„Szoboszlai Dominik egy drágakő, akit csak Puskás Ferenchez lehet hasonlítani. Januárban minden bizonnyal az RB Leipzig játékosa lesz, de meg vagyok róla győződve, hogy Európa minden csúcsklubjába, így a Bayern Münchenbe is beférne” – mindezt Lothar Matthäus mondta a valaha volt legdrágább magyar játékosról, Szoboszlai Dominikról a müncheni Abendzeitungnak még az után, hogy 2020 novemberében történelmi és elképesztően pazar góljával kilőtte a magyar válogatottat a 2021-es Európa-bajnokságra.
Na, tessék. Ha valaki igazán nagyra tart egy magyar futballistát, akkor még ma is leginkább Puskáshoz hasonlítja. Pedig aztán Matthäus említhette volna Bene Ferencet, aki gyerekkorának szupersztárja volt, esetleg Détári Lajost, aki a kortársa, vagy Gera Zoltánt, aki a játékosa. De nem, ilyenkor Puskás az etalon, pontosabban az a bizonyos léc, amelyet olyan magasra helyeznek, hogy lehetetlen nem leverni.
Már jó 60 éve viszonyítási alap Puskás Ferenc, akivel ha egy lapon említik az embert, az hatalmas szó, ugyanakkor talán félelmetes teher is, hiszen a játék történetének egyik legnagyobbjához kellene felnőnie annak, akit hozzá mérnek. Jószerével lehetetlen megfelelni a kihívásnak, talán a Puskással egy évben, egy budapesti kerületben született Kubala Lászlónak sikerült legutóbb, aki, bár a magyar válogatottságról kénytelen volt lemondani, de a Barcelona történetében legalább azt jelenti, mint Puskás a Real Madridéban. Már Albert Flóriánnak is nyomasztó lehetett az összehasonlítás, aki pedig egyetlen aranylabdásunk. (Az 1960-ban 33 éves Puskás „csak” második lett az Aranylabda-szavazáson.) A „Császárnak”
állítólag maga Puskás mondta az öltözőben az 1965-ös bilbaói VVK-meccs után, hogy „Azt hittem, jobb
játékos vagy”, miközben odabökte a gólszerző Varga Zoltánnak, hogy „Jól játszottál, öcsi!”. (A zrika persze érzékenyen érinthette Albertet, de azért később Puskás jócskán dicsérte is, az 1966-os magyar–brazil
után például.)
Ki tudja, hányszor kellett Benének meghallgatnia, hogy „legalább” a keresztneve neki is Ferenc, vagy Puskás Lajosnak ugyanezt a vezetéknevéről, Tichy Lajosnak, Machos Ferencnek, Kocsis Lajosnak, Esterházy Mártonnak azt, hogy „hej, amikor még Puskás játszott a Honvéd mezében”, hogy aztán Détárin már a 10-est is számonkérjék. Miközben határtalan büszkeség az összehasonlítás, mérhetetlen feladat megfelelni neki.
A mindenkori szaksajtó ettől még, amíg világ a világ, Puskást látja majd az új magyar tehetségekben: Gera Zoltánt „Magical Magyarnak” nevezték Angliában, most pedig Szoboszlai Dominik tűnik fel az „új Puskásként” német címlapokon és íme, Lothar Matthäusra hivatkozva, immár a FourFourTwo-ban is. Mármint a globális kiadásban, amelyben a közeljövő szupersztárjait vették sorra brit kollégáink a következő oldalakon. Közöttük a magyar válogatott 10-esét, Szoboszlait, „akit csak Puskáshoz lehet hasonlítani”.
Márpedig úgy tűnik, őt nem feszélyezi az ilyesmi…
Szöllősi György
(A FourFourTwo magazin 2022. januári számának főszerkesztői jegyzete.)