75. DAVID TREZEGUET, Franciaország
Csupán Alessandro Del Piero, Giampiero Boniperti és Roberto Bettega szerzett több gólt a Juventusban, de az utóbbi kettő hosszabb időt töltött a klubnál. Aranygólja, amellyel a francia válogatott megnyerte a 2000-es Európa-bajnokságot, örökre emlékezetes marad, ahogyan 150 kilométer per órás lövése is az Old Traffordon.
74. CHRISTIAN VIERI, Olaszország
„Vieri volt Európa egyik legjobb csatára a maga idejében. Mindig keményen megdolgozott a góljaiért. Jó volt fejjel, és nagyon hatékony a labdával a tizenhatoson belül.” Alessandro Nesta, angol FFT, 223. szám
73. JOHN TERRY, Anglia
„Az első alkalommal, amikor megláttam Terryt, az edzőpályán a harmincméteres passzokat gyakorolta. Nagyon szeretett volna jobbá és jobbá válni, nem tudott betelni a játékkal.” Ray Wilkins, angol FFT, 129. szám
72. MICHAEL OWEN, Anglia
Amíg össze nem szedte térdszalagsérülését, elképesztő sebesség és határozott befejezés jellemezte, előszeretettel döntött meg rekordokat is. Az 1998-as franciaországi vb-n Argentína biztosan megjegyezte a nevét. Félpályás szóló, majd fel a jobb sarokba.
71. DECO, Portugália
Csendes gyilkos rengeteg szabálytalansággal. Brazil származású, vérében van a selecao minden erénye. Ő volt a Porto hajtóereje, remekül látott a pályán, emiatt is nyerhetett vele BL-t a portugál csapat. Utána Ronaldinho mellett remekelt a Barcelonában, és ismét BL-t nyert. Nem rossz.
70. CLAUDE MAKÉLÉLÉ, Franciaország
Nem semmi, ha egy komplett posztot neveznek el az emberről. A francia futballista újradefiniálta a védekező középpályás fogalmát, mivel élő pajzsként viselkedett a védelem előtt. Aligha csinálta jobban azóta is bárki, hogy Makélélé kiszolgált a Chelsea-nél.
69. HRISZTO SZTOICSKOV, Bulgária
„Bármelyik pillanatban megfordíthatta a mérkőzést, ilyen volt a személyisége, és a tudása is megvolt hozzá. Kiszámíthatatlan volt. Csodás bal lába volt, amiért én, a szintén ballábas még jobban tisztelem.” Emmanuel Petit, angol FFT, 168. szám
68. MICHAEL BALLACK, Németország
„Fiatalon lett a német válogatott tagja, és a Leverkusen, a Bayern München, majd a Chelsea klasszisa. Összetett játékos, generációja legjobbja.” Christian Ziege, angol FFT, 185. szám
67. THOMAS MÜLLER, Németország
„Ich bin ein Raumdeuter” – mondta a Bayern labdarúgója, amikor a szerepéről kérdezték. Azaz keresi a helyet. És ez valóban így van. Keresi az üres területet, beszivárog a legveszedelmesebb résekbe is, miközben intelligens, vezéri képességekkel bír, és kevés jobb van nála.
66. SERGIO AGÜERO, Argentína
A Premier League legdrámaibb gólját egy sok szempontból ismeretlen hős szerezte.
Szöveg Nick Moore
Nemrég megjelent könyvében (Nothing is Real) David Hepworth zenei szakíró azt állítja, hogy a Beatlest, minden idők legnagyobbra tartott zenekarát valójában alábecsülték. Ez olyan, mintha azt mondanánk, Sergio Agüero nem kap elég elismerést.
Az argentin sztár, akit Pep Guardiola nemes egyszerűséggel csak legendának nevezett, duzzad az önbizalomtól. Ezzel együtt tényleg azt érezzük viszont, hogy a Manchester City 10-es játékosát nem értékeli olyan nagyra a közönség, mint amit megérdemelne.
Agüerót nem véletlenül nem ajnározzák. Sosem került oda az Aranylabda első három helyezettje közé. Nem választották meg Angliában az Év játékosának, holott Robin van Persie, Gareth Bale, Luis Suárez, Rijad Mahrez, N’Golo Kanté, Jamie Vardy és Mohamed Szalah mind elnyerte az elismerést. Még a Manchester City legjobbja is csak két alkalommal lehetett (2011–12 és 2014–15), máskor megelőzte Pablo Zabaleta, Yaya Touré, Kevin De Bruyne és David Silva. Minden tisztelet nekik, de ez akkor is nevetséges. Aligha vitatható ugyanis, hogy Agüero minden idők legnagyobb Premier League-csatára.
