Szöveg Borbola Bence, L. Pap István Fotó fradi.hu/Molnár Ádám, Getty Images, Mirkó István, Szabó Miklós, Török Attila
Szerhij Rebrov csapata új dimenzióba emelte a Ferencvárost, a múlt évi Európa-liga-csoportkört követően az idén az elit elitjéhez csatlakozott. Decemberben, amikor Orosz Pállal, az FTC Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk, elmondta, legyünk racionálisak, a BL-főtábla még messze van tőlük, a BL más kávéház…
Nos, a csapat idő előtt szállította a régen – a klubnál két és fél évtizede – nem látott diadalt. A szurkolók egyértelműen Szerhij Rebrov vezetőedzőt tartják a siker legfőbb kovácsának: amióta az ukrán szakember a Ferencvároshoz érkezett, két esztendő alatt nyert két bajnoki címet, elsőre az Európa-liga csoportkörébe, másodjára a Bajnokok Ligája főtáblájára juttatta az FTC-t. A korábbi kiváló futballista pontosan tudja, milyen magasságokba repítette a Fradit, a Molde elleni visszavágó lefújását követően nem véletlenül fogta két kézzel a fejét, edzői karrierjében is kiugró eredménynek számít ez a mostani.
A tréner többször is hangsúlyozta, bár a Dinamo Kijevvel már járt a BL-ben, akkor egyetlen selejtezőt sem kellett megvívniuk, bajnokként automatikusan jutottak a főtáblára. Nos, Szerhij Rebrov ismét bizonyította, csakis alapos munkával lehet sikert elérni. Az ellenfeleket előzetes elemzései alkalmával ízekre szedte, megkereste gyenge pontjaikat, és ami legalább ilyen fontos, saját játékosai álmukból felkelve is tudták a leckét. Azt, hogy az ukrán edző babonás-e, vagy sem, nem lehet róla tudni, mindenesetre olyan apróságoknak is jelentőséget tulajdonít, mint hogy a mérkőzés előtti sajtótájékoztatójára az utolsó pillanatban lépjen be, és ha kétszer is éppen előtte sétálunk be, máris megemlíti, na, Bence, ez már jót jelent!
A Ferencváros tehát huszonöt esztendő után tért vissza a Bajnokok Ligájába, ennek a sikernek az egyik kulcsjátékosa volt Tokmac Nguen, akivel exkluzív nagyinterjúnkat olvashatják.
„A SORSOLÁS ELŐTT AZT KÍVÁNTAM, MINÉL JOBB CSAPATOKAT KAPJUNK, ÉS LEGYEN KÖZTÜK A BARCELONA”
Afrikában született, Norvégiában nőtt fel, nem sokon múlott, hogy – nem vicc! – jégkorongozó váljon belőle. Tokmac Nguen gyerekkorában nagy Barca-szurkoló volt, így nagyon boldog volt, amikor megtudta, a Ferencvárossal a Bajnokok Ligája csoportkörében a Juventus és a Dinamo Kijev mellett kedvenc együttese ellen is pályára léphet. A szélső élete legizgalmasabb heteit éli, október végén megszületik első kisfia, előtte pedig a Camp Nouban van jelenése.
Igaz, hogy általános iskolában Barcelona-címer volt a tolltartóján?
Gyerekkorom óta a Barcának szurkolok, éveken át kívülről fújtam az összeállításokat. Tizenegy voltam, amikor Lionel Messi bemutatkozott a katalánoknál, azóta még nagyobb rajongójuk vagyok. Akkoriban a másik nagy kedvencem Thierry Henry volt, amikor megtudtam, hogy az Arsenalt maga mögött hagyva ő is Barcelonába igazol, madarat lehetett volna velem fogatni.
Poszterek is voltak norvégiai gyerekszobájának falán?
Érdekes, de poszter egy sem volt. De rengeteg olyan tárgyam viszont igen, amin ott virított a klub címere, vagy éppen gránátvörös-kék színű volt. A Barcelona a kedvenc csapatom és a kedvenc városom, amikor Genfben utolsóként húzták ki a Ferencváros nevét, és kiderült, hogy már csak ebbe a csoportba kerülhetünk, el nem tudom mondani, mit éreztem. A sorsolás előtt azt kívántam, minél jobb csapatokat kapjunk, és legyen köztük a Barcelona. Minden álmom így teljesüljön!
