Előkészületek
Jelölj ki egy körülbelül 30×20 méteres területet három, egyenként 10×20 méteres harmadra osztva. Ez után minden harmadot ossz fel négy részre, ezek legyenek 10×5 méteresek. A két szélső harmadban legyen négy-négy támadójátékos, középen pedig négy védekező. Mindenki csak a saját területén belül mozoghat, és csak egy labdára lesz szükség.
A gyakorlat
A támadóknak az a dolguk, hogy járassák a labdát, és várják ki azt a pillanatot, amikor át tudják játszani azt a másik oldalon lévő támadóknak – szigorúan csak laposan! A védelemnek együtt kell mozognia, és le kell zárnia a passzsávokat, hogy ezt megakadályozza.
Ha már jól megy…
…akkor engedd meg az egyik védőnek, hogy elhagyja a saját területét, ezzel négy az egy elleni szituációt teremtve és nyomás alá helyezve a támadókat. Ha a támadóknak mégis sikerül átjátszani a labdát, akkor a védő menjen vissza a helyére, és a másik támadócsapatot egy másik védő támadja le.
Hogyan segít?
Ez a gyakorlat megtanítja a védőket együtt dolgozni. Kommunikálniuk kell egymással, hogy ki, mikor, merre helyezkedjen, és mikor zárja le gyors mozgásokkal a területeket. A legközelebbi embernek meg kell támadnia a labdát, de arra is ügyelnie kell, hogyan teszi ezt: ha túlságosan kilép, akkor könnyedén be lehet játszani mögé a labdát.
Zárd le a passzfolyosókat!
Ez a gyakorlat a védekező csapat térfelének közepén használható, ha például a labdát az ellenfél jobbszélsője kapja, akkor őt a balhátvédednek kell megtámadnia.
Ha ez megtörténik, a többi védőnek át kell tolódnia arra az oldalra, hogy szűkítse a területet. A védők között ilyenkor nagyon kevés szabad hely maradjon, ehhez pedig kommunikációra van szükség.
A védelemnek ilyenkor az a célja, hogy ne hagyjon területet a támadóknak, és a szoros helyezkedéssel megakadályozza a passzokat. Ha megnézzük a Barcelona és az Arsenal futballját, labdarúgói a mesterei annak, hogy passzolják be a labdát a négy védő mögé. Ha ellenfeletek hasonló stílusban játszik, akkor a szélek felé kell őket szorítanotok, hogy középen ne törhessenek át.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2012. januári számának Fociakadémia szekciójában.)