Szinte lehetetlen a két MU-legenda, Ryan Giggs és Wayne Rooney összehasonlítása – de az FFT megtette. Az Old Trafford szurkolótábora szerencsés, hogy mindkettőt láthatta.
5. RYAN GIGGS (MANCHESTER UNITED)
AZ ELSŐ BENYOMÁS. „Emlékszem, amikor először láttam meg őt – idézte fel Alex Ferguson 2013-as önéletrajzában. – Tizenhárom éves volt, és úgy lebegett a pálya fölött, mint amikor egy cocker spániel üldöz egy szélben szálló ezüstpapírt.” Az edző 1991 márciusában adta meg az akkor 17 éves Giggsnek az első lehetőséget, a walesi játékos pedig állandó kezdő lett a következő idénytől, és meghálálta Ferguson bizalmát, sorra nyerte az Év fiatal játékosa-elismeréseket. A nyomában újabb fiatalok mutatkozhattak be, Giggs pedig mindent beleadott a klasszis ’92-es bajnokcsapatban.
SZÓRAKOZTATÁS. Nem lehet belefáradni a videókba, amelyeken Giggs a reményvesztett ellenfél közt vezeti a labdát, csak ha te magad is oda tartozol. Ahogyan gyorsult, és ahogy a labdát kezelte, a székhez szegezte az Old Trafford nézőit 23 évig.
TRÓFEÁK. A brit futballtörténelem legtöbb díjat szerző játékosa. Tizenháromszor nyert bajnokságot, négyszer FA-kupát, háromszor Ligakupát, kétszer Bajnokok Ligáját. Verhetetlen.
A LEGJOBB PILLANAT. Az 1999-es FA-kupa elődöntőjének újrajátszásában esett gólja verhetetlen, ha pedig a Premier League-ben szeretnénk szétnézni, az 1994 februárjában a QPR ellen szerzett találata lenyűgöző. A Manchester United útban volt a bajnoki cím felé, a csodagyerek pedig levágott egy hatalmas szólót, amely jól mutatta, micsoda tehetségről van szó.
KAKASVIADAL FERGIE-VEL. Bár később ő lett Ferguson kis kedvence, de fiatalon ő sem úszta meg az edző híres fejmosásainak egyikét. Ő és társa, Lee Sharpe a tiltás ellenére buliba készülődtek egy hétköznap, és indulás előtt Sharpe házában ittak meg néhány sört. Fergie rájuk rontott, mindenkit kizavart a házból, kettejüket pedig alaposan lehordta, Giggsnek azt mondta, nem lesz belőle soha semmi ebben a csapatban.
ÖRÖKSÉGE. Giggs jó eséllyel pályázik a minden idők legnagyobb Manchester United-játékosa megtisztelő címre. Összesen 963 alkalommal lépett pályára a csapatban, többször, mint bárki más. Nem egyszerűen jó játékos volt, hanem a világ egyik legnagyobb klubjának ásza két évtizeden át. Voltak, akiknek egy adott időszakban nagyobb hatása volt, mint neki, de Giggs mindenkit túlélt.
5. WAYNE ROONEY (MANCHESTER UNITED)
AZ ELSŐ BENYOMÁS. Kevesen mutatkoztak be az angol labdarúgásban nála nagyobb lendülettel. Tizenhat éves korában, 2002-ben hatalmas gólt lőtt az Arsenal ellen az Everton játékosaként. Kivételes tehetség jelentkezett be. Amikor a Manchester Unitedban lépett először pályára, mesterhármast szerzett a BL-ben. Mindig a nagyobb színpadra vágyott, sosem félt senkitől és semmitől. Ő került Ruud van Nistelrooy örökébe, és sokoldalú csatár vált belőle, akinek köszönhetően a Manchester United képes volt megőrizni dominanciáját a Premier Leagueben.