Ha már álmok: mikor ábrándozott először arról, hogy a Bajnokok Ligájában szerepelhet?
Hat-nyolc éves lehettem. A válogatott meccsek nem annyira foglalkoztattak, ám ha a televízió Bajnokok Ligája-mérkőzést adott, ki sem lehetett robbantani a képernyő elől. Minden héten ott ültem a készülék előtt, és nem tagadom, ilyenkor eszembe jutott, milyen nagyszerű lenne egyszer eljutni erre a szintre. Hát most itt vagyok!
A rájátszásban norvég csapat, a Molde ellen kellett kivívni a továbbjutást. Mekkora plusz motivációt jelentett ez?
Meg akartam mutatni, hogy mi vagyunk a jobbak. Mielőtt Magyarországra érkeztem, csak Norvégiában futballoztam, a Molde együttesét is jól ismertem. Sokan azt mondták, a Dinamo Zagreb kiejtése után a norvégok ellen nem lesz olyan nehéz dolgunk, nos, a magam részéről biztos voltam benne, kőkemény két csata vár ránk. A Molde jó futballra képes, és ezt be is bizonyították. A csapatból több ismerősöm is volt, a lefújást követően hihetetlen boldogságot éreztem, de arra is figyeltem, hogy odamenjek hozzájuk, és vigasztaljam őket. A futball velejárója az érzelem.
Barcelona, Juventus, Dinamo Kijev. Sokáig kellett ízlelgetnie a névsort, míg felfogta, kik ellen léphet pályára?
Kis időnek el kellett telnie. A Fradival a múlt évben már jártunk Barcelonában, az Európa-liga csoportkörében az Espanyol otthonában léptünk pályára, már az is hatalmas élmény volt. Kiráz a hideg, ha belegondolok, ezúttal nem az Espanyol stadionja, hanem a Camp Nou felé vesszük az irányt. Ha valaki először szerepel a Bajnokok Ligája főtábláján, nagy szerencse kell hozzá, hogy csapatával ilyen csoportba kerüljön. Minden egyes mérkőzést élvezni szeretnék, felszabadultan játszani.
Szülei délszudániak, ön viszont már Kenyában született. Milyen emlékei vannak az afrikai évekről?
Édesapám sokat mesélt a szülőhazájáról, Dél-Szudánban háború volt, ezért is költöztünk Kenyába. Nyomorúságos volt az élet akkoriban arrafelé, édesapám az összes bátyját elvesztette a háborúban. A szüleim nem szerették volna, ha veszélyben kell élnünk a mindennapjainkat.
Hatéves volt, amikor a családjával Norvégiába költözött. Megviselte az országváltás?
Nagyon. A jobb élet reményében mentünk, engem azonban alaposan megtört a váltás, a költözéssel járó hercehurca. Odahaza, Kenyában a fővárosban, Nairobiban laktunk, a poros utcán futballoztam, ott voltak a barátaim, a haverjaim. A szüleim sokáig őrlődtek, végül úgy döntöttek, Európába költözünk. Nem tagadom, nehezen éltem meg azt az időszakot. Nem vicc, amikor Norvégiában nyolcévesen újra elkezdtem focizni, meg kellett tanulnom a szabályokat. Afrikában csak rúgtuk a labdát, lőttük a gólokat, Norvégiában a srácok sokkal komolyabban vették, mit szabad, és mit nem.
„ELEINTE NEM ÉRTETTEM, AZ ÖLTÖZŐBEN MIÉRT HÍVNAK TÖKMAGNAK, ÁM EGYIK NAP LIPCSEI GÁBOR EGY ÓRIÁSI ZACSKÓ TÖKMAGGAL ÁLLÍTOTT BE”
Édesapja is futballozott, vagy akkoriban ez képtelenség volt?
Apu fiatalságát teljesen más határozta meg. Sportolni nemigen volt ideje, katonának kellett mennie, de azt mondta, ha labdába rúgott, az mindig pontosan oda ment, ahová szánta.