A statisztikái jobbak, mint a rendre legjobbnak tartott Thierry Henryéi. Kétszázharminckét meccsen 162 gólt szerzett, ez 0.70-es gólátlag mérkőzésenként, Henrynál ez a szám 0.69, amit 1999 és 2007 között 254 meccsen szerzett 174 gólja ad ki.
Igaz, Alan Shearer 441 mérkőzésen 260 gólt ért el, (így meccsenkénti gólátlaga 0.59), ám Agüero is pontosan tudja, hol a kapu, és mit kell a labdával kezdeni.
A játékát is öröm nézni, ugyanis született gólvágó.
„Mindig jókor van jó helyen” – mondja róla honfitársa, Nicolás Otamendi. Ezzel együtt is szeme van a pályán, taktikája fejlett, ő maga pedig talpraesett. Gyakran csalogatja be a védőket olyan területekre, ahol utálnak lenni, igazi 173 centiméteres rémálom, akit nagyon nehéz közömbösíteni zömök termete és alacsony súlypontja miatt.
Korábbi edzője, Roberto Mancini azt mondta róla, hogy Romário tökéletes mása.
Agüero 2014-ben elmondott egy történetet a FourFourTwo-nak, amelyből kiderül, milyen ravasz:
„Az elmúlt idényben Jonás Guttiérez mellett álltam egy szögletnél – magyarázza hamiskás mosollyal. – Gondoltam, mivel régi csapattársam az argentin válogatottban, megkérdezem, hogy van. Azt felelte, úgy, ahogy mindig is, nem sok minden történt vele. Érdeklődött, hogy van a sérülésem. Jól, válaszoltam, és szóltam neki, hogy valaki próbál jelezni neki a közelünkben. Amikor megfordult, odarohantam David Silvához, hogy nekem adja a kis szögletet. Guttiérez kínjában csak üvöltözni tudott velem.”
Akkor hát miért nem jönnek a kitüntetések? Bármilyen fura, de könnyen lehet, hogy ennek oka az állhatatossága. Nyolc teljesen kiegyensúlyozott idény áll mögötte, amelyek során semmi kirívó nem történt vele.
Rekordot jelentő hat alkalommal lett a Hónap játékosa a Premier League-ben, de ez sem volt elég, hogy az év végén őt válasszák meg az év legjobbjának. Feltűnően kiegyensúlyozott életet él. Talán, ha annyira hevesen reagálna bizonyos helyzetekben, mint korábbi apósa, Diego Maradona, mondjuk, fegyvert lengetne váratlanul, egyből mindenki megvadult zseninek tartaná.
„Remek ember, szerény, segítőkész és karizmatikus barát”
Ehhez képest elképesztően nyugodt ember. Gabriel Jesús, aki azért érkezett 2017 januárjában a Palmeirasból, hogy bejelentkezzen versenytársnak Agüero helyére, azt mondta, hogy egy „remek ember, szerény, segítőkész és karizmatikus barát” fogadta. Nem könnyű a legfényesebb csillagnak lenni egy olyan csapatban, amelyikben ott van még Kevin De Bruyne, David Silva és sok más hasonló.
Nyilván most sokan azt gondolják, sokkal könnyebb egy ennyire kimagasló keret tagjaként brillírozni. Legyünk azonban figyelemmel arra is, hogy Agüero nagyon ügyesen alkalmazkodott Guardiola igényeihez, amióta a menedzser 2016-ban Münchenből Manchesterbe költözött. Kihagyhatatlan része a csapatnak, és rengeteg extra munkát tett hozzá egyéni teljesítményéhez. A City nem ugyanaz az együttes lenne nélküle.
Ez vajon semmit sem számít? Az biztos, hogy a szoborállítással még várni kell az Etihad környékén. Pedig nagyon sokan fognak emlékezni arra, hogy Sergio Agüero a Premier League történetének legdrámaibb pillanatát hozta el.
Síremlékre valószínűleg azt írják majd: „Agüeroooooo!”
TOP 10 magának való
Sergio Agüero mindig a saját útját járta, ahogy ők is:
10. Georgi Kinkladze
9. Zvonimir Boban
8. Szasa Csurcsics
7. Claudio Caniggia
6. Paul Merson
5. Lars Elstrup
4. Paolo Di Canio
3. Edmundo
2. Faustino Asprilla
1. Mario Balotelli
65. AVID SILV, Spanyolország
Amikor Noel Gallagher azt mondta, akár azt is megengedné neki, hogy a feleségével töltsön egy éjszakát, csak azt tudatta: hogyan érez a Man. City szurkolóinak többsége a spanyol iránt. A statisztikák nem adják vissza,miértannyira jó. Silva minden idők legjobb Premier League-válogatottjának a lelkiereje.