SZÓRAKOZTATÁS. Bátorsága a Newcastle elleni 2005-ös emelésében testesült meg a leglátványosabb. Pusztán néhány másodperccel az után történt, hogy duzzogott a játékvezetőre. Bármilyen gólt szerezhetett bármelyik pillanatban.
TRÓFEÁK. Rooney sem nevezhető szegénynek, öt alkalommal diadalmaskodott a Premier League-ben, egyszer az FA-kupában, háromszor a Ligakupában és egyszer a BL-ben.
A LEGJOBB PILLANAT. Rooney fantasztikus ollója (felül) 2–1-es győzelmet jelentett a Manchester City ellen 2011 februárjában, és talán a Premier League-korszak legcsodálatosabb Manchester United-találatáról beszélünk. Technikailag tökéletesen kivitelezett lövés volt. Ezzel a győzelemmel nyolc ponttal előzték meg a városi riválist útban a bajnoki cím felé.
KAKASVIADAL FERGIE-VEL. Gary Neville egyszer azt mondta, hogy Rooney annyira kezelhetetlen volt, ha kimozdult szórakozni, hogy „védőket kellett ráállítania” testőrök személyében. Fergusont azonban nagyon irritálta játékosa sör és tánc iránti szerelme. Csakúgy, mint ügynöke, Paul Stretford, aki nagy hatással volt fiatal játékosára, az edző szerint rossz dolgokban is.
ÖRÖKSÉGE. Ő szerezte a második legtöbb gólt a Premier League történetében, összesen 208-at. Emellett ő adta a harmadik legtöbb gólpasszt. Változatos és önzetlen futballt játszott a válogatottban is, 2009 és 2011 között pedig különösen emlékezetes játékot nyújtott a Unitedban, amikor Cristiano Ronaldo távozását követően ő lett a legfontosabb alapember. Különleges futballista, aki mindig felelősséget vállalt.
HOGYAN LEGYÉL ALÁBECSÜLT MINDENKORI GÓLKIRÁLY?
A Premier League-ben felállított rekordját talán még évtizedekig nem döntik meg, és ez a sikere nem is kapott elég elismerést.
Szöveg Richard Jolly
3. ALAN SHEARER (BALCKBURN, NEWCASTLE)
Az egyes időszakok nem mindig akkor születnek és érnek véget, amikor azt várnánk. A hatvanas évek egyértelműen 1962-ben kezdődött, amikor a Beatles Love Me Do címmel megjelentette első kislemezét, és Mary Quant piacra dobta a miniszoknyát.
A Liverpoolra mindenki úgy emlékszik, hogy uralta a hetvenes és nyolcvanas éveket, pedig a 18. bajnoki címét csak 1990-ben szerezte. A Premier League hajnala jelentette valójában annak az évtizednek a kezdetét. A 26 éve ácsingózó Manchester United az új korszak első 21 idényéből 13 alkalommal lett bajnok.
Az új korszak nyitó napján a Blackburn 3–3-as döntetlent játszott a Crystal Palaceszal. Az előbbi csapat 22 éves újonca, a brit klubok addigi legdrágább igazolása kétszer is betalált. Ha visszatekintünk a mából, egyértelmű, hogy Alan Shearer gólokat lőtt. Akkor azonban még nem volt teljesen egyértelmű, hogy ennyire meghatározó figura lesz. A First Divisionben a Southampton játékosaként 118 alkalommal lépett pályára, és 23 gólt szerzett. Az 1991–92-es idényben összehozott 13 találat 41 mérkőzésen figyelemreméltó volt, de nem kiemelkedő.
Az újragondolt bajnokság azonban újjászülető játékost eredményezett, és Shearer a Premier League feltűnő jelensége lett. Karácsony után, még decemberben megsérült, ekkor 16 gólnál tartott. Ha nem adódik problémája a keresztszalagjával, minden bizonnyal nála köt ki a bajnokság legelső Aranycipője.