Melyik az igazi otthona?
Nem is lehet kérdés, Kenya. Édesapám a fejembe verte: sose felejtsem el, honnan jöttünk, honnan indultunk, melyik az igazi otthonunk. Más kérdés, immár olyan régen élünk Norvégiában, hogy szinte minden odaköt. Ettől függetlenül apuval a mai napig a helyi nyelvet használjuk a négy fal között, persze norvégul és angolul is anyanyelvi szinten beszélek.
A családból él még valaki egyáltalán Afrikában?
Másfél éve nagymamám is Norvégiába költözött. Ha ő dönthetett volna, maradt volna Kenyában, de édesapám ragaszkodott hozzá, hogy költözzön, legyen csak ott a közelükben. Idős már, nem árt, ha naponta ránéznek. Rajta kívül már csak néhány távoli rokon és barát él Afrikában.
Ha a bajnokságban szünet volt, gyakran repült haza Norvégiába. Merre laknak a szülei?
Drammen városában, harminc kilométerre Oslótól. Az utóbbi hónapokban értelemszerűen nemigen utazgattam, korábban két-három napra is hazaugrottam. Ilyenkor mentálisan feltöltődtem, szeretek együtt lenni a családommal. Budapestről napi kétszeri közvetlen járat volt Oslóba, így könnyen odajutottam. A barátaim közül is a legtöbb ott lakik, ilyenkor leülünk, nagyokat beszélgetünk, bepótoljuk, ami időközben kimaradt.
MEGHÍVÓ A VÁLOGATOTTBA
A BL-szereplés és a remek forma meghozta a gyümölcsét. Az utóbbi időszakban kiváló formában lévő Tokmac Nguen bekerült az Európa-bajnoki rájátszásra és a Nemzetek Ligája csoportmeccseire készülő norvég válogatott keretébe. A skandinávok október 8-án hazai pályán 2–1-re kikaptak a szerbektől Eb-pótselejtezőn (az FTC-támadó nem lépett pályára), október 11-én Románia és 14-én Észak-Írország ellen pedig lapzártánk után játszottak az NL-ben. A csatár korábban az U18-as és az U19-es nemzeti csapatban szerepelt egy-egy alkalommal. Érdekesség, miután szülei Dél-Szudánban születtek, az elmúlt idényben az afrikai ország válogatottja is megkereste, lenne-e kedve bemutatkozni az ottani együttesben. Tokmac akkor időt kért, mondván, lát még esélyt rá, hogy a magasabb színvonalat képviselő norvég nemzeti csapatba is meghívják. Megérte némi haladékot kérni.
Tudja, mit jelent magyarul a neve?
Hamar megtanították! Eleinte nem értettem, a többiek az öltözőben miért hívnak Tökmagnak, ám egyik nap Lipcsei Gábor, a csapat masszőre egy óriási zacskó tökmaggal állított be, és elém tette. Akkora nevetés tört ki, a magyar játékosok a hasukat fogták. Akkor értettem meg igazán, hogy magyarul leginkább erre hasonlít a nevem. Jót nevettem rajta. Jó ideje azonban ez már nem téma.
Egyébként jelent valamit a Tokmac név?
A családban én voltam az elsőszülött gyermek, és miután a szüleim elmondása szerint nagyon sötét volt aznap, amikor világra jöttem, ezt a borút jelentő nevet választották. Nekem tetszik.
Ha jól tudom, gyerekkorában a jégkoronggal is próbálkozott. Miért hagyta abba?
Norvégiában nagyon népszerű ez a sport, én is a csarnokban kezdtem a sportolást. A haverjaim mind jéghokiztak, nem akartam kiesni a brigádból, és amikor egyik nap az edzőm és édesapám elém állt, döntsek, a jégkorongot vagy a labdarúgást választom, az előbbi mellett döntöttem. Pedig kiválasztottak a városi fociválogatottba is, de mondtam apunak, inkább abbahagyom a focit. Isteni szerencse, hogy végül újra a futballpályán kötöttem ki. Talán az égiek akarták így, nem tudom.