64. JUAN SEBASTÁN VERÓN, Argentína
„Ő volt a Lazio bajnokcsapatának lelke az 1999–2000-es idényben. Minden idők egyik leginkább egyben lévő játékosa. Labdával és anélkül is hihetetlenül technikás. Egyszerűen a legjobb.” Alessandro Nesta, angol FFT, 223. szám
63. BASTIAN SCHWEINSTEIGER, Németország
Most éppen középhátvédként a Chicago Fire csapatában vezet le a higgadt német, aki korábban középső középpályás volt, szünet nélkül osztogatta a labdákat, közben védekezett is, igazi német minőségű motor volt. A 2014-es vb-n jutott a csúcsra.
62. DANI ALVES, Brazília
„A legjobb minőséget képviselő játékos. Sohasem pánikol. Szép sikereket ért el a Sevillában, de továbblép majd egy nagyobb klubba. Nagyon gyors, főként amiatt tartják számon, hogy gyorsan előre ér, de ugyanúgy gyorsan vissza is. Elképesztően tehetséges, ő az új Cafu.” Samuel Eto’o, angol FFT, 167. szám
61. EDWIN VAN DER SAAR, Hollandia
„A kapusokat általában őrültnek tartják, de rá ez nem igaz. Annyi fontos védése volt az Ajaxban, hogy idényenként tíz-tizenöt pontot mentett meg nekünk. Alex Ferguson örült volna, ha tovább marad a játékosa.” Ronald de Boer, angol FFT, 192. szám
60. CLARENCE SEEDORF, Hollandia
Az egyetlen futballista, aki három klubbal nyert BL-t, mégsem kezelték igazi zseniként.
Szöveg Paul Simpson
Michel Platini egyszer azt mondta, hogy egy játékos akár egyetlen mérkőzésből is felépítheti a karrierjét, ha az a meccs pont a megfelelő a kamerák kereszttüzében zajlik. Clarence Seedorfnak nem volt ilyen mérkőzése, és annak ellenére, hogy ő az egyetlen futballista, aki három csapattal is nyert BL-t (Ajax, 1995; Real Madrid, 1998; Milan, 2003, 2007), tehetségét nem ismerte fel eléggé a világ.
A holland sztár zsenialitása nem volt szembetűnő. A pályán és személyes életében is nyugalmat sugárzott, nem állt elő semmi színpadiassal, amivel oly sokszor kápráztatják a labdarúgók a szurkolókat. Összesen két piros lapot kapott, de még ez is meglepő ahhoz képest, hogy a vele készült interjúkban milyen nyugalmat árasztott. Bevethették játékmesterként, támadó középpályásként, szélsőként, mindenhol a legjobbat nyújtotta.
Louis van Gaal, az Ajax akkori vezetőedzője 1995-ben egy percet sem gondolkodott, hogy bevesse-e a Milan elleni BL-döntőben a 19 éves Seedorfot.
„Nagyobb tapasztalattal küzdött a pályán, mint számos idősebb társa” – mondta később a tréner. Utolsó, nem túl jól sikerült 2011–12-es idényében is az volt a legnagyobb sértés a szurkolók részéről, hogy lassúnak nevezték.
Akkor került a legközelebb a Platini által megfogalmazott tételhez, amikor a 2007-ben, a BL elődöntőjében a Milan 3–0-ra megverte a Manchester Unitedot. Előkészítette Kaká gólját, ő maga is lőtt egyet, méghozzá klasszis módjára várta, hogy lehulljon elé a labda, majd kapásból beverte Edwin van der Sar kapujába, és olyan energikusan futballozott, hogy ahhoz képest Darren Fletcher és Michael Carrick csak élőhalott benyomását keltette.
Van ugyanakkor valami paradox is benne, és valószínűleg ezért becsülték alá mindig is. „Kedves, intelligens, de sokakat irritál” – írta róla Simon Kuper futballújságíró.
Az 1996-os Európa-bajnokságon ő volt a holland válogatott színes bőrű játékosainak – Edgar Davids, Patrick Kluivert, Michael Reiziger – szószólója. Ellenszenvvel viseltetett Ronald de Boer iránt, aki megelőzve őt került az Ajaxban a jobb oldali középpályás posztjára. Azt is szóvá tette, hogy ők miért kapnak ötödannyi fizetést, mint a tapasztaltabb fehérek. Hiddink szövetségi kapitány ellen ő szövegelt a legtöbbet, és a mester talán attól félt, hogy kifelé is beszél majd.
Seedorf nyilvánosan összeverekedett Danny Blinddel, mégis Davidsot küldték végül haza, miután azt mondta egy holland lapnak, hogy a kapitány „kiszállhatna már egyes holland válogatott játékosok seggéből”.