Második nekifutásra már ő lett a gólkirály, és több mint negyedszázaddal később még mindig ő ül a trónon. Harry Kane veszélyt jelenthet rá, de e sorok írásának pillanatában még mindig százzal van elmaradva tőle. Ha ő nem dönti meg Shearer rekordját, nagyon valószínű, hogy a 2020-as években már nem is fogja senki.
Fáradhatatlanságának köszönhetően számtalan rekord szerepel a neve mellett. Ő szerezte meg a leggyorsabban a bűvös 100 gólt (124 mérkőzésen, ez 17-tel kevesebb mint bárki másé). Még mindig ő az egyetlen angol, aki három egymást követő idényben lett aranycipős. Abban sincs társa, hogy három egymást követő idényben is elérte a harminc gólt. A hetedik helyezett Blackburnben 31-et lőtt, a tabella alján záró Newcastle-ban 23-at. Akadt egy olyan nap, amikor egymaga ötöt szerzett, pedig a Newcastle a 19. helyen állt.
Ha ehhez hozzáadjuk 64 gólpasszát, akkor nincs más a Premier League-ben, akinek 324 találathoz lett volna köze. Akad két tényező, amelyik még sokkal figyelemreméltóbbá teszi a puszta statisztikát. Az egyik, hogy két keresztszalag-sérülése következtében ott kellett hagynia a sokat futó, csatár melletti pozíciót, és sokkal inkább ő lett a fókuszpont, de ezzel együtt is – nagyban Sir Bobby Robson tanácsainak köszönhetően – hatékony maradt. A másik pedig az, hogy 1996-ban visszautasította a Manchester United ajánlatát, és inkább maradt a saját régiójában. Ha nem így dönt, könnyen lehet, hogy ez a 260 inkább 300 körül alakul. Ő azonban inkább 81 év után bajnoki címhez segítette a Blackburnt, majd részese lett öt alsóbb helyezésnek a Newcastle-lal.
Brutalitása gyakran párosult ravaszsággal. Ehhez érdemes az Everton ellen 2002-ben bombázva emelt góljára gondolni. Csodálatosan tiszta gólokat lőtt, de fejjel is kiváló volt. Egyedül Peter Crouch fejelt többet nála, de annyival magasabb is volt. Csak Jimmy Greaves, Steve Bloomer, Dixie Dean és Gordon Hodgson szerzett több gólt nála az angol élvonalban.
Shearer neve mellé összesen 283 gólt jegyeztek fel.
„A KÖZÖNSÉG ÚGY ÜVÖLTÖTT, MINTHA A MESSIÁST LÁTNÁ”
Chris Flanagan ott volt a portugál zseni legelső Premier League-meccsén. Tehetsége már akkor mindenkinek szemet szúrt, amikor még csak 29 varázslatos percet töltött a pályán szegény Bolton ellen.
2. CRISTIANO RONALDO (MANCHESTER UNITED)
Két csere mutatkozott be a Manchester Unitedban 2003. augusztus 16-án. Az egyikükből később minden idők egyik legnagyobb futballistája lett, a másikukból pedig Eric Djemba-Djemba.
Djemba-Djemba csupán hat perccel később lépett pályára, mint a másik, de pályafutására máris árnyék vetült. Amit látott, az neki is feladta a leckét.
A Manchester United az idény első mérkőzését játszotta a Bolton ellen, és egy óra elteltével 1–0-ra vezetett, amikor lejött Nicky Butt, és a helyére beállt a 18 éves Cristiano Ronaldo. Hajában szőke csíkokkal, magabiztosan közlekedett, pedig csak néhány nappal korábban érkezett 12.5 millió fontért a portugál Sportingból. A hetes mezt húzta magára, amelyet David Beckham hagyott maga után. A közönség akkora üdvrivalgással köszöntötte, hogy már csak az lehetett kérdés, vajon megfelel-e majd a várakozásoknak. Ami azt illeti, még túl is szárnyalta őket.