Norvég feleségével október végére várják első babájukat. Vágja már a centit?
Izgalmas időszak elé nézek. Mindennap közelebb kerülök ahhoz, hogy édesapa legyek. Kisfiút várunk, aminek apaként nagyon örülök, de a legfontosabb, hogy egészséges legyen. Még el sem kezdődött a Bajnokok Ligája csoportköre, máris eszembe jutott, hogy ha nagyobb lesz, biztosan leülünk majd a televízió elé, és megmutatom neki, hova is jutott el az édesapja. A fiunk neve egyelőre titok, de természetesen mi már tudjuk. Miután Budapesten születik majd, a magyar főváros egy életre biztosan velünk marad.
HÁROMBÓL HÁROM FUTBALLISTA
Az Nguen fivérek közül nem csupán Tokmac futballozik. Két öccse is labdarúgó, mindketten Norvégiában játszanak. Közülük az idősebbik, Emanuel Kot jelenleg csapat nélkül van, a fiatalabbik, Riel alacsonyabb osztályban szerepel, a szakértők szerint legalább olyan tehetséges, mint a Ferencváros légiósa.
„Remélem, sokra viszik. Elmúltam huszonhat, immár van némi tapasztalatom, próbálok nekik mindenben segíteni. Az internet segítségével minden mérkőzésemet nézik, nagy szurkolói lettek a Fradinak.”
A feleségével hol ismerkedtek meg?
Édesanyám és az ő anyukája jó barátok, a feleségem unokatestvére ráadásul az egyik legjobb barátom volt, úgyhogy viszonylag gyakran találkoztunk. Sokáig csak nézegettük egymást, aztán szépen lassan elkezdtünk beszélgetni. Immár több mint öt éve, hogy együtt vagyunk. Ő is ideköltözött velem Budapestre, nagyon megszerettük. Az a típus, aki szívesen felfedezi a várost, új helyeket, új dolgokat, eleinte sok szép helyet megnéztünk. Én sokkal inkább egyhelyben ülő típus vagyok. Amikor a Ferencvárosba igazoltam, három hétig ki sem mozdultam a lakásból. Elmentem az edzésre, aztán együtt ebédeltünk a csapattal, majd jöttem haza pihenni. Nekem nem gond, ha huzamosabb ideig ki sem mozdulhatok a négy fal közül. Szeretek olvasni, filmeket nézni, videojátékozni.
Mi a kedvenc filmje?
Sorozatfüggő vagyok. A Peaky Blinders a kedvencem. Brit történelmi bűnügyi drámasorozat, ami Birminghamban játszódik. Egy hírhedt bűnözőcsalád történetét dolgozza fel, az első világháború befejeződésével kezdődően. Volt olyan nap, amikor maratoni sorozatnézést rendeztem, és több részt is megnéztem egymást követően.
Több csapattársával egy környéken laknak. Gyakran összejárnak?
Franck Boli a felső szomszédom, ha akarnám, partvissal fel is kopoghatnék neki. A viccet félretéve, jó, hogy közel lakunk egymáshoz, ha nincs edzésünk, gyakran összefutunk, megiszunk egy kávét, beszélgetünk. A meccsek másnapján pedig nem maradhat el a közös ebéd. Ha valamelyikünk gólt lő, az fizeti az ebédet. Édes teher ez. Mit nem adnék, ha valamelyik BL-meccs másnapján is nekem kellene fizetnem!
Afrikában meleg van, Norvégiában a telek pokolian hidegek. Melyik a kedvenc évszaka?
Egyértelmű, a nyár. Ki nem állhatom a hideget. Norvégiában ezzel meggyűlt a bajom, a bajnokság elején is mindig esett a hó, utáltam. Hiába vannak műfüves pályák, azokon nem ugyanolyan játszani.
Van hobbija?
Nehéz kérdés. Attól függ, mit lehet hobbinak nevezni. Sok időmet köti le, hogy a jövőmön gondolkodjak. Van egy kis lakásom Drammenben, fiatal vagyok, meg akarom alapozni a jövőmet. Fontos, hogy mibe érdemes befektetni, hogyan lehetnek kiegyensúlyozott nyugdíjas éveim.