„Kedves, intelligens, de sokakat idegesít”
Seedorf és Hiddink viszont békét kötött, és hősünk a csodálatos holland válogatott oszlopos embere lett, 1998-ban a világbajnokság elődöntőjébe jutott csapatával. Harminckét évesen, tíz évvel később, 87 válogatottság után azonban kiszállt, mert nem jött ki Marco van Bastennel, aki szerinte nyilvánosan megbélyegezte.
„Egy alkalommal hollywoodi sztárnak nevezett.” Pedig az egyetlen hollywoodias vonása az volt, hogy szerette, ha odafigyelnek rá. Még a holland válogatott ellenséges lelkületű öltözőjében is szabad gondolkodó maradhatott.
„A futballban, ha az edző azt kérné a játékosaitól, hogy a pályán könnyítsenek magukon, a többség automatikusan engedelmeskedne – mondta Bruno Demichelis, a Milan pszichológusa. – Csupán néhány bátor lélek merné megkérdezni, hogy jó, de milyen színű legyen a végtermék. Seedorfban megvolt a bátorság, hogy rákérdezzen a dolgokra.”
TOP 10 mez
Nem csak a Milan csíkjai nyűgöztek le bennünket az elmúlt 25 évben.
10. Blackburn, 1994–95
9. Anglia, 1996-os Eb
8. Barcelona, 1998–99
7. Brighton, 2002–03
6. Horváto., 1998-as vb
5. Leeds, 2000–01
4. Roma, 2015–16
3. Dortmund, 1996–97
2. Fiorentina, 1998–99
1. Brazília, 2002
59. GHEORGHE HAGI, Románia
„Csapattársak voltunk a Galatasarayban 1996-ban, és ő minden idők egyik legjobb ballábas játékosa. Lenyűgöző technikával focizott, ez különösen a lövéseire igaz. Három lépéssel mindenki előtt járt. Igazi tábornok volt.” Brad Friedel, angol FFT, 287. szám
58. MARCEL DESAILLY, Franciaország
„Szinte lehetetlen volt ellene a küzdelem. Egyszer szerettem volna megrúgni, de csak én magam sérültem meg, ami jól mutatja, milyen lelkülettel próbálkoztam ellene.” Michael Owen, angol FFT, 157. szám
57. FRANK LAMPARD, Anglia
Összesen 177 gólt szerzett a Premier League-ben, ez a negyedik legtöbb. Káprázatos középső középpályás. Kiválóan osztotta a labdákat, és több Chelsea-menedzser keze alatt, több játékrendszerben is kiszámítható teljesítményt nyújtott.
56. RUUD VAN NISTELROOY, Hollandia
Kétlábas, zseniális a levegőben, és halálos egy az egy ellen. A védők rémálma volt. Ontotta a gólokat, de 150, a Manchester Unitedban szerzett góljából csak egy született a tizenhatoson kívülről. Ismerte a saját erényeit, és jó alaposan ki is használta őket.
55. ZLATAN IBRAHIMOVIC, Svédország
A kiállása, a haja, a tetoválásai, a provokatív testtartása, harmadik személyű megjegyzései („Zlatan nem jár meghallgatásokra”) megnehezítik a dolgunkat, hogy elválasszuk a focistát a mítosztól. Rendkívül erős, gyors, technikás, akrobatikus.
54. ROBERT LEWANDOWSKI, Lengyelország
A lengyel csatár mindig is hatékony volt, de a Bayern Münchenben egyenesen egy másik bolygón futballozott. A Bundesligában 125 gólt szerzett 152 meccsen, így gólaránya 0.82 meccsenként. Életveszélyesen helyezkedik és csap le a megfelelő pillanatban.
53. RIO FERDINAND, Anglia
Úttörője volt annak, hogy megváltozzon az angol védekezés mikéntje. Ő sem ódzkodott a kemény ütközésektől, mégis inkább képviselte a kontinentális stílust: a veszélyt csendben hárította el, nem pedig durva becsúszások árán. Hatása a mai napig tart.
52. ANDRIJ SEVCSENKO, Ukrajna
„A futball választott engem. A sorsnak köszönhető a hivatásom, ezért vagyok most itt. Futballistának kellett születnem. Mindig is azt vallottam, hogy a türelem a legfontosabb, és a kemény munka meghozza majd a gyümölcsét.” Angol FFT, 127. szám
51. ALESSANDRO NESTA, Olaszország
„Nagyon egyszerű: ő a legjobb védő Olaszországban, és ez mindent elmond. Gyors és magas, ami két alapvetés a középhátvédek esetében. Nyomás alatt tartja az ellenfeleit, és minőségi módon ér bele a labdába.” Roberto Carlos, angol FFT, 119. szám
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. júniusi lapszámában.)