Amikor legeslegelőször ért labdába vörös mezben, elvitte Nicky Hunt mellett, aki gyorsan felrúgta. „Első érintéseinek egyike során padlóra vittem” – büszkélkedett a hátvéd évekkel később.
„A jobbhátvéd rögtön elkaszálta – írta később Alex Ferguson. – Ő azonban felkelt, és újra kérte a labdát. Arra gondoltam rögtön, hogy van vér a pucájában.”
Olyannyira volt, hogy az utolsó fél órában gyakran volt nála a labda, és hamar kiderült, mennyire hatékony tud lenni. „Vagy százszor átlépte a labdát, mielőtt kiharcolt egy tizenegyest” – mondta később Kevin Davies az FFT-nek.
Ronaldo a bal szélen játszott, és pofátlanul átjutott a védőkön. Tíz perccel a pályára lépése után már olyan zűrzavart okozott, hogy Kevin Nolan abban sem volt biztos, egyáltalán belül van-e már a tizenhatoson, és lerántotta Ronaldót.
Manapság fogná a labdát, és ő végezné el a büntetőt, de akkoriban még Ruud van Nistelrooy volt a felelős. Jussi Jääskeläinen megfogta, de nem számított, mert hamarosan Cristiano Ronaldo ismét megszerezte a labdát, és olyan jól ívelte Ryan Giggsnek, hogy azzal 2–0 lett az eredmény.
Ezzel még mindig nem volt vége. „Saját elhatározásából kihúzódott a jobb szélre, és két csodálatos keresztlabdát adott be onnan – folytatta Alex Ferguson. – A közönség úgy üvöltött fel azon az oldalon, mintha maga a Messiás jelent volna meg előtte.”
MINDENKI, AKI OTT VOLT, TUDTA, HOGY SZTÁR SZÜLETETT
Minden egyes labdaátlépés újabb ovációt váltott ki. Ronaldo magasabb sebességen pörgött, mint bárki más a pályán. A gondolkodása és a lába is túl gyors volt a Boltonnak. Az összezavarodott ellenfél végül 4–0-ra kapott ki. „Ronaldo megváltoztatta a játék menetét” – rögzítette Sam Allardyce.
Ferguson szerint fantasztikus bemutatkozás volt, szinte hihetetlen. „Kétségtelenül a legizgalmasabb első pályára lépés, amit életemben láttam” – állapította meg George Best, aki maga is ikonikus hetes számú játékos volt egykor a csapatban. Amikor Cristiano Ronaldo elhagyta a pályát, a közönség a nevét skandálta. Hat éven át nem is nagyon hagyták abba.
Mindenki, aki ott volt aznap, tudta, hogy sztár született. Csak egyetlen olyan embert neveztek a FIFA Év játékosa díjra, aki a Premier League-et erősítette. És az nem Eric Djemba-Djemba volt.
HAT EPIZÓD EGY ZSENITŐL
Lehetne más? A dicsőséges francia csatár, Thierry Henry szereplése nyolc év tömör gyönyört szerzett az Arsenalban. Nem akad nála jobb.
Szöveg Mark White
A DERBY ELLEN MAGÁRA TALÁL (1999)
A legenda szerint az Arsenal alelnöke, David Dein egy videokazettát nyomott Thierry Henry kezébe, amikor megérkezett a csapatba. Ian Wright megmozdulásai szerepeltek rajta azzal a felirattal, hogy „így kell csinálni”. Mintha ez annyira könnyű lenne. Nehéz kezdet után a francia csatár 1999 novemberében állította talpra a Highbury összes lelátóját. Henry és Dennis Bergkamp még nem is kezdtek együtt otthon, de a Derby ellen ez is elkövetkezett. Fiatalság és tapasztalat tökéletes harmóniában.
A londoni csapat vesztésre állt, de elérkezett Henry ideje. Előtte 16 mérkőzésen csupán két gólt szerzett. De Arsene Wengernek mindig volt terve. Két, hideg fejjel szerzett gólja teljesen megváltoztatta a róla kialakult képet, és Ian Wrightnak is büszkeségére váltak volna. Hetvenkét perc után hatalmas ováció közepette hozták le. Ez volt az első alkalom, hogy magával ragadta a közönségét. És hét éven át el sem engedte.