Ha jól sejtem, Norvégiában egy nagy faházban laknak, a kandallóban ropog a tűz, a kertben gyerekek építik a hóembert, nemde?
Ezt aláírnám… Remélhetőleg hosszú évekig futballozhatom majd, a Ferencvárosnál most a lehető legjobb helyen vagyok. Most úgy érzem, évek múltán, ha abbahagyom a profi futballt, szeretnék hazaköltözni Norvégiába. De ki tudja, mit hoz a jövő. Az is lehet, hogy tíz évig Budapesten maradok, és meggondolom magam. Tényleg nem tudhatjuk, mit hoz a sors.
ÚT A CSILLAGOK KÖZÉ
A Ferencváros a Bajnokok Ligája idei selejtezőjében három egymeccses és egy oda-visszavágós (mindegyik zárt kapus) párharcot vett sikerrel – így kvalifikálta magát a 32-es főtáblára.
1. forduló (2020. augusztus 19.): Ferencváros–Djurgarden (svéd) 2–0 (1–0). Groupama Aréna. V: San (svájci). G: Tokmac (33., 62.)
2. forduló (2020. augusztus 26.): Celtic (skót)–Ferencváros 1–2 (0–1). Glasgow. V: Lindhout (holland). G: Christie (53.), ill. Sigér (7.), Tokmac (75.)
3. forduló (2020. szeptember 16.). Ferencváros–Dinamo Zagreb (horvát) 2–1 (1–1). Groupama Aréna. V: Stieler (német). G: Lovrencsics (2.), Uzuni (65.), ill. Uzuni (öngól, 23.)
Rájátszás (2020. szeptember 23. és 29.): Molde (norvég)–Ferencváros 3–3 (0–1). Molde. V: Del Cerro (spanyol). G: James (55.), Eikrem (65.), Ellingsen (83.), ill. Boli (7.), Uzuni (53.), Haratin (87. – 11-esből). Ferencváros–Molde 0–0. Groupama Aréna. V: Kuipers (holland)
MESSI ÉS CR7 A PUSKÁSBAN
Október 1-jén Genfben kisorsolták a Bajnokok Ligája 2020–21-es kiírásának csoportjait. A sorozatba negyedszázad után visszatérő Ferencváros a G jelű négyesbe kapott besorolást, és az 1995-ös kupaőszhöz hasonlóan az idén is világsztárokat hoz Budapestre. Mivel a Barcelona, a Juventus és a Dinamo Kijev (összesen húsz nagy európai kupa nyertesei) jutott osztályrészül a zöld-fehéreknek, a Puskás Arénában vélhetően Lionel Messi és Cristiano Ronaldo is tiszteletét teszi.
JUVENTUS. Torino és az olasz futball büszkesége a megboldogult KK-ban a harmincas években az Újpest és a Hungária mellett kétszer a Ferencvárossal is találkozott: 1932-ben (0:4, 3:3) az olaszok, 1938-ban (2:3, 3:0) a zöld-fehérek jutottak tovább. Az 1965-ös VVK-döntőben Fenyvesi Máté góljával Torinóban nyert 1:0-ra és lett kupagyőztes a Fradi, 1973-ban a BEK-ben idegenben szerzett több góllal az Ú. Dózsa ellen, 1979-ben pedig a KEK-ben a Rába ETO ellen a győri vereség után is a Juve ment tovább. Alapítva: 1897. Klubszínei: fekete-fehér. Stadionja: Juventus Stadium (41 507 férőhely). Vezetőedzője: Andrea Pirlo. Legjobb eredményei: 2x BEK-/BL-győztes (1985, 1996), 7x BEK-/ BL-döntős (1973, 1983, 1997, 1998, 2003, 2015, 2017); KEK-győztes (1984); 3x UEFA-kupa-/El-győztes (1977, 1990, 1993), UEFA-kupa-/El-2. (1995); 2x VVK-2. (1965, 1971); 2x európai Szuperkupa-győztes (1985, 1996); 2x Interkontinentális Kupa-győztes (1985, 1996); 36x olasz bajnok; 13x Olasz Kupa-győztes; 8x Olasz Szuperkupa-győztes. Magyar edzői: Károly Jenő (1923–26), Viola József (1926, 1926–28), Sárosi György (1951–53). Magyar játékosai: – Aranylabdásai: Omar Sivori (1961), Paolo Rossi (1982), Michel Platini (1983, 1984, 1985), Roberto Baggio (1993), Zinédine Zidane (1998), Pavel Nedved (2003)
