1
Becsüld fel a távolságot!
„Nagyon fontos, hogy milyen messziről jár a szabadrúgás. Én azt szeretem, ha a tizenhatostól hat-hét méterre lőhetek, de minden távolságból gyakorolni kell. Kezdj tizennyolc méterre a kaputól, majd haladj hátrébb, mindkét oldalról. Próbáld minden szögből eltalálni a kaput.”
2
Csináld meg a házit!
„Meccsek előtt mindig feltérképezem az ellenfél kapusát, hogy már a rúgás előtt elindul valamelyik sarok felé, vagy kivár az utolsó pillanatig. Utána, amikor már a labda mögött állok, a kapust figyelem, hogy mire készül. Ha tesz egy lépést az egyik irányba, akkor jó esély van betalálni a másik sarokba.”
3
Lőj rutinból!
„Sok játékos ugyanazokat a dolgokat csinálja szabadrúgások előtt, figyeljétek csak meg például Ronaldót. Tapasztald ki, neked mi a legjobb – mondjuk három vagy öt lépésről esik legjobban a lövés –, majd gyakorold be! Ha ezzel is foglalkozol, nagyobb eséllyel találsz be.”
4
Koncentrálj a labdára!
„Lesznek olyan esetek, amikor az ellenfél játékosai megpróbálnak megzavarni szabadrúgások előtt. Én nem foglalkozom velük, csak arra figyelek, hogy a sorfal megfelelő távolságra legyen, és el tudjam rúgni felettük a labdát. Sohasem foglalkozok azzal, más játékosok mit csinálnak. Csak saját magadra figyelj!”
5
Ismétlés a tudás anyja
„Ha jó szabadrúgáslövő akarsz lenni, akkor a legfontosabb a gyakorlás. Állíts fel egy bábukból álló sorfalat, próbáld meg ellőni felettük a labdát, és célba venni az egyik sarkot. Semmi másról nem szól ez, csak az ismétlésről. csináld újra és újra. Ha tizenöt percig csinálod mindennap, már az is sokat segít.”
Így rúg Sigurdsson
Bartek Sylwestrzak szakértő górcső alá veszi Gylfi technikáját
Nekifutás
„Relatíve rövid, három lépés távolságról indul a labda felé. Így kicsit nehezebb lendületet szereznie, ugyanakkor állandó, pontosan tud lőni. Hosszabb nekifutás esetén nehezebb megtartani a lépések ritmusát, ez által pedig eltalálni a kaput.”
Testhelyzet
„Gyakori és elterjedt tévhit, hogy a testnek és a térdnek a labda fölött kell lennie az ellövés pillanatában. Sigurdsson nagyon helyesen nem követi ezt, így nagyobb felületet tud célba venni, és erősebben tud rúgni. Mindezt úgy éri el, hogy nagy szögben közelít a labdához.”
Kontakt
„Játékosok és edzők is gyakran azt gondolják: a belsővel ellőtt labdák szükségszerűen gyengébbek, de pontosak. Nos, el lehet érni mind a kettőt egyszerre. Sigurdsson lövése erős, tökéletes ponton találja el a labdát, amely így az átlagosnál gyorsabban száll.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. áprilisi számának Fociakadémia szekciójában.)