2. FERGUSON ELKÉPEDT (2000)
A 2000-es év októberére Henry nemcsak lecsapott a lehetőségekre, hanem maga alakított ki rengeteget a semmiből. Amikor 30 perce tartott az Arsenal gigászi küzdelme az akkor címvédő Manchester United ellen, David Beckham a földre vitte Freddie Ljungberget. Sylvinho Gilles Grimandinak adta a labdát, ő pedig megtalálta Henryt, aki lesben állt a tizenhatos jobb szélén, háttal Denis Irwinnek. A United négy védője ott sorakozott Fabien Barthez előtt, így aztán az út zárva volt.
Ahol azonban felbukkant Henry, ott gyakran megnyílt az út. Egy laza mozdulattal felemelte a labdát, elhúzta a saját bal válla fölött, mintha csak egy gránátot biztosított volna ki, hogy rádobja az ellenségre. Már akkor ünnepelt, amikor a labda még csak félúton járt. Kétség nem fér hozzá, ez volt a leglátványosabb gól a Highbury történetében.
„Nem sok mindent lehet tenni egy ilyen gól ellen” – hüledezett Sir Alex Ferguson. Valljuk be, igaza van.
3. SZOBROT NEKI! (2002)
Délután három óra 12 perc környékén járunk 2002 novemberében, zajlik a rangadó. Henry éppen valami ragyogóra készül. Amikor a labda leesik a lábához, még az Arsenal térfelén van. Az állás null null. Megszelídíti, 180 fokkal lefordul, és megkerüli a Tottenham játékosát, Matthew Etheringtont. Elindul, felgyorsul, és átszökell a felezővonalon. Elérkezik az ellenfél tizenhatosának a szélére, és úgy lép át három védőt, mintha azok ott sem lennének.
Ez a tizenhatostól tizenhatosig robbanó játékstílus akkoriban az Arsenal védjegye volt. Arroganciával és eleganciával, erővel és egyensúllyal futballoztak, és ezt aznap este egy személyben testesítette meg a csapat 14-es játékosa. Még csak ötméteres közelébe sem kerülhetett senki, az ellenfél csak annyit érzett, hogy valaki kiengedett egy vadállatot a ketrecéből. Volt valami kecsesség és gyönyör abban, ahogyan a maga 188 centiméterével végigsuhant a pályán.
Hogy a történet vége se hiányozzon, az akció végén a bal alsó sarokba gurította a labdát, majd visszafutott a pálya teljes hosszában, útközben még egy hátvéd megpróbálta megállítani, de ez már a saját csapattársa, Sol Campbell volt. Térden csúszott a gyepen a Tottenham vendégszurkolói előtt, ebből az ikonikus mozdulatból készült később szobor az Emirates Stadionban. A Tottenham drukkerei szitkozódtak, kiabáltak, ezek még csak el sem jutottak az Arsenal sztárcsatáráig.
4. ADD TOVÁBB! (2003)
Ruud van Nistelrooy úgy duzzogott, akár egy kisgyerek, aki nem kapott PS5-öt karácsonyra, ahányszor a Manchester United úgy nyert mérkőzést, hogy az ő neve mellé nem jegyeztek fel gólt. Amikor viszont Ferguson azt mondta róla, hogy önző, azt a legnagyobb bóknak szánta.
A 2002–03-as idényben fej fej mellett haladt a holland és a francia az Aranycipőért folytatott harcban. Mindketten telve voltak önbizalommal. Amikor azonban kard ki kard helyzet következett, Henry egyszerűen tette, amit tennie kellett. De nem feltétlenül egymaga ontotta a gólokat.