BARCELONA. A katalán óriás mindössze kétszer találkozott az európai kupákban magyar csapattal, ebből ráadásul az első a nem különösebben magasan jegyzett Európai Városok-kupája nevű sorozatban a Rába ETO elleni kettős (3:2, 2:0) győzelem volt. A Vasas az UEFA-kupában volt az ekkor már Johan Cruyffot is felvonultató katalánok ellenfele 1975 végén, és az esélyesebb rivális 3:1, 1:0-val lépett tovább. Alapítva: 1899. Klubszínei: gránátvörös-kék. Stadionja: Camp Nou (99 354). Vezetőedzője: Ronald Koeman. Legjobb eredményei: 5x BEK-/BL-győztes (1992, 2006, 2009, 2011, 2015), 3x BEK-/BL-döntős (1961, 1986, 1994); 4x KEK-győztes (1979, 1982, 1989, 1997), 2x KEK-2. (1969, 1991); 3x VVK-győztes (1959, 1960, 1966), VVK-2. (1962); 5x európai Szuperkupa-győztes (1992, 1997, 2009, 2011, 2015); 3x klubvilágbajnok (2009, 2011, 2015); 26x spanyol bajnok; 30x spanyol Király-kupa-győztes; 13x spanyol Szuperkupa-győztes. Magyar edzői: Pozsonyi Imre, Plattkó Ferenc, Kubala László. Magyar játékosai: Plattkó Ferenc, Kubala László, Kocsis Sándor, Czibor Zoltán, Kaszás László, Szalay Tibor. Aranylabdásai: Luis Suárez (1960), Johan Cruyff (1973, 1974), Hriszto Sztoicskov (1994), Rivaldo (1999), Ronaldinho (2005), Lionel Messi (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019)
DINAMO KIJEV. Nem akármilyen meccset játszott először a Dinamo Kijev magyar csapattal: 1975. május 14-én Bázelben a Kupagyőztesek Európa-kupája döntőjét. A Dalnoki Jenő vezette Ferencváros volt az ellenfél, és az az évi aranylabdás Oleg Blohin és Vladimir Oniscsenko góljaival 3–0-ra nyertek az ukrán-szovjetek. Az MTK az UEFA-kupában 1989 szeptemberében szenvedett kettős vereséget (0–4, 1–2) Mihajlicsenkóéktól. Alapítva: 1927. Klubszínei: kék-fehér. Stadionja: Olimpiai Stadion (70 050). Vezetőedzője: Mircea Lucescu. Legjobb eredményei: 2x KEK-1. (1975, 1986); európai Szuperkupagyőztes (1975); 13x szovjet bajnok, 15x ukrán bajnok; 9x Szovjet Kupa-győztes, 12x Ukrán Kupa-győztes; 3x szovjet Szuperkupa-győztes, 9x ukrán Szuperkupa-győztes. Magyar edzője: Szabó József. Magyar játékosai: Szabó József, Szekecs István, Miles Zoltán, Rácz László, Bodnár László, Farkas II, Balázs, Kádár Tamás. Aranylabdásai: Oleg Blohin (1975), Igor Belanov (1986)
A PROGRAM
Október 20.: Barcelona–FERENCVÁROS, Dinamo Kijev–Juventus
Október 28.: FERENCVÁROS–Dinamo Kijev, Juventus–Barcelona
November 4.: FERENCVÁROS–Juventus, Barcelona–Dinamo Kijev
November 24.: Juventus–FERENCVÁROS, Dinamo Kijev–Barcelona
December 2.: FERENCVÁROS– Barcelona, Juventus–Dinamo Kijev
December 8.: Dinamo Kijev–FERENCVÁROS, Barcelona–Juventus
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. novemberi számában.)