10. EGY CSODÁLATOS PÉNTEK: ARSENAL–LIVERPOOL 4–2, 2004. ÁPRILIS
Félidőben 2-1-re a Pool vezetett, de a második félidőben óriásit játszott a francia Thierry Henry, akinek a mesterhármasával fordított az Arsenal. A csatár később elmondta, ezeket a góljait tarja a legfontosabbnak Arsenalos pályafutása alatt. Valószínűleg Arsene Wenger is.
9. RONCSDERBI: ARSENAL–TOTTENHAM HOTSPUR 3–1, 1996. NOVEMBER
A két csapat 1-1-re állt 85 perc után, a vendégek már a pontszerzésre koncentráltak, de az Ágyúsok tovább ütötték a vasat, és előbb a csapatkapitány Tony Adams lőtt kapásból a hosszúba éles szögből, majd Dennis Bergkamp vitte be a kegyelemdöfést a hosszabbítás perceiben. Az Arsenal 3-1-re végezte ki az ősi ellenséget, Wenger pedig végleg megérkezett.
8. KUPAÜNNEP: ARSENAL–HULL CITY 3–2, 2014. MÁJUS
Például a Merkúr 32-szer megkerülte a napot, az iPhone még a horizonton sem volt, és tucatjával alakultak olyan internetes oldalak, amelyek azzal foglalkoztak, hogy mi történt a világban azóta, amióta az Arsenal legutóbb valamilyen kupát nyert.
Egyébként jellemző, hogy a Hull már a nyolcadik percben 2-0-ra vezetett, de Santi Cazorla pár perc múlva szépített, a hajrában pedig Laurent Koscielny és Aaron Ramsey góljaival fordított a londoni csapat. Szurkolók eksztázisban ünnepeltek, Wenger pedig később bevallotta, ha nem nyernek aznap este, őt valószínűleg kirúgták volna.
7. MÉLYPONTON: ARSENAL–LIVERPOOL 1–2, 2001. MÁJUS
Az Ágyúsoknak már ez volt a harmadik egymást követő szezonjuk, amikor nem nyertek semmit, és ebben főszerepet játszott a védelem törékenysége. A fiatal Michael Owen két késői gólja után teljesen nyilvánvaló volt, hogy az Arsenal védelme elfáradt és kiöregedett, ráadásul kulcsemberének, Vieirának már javában udvarolt a Real Madrid. De sem ő, sem Tony Adams, sem David Seaman, sem Lee Dixon nem hagyta el a klubot, mert még nem végeztek teljes munkát. Azt majd egy év múlva…
6. PÉNZ, PÉNZ ÉS PÉNZ: ARSENAL–CHELSEA 1–2, 2004. ÁPRILIS
Claudio Ranieri együttese 1998 novembere óta először nyert a Highburyben, és a mostani 2-1-es győzelme azt jelezte, hogy Roman Abramovics dollármilliói elsöpörték az Arsenal fantasztikus játékstílusát, ami aztán meg is határozta az elkövetkező éveket. Ez a meccs szimbolizálta azt, amilyen útra a Premier League lépett, és hogy az a szép futball, amellyel az Arsenal éveken át olyan sikeres tudott lenni, már a múlté.
5. A SZERENCSÉS DÖNTŐ: ARSENAL–MANCHESTER UNITED 0–0, 2005. MÁJUS
A lényeg a túlélés volt, hogy eljussanak valahogy a büntetőkig, ami sikerült is, ahol Paul Scholes hibázott, az Arsenal játékosai viszont egyszer sem, és miután Patrick Vieira értékesítette az ötödik tizenegyest, a trófea Londonba került. Megjegyzés, hogy ez volt a francia középpályás utolsó lövése az Ágyúsok mezében.
„Nem szeretném így játszatni a csapatomat minden héten” – magyarázkodott Arsene Wenger a némileg szerencsés döntő után, de valójában ez senkit nem érdekelt . Viszont van egy szomorú része is a történetnek: ezután kilenc évet kellett várnia a klubnak a következő trófeára.
4. NYOLCAT SZÁMOLTAK RÁJUK: MANCHESTER UNITED–ARSENAL 8–2, 2011, AUGUSZTUS
Ennél már csak akkor lehetett volna rosszabb a helyzet, ha az egyik legnagyobb rivális otthonában katasztrofális vereséget szenvednének. És lőn! Az Old Traffordon negyven perc alatt kaptak hármat, és húsz perccel a vége előtt már 6-1-re égtek. Wayne Rooney mesterhármast szerzett, David de Gea pedig kivédte Robin van Persie tizenegyesét is, a vége megalázó 8-2 lett.
Az Arsenal szezonja azért nem volt ilyen rossz végig, mert végül harmadik lett a bajnokságban, ami már Bajnokok Ligája-indulást ért. A klub ikonikus figurájának, van Persie-nek viszont elege lett, és nyáron a Unitedhez igazolt, hogy végre megnyerje a Premier League-et. Egy évvel később meg is nyerte.
3. KORKÜLÖNBSÉG: ARSENAL–MANCHESTER UNITED 1–3, 2009. MÁJUS
Az Arsenal játékosai azzal vádolták meg Patrice Evrát, a Manchester United francia védőjét, hogy tiszteletlen volt, miután azt nyilatkozta a 2009-es Bajnokok Ligája elődöntőjének visszavágója után, hogy az Emirates-stadionban „tizenegy férfi játszott tizenegy kisgyerekkel”.
De nehéz volt nem egyetérteni Evrával, és nemcsak azért, mert a United 4-1-es összesítéssel lesöpörte az Arsenalt a párbajban, és a visszavágón a duplázó Cristiano Ronaldo remek játékával 3-1-re győzött Londonban. Hanem azért is, mert az Arsenal 2006-ban új stadionba költözött, ami olyan pénzügyi pályára állította a klubot, amely arra kényszerítette Wengert, hogy eladja a legjobb játékosait, akikre a riválisok le is csaptak.
…
2. „MEGNYERTÜK A BAJNOKSÁGOT”: MANCHESTER UNITED–ARSENAL 0–1, 2002. MÁJUS
Ugyanis az aranyszínű mezben játszó Ágyúsok diktálták az iramot egész meccsen, aminek az lett az eredménye, hogy megszerezték a meccs egyetlen gólját is. Freddie Ljungberg lövését még védte Fabien Barthez, de Sylvain Wiltord csúsztatását már nem tudta, így a bajnoki cím visszakerült a Highburybe.
Igazából már egy pont is elég lett volna a bajnoki sikerhez, de Wenger azt kérte a csapatától, hogy nyerjék meg a meccset. A játékosok pedig teljesítették a francia mester kérését.
1. EGY TÖKÉLETES NAP: ARSENAL–EVERTON 4–0, 1998. MÁJUS
Az utolsó percekben a védő Tony Adams egy kiugratás után mellel maga elé tette a labdát, majd irgalmatlanul bevágta azt a kapuba, éppen a North Bank előtt, ami egyben szimbolikus is volt: a klub legendája a klub saját szurkolói előtt belövi a negyedik gólt, ezzel behúzza a bajnoki címet: tökéletes forgatókönyv.
Ráadásul az Arsenal egy héttel később duplázott, miután megnyerte az FA-kupa kiírását is, a döntőben a Newcastle Unitedet verte 2-0-ra. A gárda addig inkább defenzív játéka ’98-ra teljesen megváltozott, Wengerrel eljött a modern futball Londonba, a francia mester ugyanis sikerrel vegyítette a holland, francia és angol labdarúgás elemeit, és ezzel csúcsra is ért.
Forrás: FourFourTwo.com