Az idény utolsó napján Van Nistelrooy belőtte a 25.-et, és ezzel az övé lett az elismerés, Henry viszont három gólpasszt is adott Ljungbergnek a Sunderland ellen. „Nekem az a legnagyobb öröm, ha úgy adhatok gólpasszt, hogy közben helyzetben vagyok” – nyilatkozta egyszer.
Egy olyan időszakban, amikor még a kutya sem nézte, hogy ki készítette elő a helyzetet, Henry 20 alkalommal adott gólpasszt, ebből 18-at akcióból. Kevin De Bruyne, a Manchester City játékosa csak 2019–20-ban érte utol.
Van Nistelrooy számára a labdarúgás nem jelentett mást, csak gólt. Az Arsenal és Henry esetében azonban a játék sokkal többről szólt. Lehet, hogy egy trófea nélküli idényben mindent megtett volna az egyéni elismerésért. „A történelem egyetlen nagy góllövője sem versenyezhet az általa adott passzok számával” – mondta róla Wenger.
Hogyan is lehetne védekezni valaki ellen, aki annyi gólpasszt ad, ahány találatot egymaga szerez?
5. EZ A SRÁC LEGYŐZHETETLEN (2004)
Az a helyzet, hogy Henry mesterhármasának utolsó gólja a Liverpool ellen 2004 áprilisában az Arsenal otthonában némileg szerencsés volt, de az is igaz, hogy ez volt az egyetlen olyan pillanata a meccsnek, amikor a csatárt nem fogták szorosan.
AZ ELLENFÉL CSAK ANNYIT ÉRZETT, HOGY VALAKI KIENGEDETT EGY VADÁLLATOT A KETRECÉBŐL
Amikor kiegyenlített, az nagyon hasonlított első góljára a Highburyben a Derby ellen, csak egy kicsit kevésbé idegesen tette be a kapuba ballal. Ekkor viszont már az ilyen jellegű befejezés sokkal inkább volt a védjegye, mint amolyan Ian Wright-emlékműsor.
Az Arsenal 2–1-es hátrányban fordult, ezzel veszélybe került a legyőzhetetlenség mítosza, de Henry mintha lelassította volna az időt a szünet után az oldalvonal mellett, ahogy elfutott, és beadta a labdát Ljungbergnek, tőle pedig Pires kapta meg, és belőtte az egyenlítő gólt.
Egy perccel később el is dőlt. Henry megragadta a labdát a kezdőkörben, Didi Hamann mögé került, utána elintézte Jamie Carraghert. Ezt követően még hülyét csinált a maradék Liverpoolból, és az alsó sarokba lőtte. Elképesztő erő lapult Henryban, nála mégis úgy tűnt, hogy a labdarúgás pehelysúlyú sport. Hiába irányította Steven Gerrard hősiesen a csapatát, mégis az Arsenal csatára miatt állt el mindenki lélegzete, beleértve a Liverpool védelmét is.
6. A BÚCSÚCSÓK (2006)
A Highbury túl szerény volt. Egy kis kertecske jól ápolt gyeppel, ahova behallatszott az autók és a vasút zaja. Ezen a pályán a Legyőzhetetlenek óriásnak hatottak, olyanoknak, akik képesek felnyúlni a felhőkig. Ez kétségtelenül hajtotta Henry mítoszát.
Az Arsenal 2–1-es vereségre állt a tabella közepén tanyázó Wigan ellen, amikor a francia csatár bevetette magát, és mesterhármassal húzta ki csapatát a bajból. Az utolsó gólja a Highburyben egy tizenegyes volt a North Bank előtt. Amikor a labda bement, a csapatkapitány és mindenkori Arsenal-gólkirály térdre rogyott, megcsókolta a füvet, és tisztelgett a közönségnek.
Csak ő zárhatta így le ezt a történetet. Végül mindnyájunk után csak történetek maradnak, Henryé viszont egy hatalmas mese lett.
Összeállításunk első részét elolvashatják IDE KATTINTVA.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. februári számában.)