Az ő megszerzése óriási fegyvertény volt, mert még egy ilyen óriási klubnak is szüksége van egy szupersztárra, hogy átbillentse azon a bizonyos határon. A portugál mellé pedig sikerült megszerezni végleg Douglas Costát, visszahívni Leonardo Bonuccit és amiben a Juve kifejezetten erős: ingyen elhappolni Emre Cant a Liverpooltól.
VESZTES: REAL MADRID
Cristiano Ronaldo eladásának nemcsak nyertese, hanem vesztese is van, mégpedig a Real Madrid, főleg úgy, hogy senkit nem sikerült igazolni a helyére, a keretben pedig nincs senki, aki vezetné az együttest. Sőt, az átigazolási piacon sem tüsténkedtek.
Megvették ugyan 35 millió fontért a Chelsea belga kapusát, Thibaut Courtois-t, szereztek egy egész jó jobbhátvédet Álvaro Odriozolát, és igazoltak két brazil fiatalt, Viniciust és a csodagyereknek kikiáltott Rodrygót, de lássuk be, ez kevés.
Mert legyünk őszinték, mindenki vesztesnek néz egy olyan csapatot, amelyik „aprópénzért” eladja azt a játékosát, aki a klub legeredményesebb futballistája volt, egyedül is képes volt megnyerni bármelyik meccset. A riválisok pedig közben erősödtek.
NYERTES: BARCELONA
Ez az év megváltás lehet Josep Maria Bartomeu, a Barcelona elnöke számára. A katalán csapat hosszabbított Lionel Messivel, Gerard Piquével és Sergi Robertóval, megszerezte a Róma elől Malcolmot, Paulinho és Andre Gomes helyére pedig sikerült leigazolni Arthurt és Arturo Vidalt.
Ehhez jött még a nyáron, Clément Lenglet, a spanyol bajnokság egyik leginkább alulértékelt belső középpályása, aki Piqué és Samuel Umtiti munkáját segíti majd. Egy biztos: ezzel a kerettel tovább tudnak építkezni a sikeres 2017/18-as szezon után.
VESZTES: SPORTING CP
Egy katasztrofálisan bizarr és embertelen történet után, amelyet egy csapat idióta, önmagát „szurkolóként” meghatározó elmebeteg vezetett, a Sporting szétesett, és exodusa a mai napi nem ért véget.
A portugál klub Gelson Martinst és Rui Patriciót úgy vesztette el, hogy pénzt sem látott érte, majd William Carvalhót is el kellett adnia húszmillió fontért a Real Betisnek, és nincs vége az elvándorlásnak. Az egyesület sikeresen lenullázta magát erkölcsileg és szakmailag egyaránt.
NYERTES: ATLÉTICO MADRID
Diego Simeone ez a nyár után többé nem panaszkodhat, hogy nem elég erős a csapata! Diego Costa és Thomas Lemar tökéletes párost alkothat, utóbbi nemcsak remekül védekezik, de tömi is labdákkal a csatárokat, Costa pedig ezeket rendre értékesíteni is szokta.
Ingyen jött Gelson Martins, aki a másik szélen remekül váltható Vitolóval, és bevethető, ha pihentetni kell a fő gólfelelős Antoine Griezmannt. Martins és Lemar megkönnyítik a belga Yannick Carrasco elveszítését is, aki úgy döntött, 24 évesen Kínában próbál szerencsét (?).
És még nem is beszéltünk az Atlético legjobb nyári igazolásáról: a 22 éves Rodriról, aki az előző szezon egyik legjobb védekező középpályása volt a La Ligában, stílusát Sergio Busquetséhoz hasonlítják.
NYERTES: LIVERPOOL
A Liverpool nyári igazolásai olcsóak éppen nem voltak, de megérte őket megfizetni. A Vörösök megszerezték Naby Keitát (60 millió font), Fabinhót (44 millió font), az évek óta a klubot sújtó kapusproblémát Alisson megszerzésével (67 millió font) orvosolták.
Nehéz másképp értelmezni a Pool középpályáján végbement változást, mint határozott előrelépést. Az előző szezonban Emre Can, Adam Lallana és Alex Oxlade-Chamberlain is súlyos sérüléssel bajlódott, így Jürgen Kloppnak a Jordan Henderson, James Milner, Gini Wijnaldum trióval kellett játszania.
Ami nem rossz, de az újak határozott erősítést jelentetek.
VESZTES: AS ROMA
A fő oka annak, hogy vesztesként vannak a listán, amiért és ahogy elvesztették a Malcolmért vívott küzdelmet a Barcelonával szemben, az irányítás ugyanis teljesen kicsúszott a kezük közül. Amikor a játékos bejelentette a szándékát, az AS Roma elnöke még bedobott egy elkeseredett ajánlatot a katalánokéval szemben, amit nem kellett volna.
Az olasz klub közben elvesztette két meghatározó játékosát, a kapus Alissont és a középpályás Radja Nainggolant, ami üzletileg mondjuk remek húzás volt, szakmailag viszont annál kevésbé. Aztán adtak 25 millió fontot a 29 éves Javier Pastoréért, aki évek óta keveset játszott Párizsban.
A sportigazgató Ramón Rodríguez Verdejo, azaz Monchi vett egy rakás fiatal tehetséget, alacsony kockázattal, például Justin Kluivertet. Ami egyben azt is jelenti, hogy a római jövő jó kezekben van.
NYERTES: CHELSEA
Ez az átigazolási időszak nem volt valami sűrű a Chelsea számára, de ez most nem is volt baj. Eden Hazard hónapokig flörtölt a Real Madriddal, és nyíltan ki is jelentette, hogy a Santiago Bernabéuban szeretné folytatni a pályafutását, ehhez képest még nem ment sehova.
A londoni klub ugyanis megkérte a belga játékmester árát, és Florentino Pérez Real-elnök előtt is elhúzta a mézes madzagot, mondván, adjuk, de azért ilyen drágán, mert vennünk kell helyette valakit. Közben megszerezték a középpályára Mateo Kovacicot és Jorginhót, ez pedig elég is a sikerhez.
Az új edző, Maurizio Sarri számára mindig is fontos volt a középpálya, ez minden bizonnyal a Stamford Bridge-en is így lesz, ami remek alapot teremt majd a támadójátéknak, és segít hatástalanítani az ellenfél támadásépítései terveit.
Thibaut Courtois elvesztése, és egy fiatal, de átlagos kapus (Kepa Arrizabalaga) legalább dupla áron való megvétele ugyan nem túl szerencsés, de a belga viselkedése valóban átlépett egy határt, a klubnak nem volt más választása: ha ennyire menni akar, menjen.
Forrás: FourFourTwo.com