A mai világban lassan már hírértéke sincs, ha az egyre gyarapodó dúsgazdag klubok hatalmas összegeket kifizetnek fiatal játékosokért. Az azonban nem gyakori, ha úgy adnak értük egy halom pénzt, hogy országuk válogatottja még egyszer sem hívta be őket.
Pedig az átigazolási összeget éppen a válogatott behívó szokta nagyon megdobni, így elképzelni sem tudjuk, az alábbi játékosok vajon mennyit érnek majd akkor, ha pályára léphetnek a nemzeti csapatban. Íme, a legdrágább futballisták, akik még sosem léptek pályára hazájuk válogatottjában – és van olyan közöttük, aki talán már nem is fog.
Szöveg Greg Lea
10. ABDOU DIALLO (francia, 24.8 millió font, Mainz – Borussia Dortmund)
Sikeres első németországi szezonja után Diallo ára azonnal 25 millió fontra ugrott fel, a középső védőt a BVB az Arsenalhoz igazolt Szókratisz Papasztatopulosz helyére vásárolta. Ezzel a dortmundi klub történetének második legdrágább igazolása lett, megelőzve Henrih Mhitarjant, Marcio Amorosót vagy André Schürrlét.
Diallo kilátásai ígéretesek a francia válogatottságot illetően is, jelenleg az U21-es nemzeti együttes csapatkapitánya, de korábban Franciaország öt korosztályos válogatottjában is szerepelt. Mivel édesapja szenegáli, még válogathat a válogatottak közül, amire nyilván akkor lesz szükség, ha a francia meghívó nem érkezik.
9. FABIÁN RUIZ (spanyol, 26.6 millió font, Real Betis – Napoli)
A spanyol válogatott rendre alulmaradt ellenfelével szemben az utolsó három mérkőzésén, de a nemzeti csapat továbbra is jelentős erőt képvisel, különösen a középpályán. Andrés Iniesta és David Silva visszavonulásával Ruiz joggal remélheti, hogy most végre megkapja a bizalmat az új szövetségi kapitánytól, Luis Enriquétől.
A 22 éves játékos múlt hónapban igazolt a Real Madridtól öt évre az olasz Napoliba, akik megadták a kivásárlási árát. Az U21-es nemzeti csapatban már ötször játszott, és még a szezon vége előtt bemutatkozhat a felnőttek között is.
8. ANTHONY MODESTE (francia, 31.3 millió font, Köln – Tiencsin Csüencsien)
Miután Kölnben 25 gólt szerzett a 2016/17-es idényben, Modeste-et számos Premier League-csapattal hozták hírbe, de az angolok végül nem tudtak pénzben versenyezni Kínával. Eredetileg kölcsönszerződést írtak alá új csapatával, a Tiancsin Csüencsiennel, de a 2017-es szezon végén egy rakás pénzért végleg klubot váltott.
Ellentétben a listán szereplő sok más játékossal, a francia csatár már nem fiatal, harminc éves, így valami nagyon nagy dolognak kell történnie, hogy a francia válogatottnál felfigyeljenek rá. Mivel erre már minimális az esély, valószínűleg ezért is választotta Ázsiát és a magas fizetést.
7. CLÉMENT LENGLET (francia, 32 millió font, Sevilla – Barcelona)
Újabb fiatal francia védő, aki még nem húzta magára a felnőtt válogatott mezét, ezt azonban nagyban elősegítheti, hogy júliusban a Barcelona rengeteg pénzt, 32 millió fontot fizetett érte a Sevillának. A játékos 2017-ben igazolt Spanyolországba a francia első osztályú Nancy együttesétől, és azonnal meghatározó játékos lett.
Az elmúlt szezonban szépen lépkedett felfelé a ranglétrán, hetedik lett a Sevillával a La Ligában, és a Bajnokok Ligájában pedig a negyeddöntőig jutott, nem csoda, hogy a Barca hajlandó volt kifizetni a kivásárlási árát.
6. ARTHUR (brazil, 35.5 millió font, Gremio – Barcelona)
Arthur tavaly remek szezont zárt a brazil Gremióval, ami a karrierjében igazi áttörés volt, Renato Gaúcho edző ötven meccsen játszatta a középpályást, akinek vezetésével a klub megnyerte a Libertadores Kupát. Kis híján bekerült Brazília világbajnoki keretébe is, de Tite szövetségi kapitány végül nem neki szavazott bizalmat, hanem akik kiharcolták a kijutást.
A 22 éves játékos kezdőként lépett pályára a Sevilla elleni spanyol szuperkupában, ami egyben jelzésértékű is arra nézve, hogy sok lehetőséget fog kapni a 2018/19-es szezonban a Camp Nouban. Ez pedig azt is jelenti, hogy nincs már messze Arthur bemutatkozása a felnőtt brazil válogatottban, a jövő évi Copa Americára készülő keretben valószínűleg már ott lesz.
5. MALCOM (brazil, 36.5 millió font, Bordeaux – Barcelona)
Malcom a nyár elején kis híján Rómába költözött, a lelkes olasz szurkolók már gyülekeztek is a repülőtéren, hogy köszöntsék a játékost. Az utolsó pillanatban azonban közbelépett a Barcelona, és 36.5 millió fontot fizetett a Bordeaux-nak a játékosért, többet mint az AS Roma igazgatója, Ramón Rodríguez Verdejo alias Monchi adott volna, aki még jog lépésekkel is fenyegetőzött.
A 21 éves támadó tizenkét gólt szerzett és hét gólpasszt osztott ki az elmúlt szezonban, és várhatóan Ousmane Dembélével fog versenyezni a csapatba kerülésért. Ha meggyőzi Ernesto Valverdét, a Barca edzőjét, hogy játszassa, várhatóan Titét, a brazil szövetségi kapitányt is meg fogja.
4. ALEX TEIXEIRA (brazil, 38.5 millió font, Sahtar Doneck – Csiangszu Szuning)
Makacsul tartotta magát a hír, hogy az ukrán Sahtar Doneckben játszó Teixeirát a Liverpool veszi meg, de a játékos 2016 januárjában inkább Kínába tette át a székhelyét, a Csiangszu Szuning 38.5 millió fontot fizetett az aláírásáért. Ez a döntés azonban nem biztos, hogy jó volt, a 28 éves játékos nemcsak Európától került távol, hanem a brazil válogatottól is.
Kína ugyan önmagában nem akadály, hiszen az ott játszó Paulinho és Renato Augusto is kapott meghívót a brazil nemzeti csapatba, de Teixeirával ellentétben ők már azelőtt is stabil tagjai voltak a válogatottnak, hogy Ázsiába igazoltak volna.
3. VINÍCIUS JÚNIOR (brazil, 38.7 millió font, Flamengo – Real Madrid)
A 2000 júliusában született Vinícius még csak 16 éves volt, amikor a Real Madrid kifizetett érte 38.7 millió fontot, hogy 18 éves korában a spanyol fővárosba hozhassa. Amikor az aláírás megtörtént, a játékos még a brazil U20-as válogatottban sem játszott, bár 2015-ben az U15-ös, két év múlva pedig az U17-es dél-amerikai bajnokságot is megnyerte.
Vinícius valószínűleg nem kap állandó játéklehetőséget a Real Madrid felnőtt csapatában, de felbecsülhetetlen tapasztalatokat szerezhet, ha Julen Lopetegui edző olykor-olykor lehetőséget ad neki. Brazília nincs híján remek csatároknak, de Vinícius bemutatkozása a nemzeti csapatban borítékolható.
2. RICHARLISON (brazil, 40 millió font, Watford – Everton)
Egy újabb szélső, aki a brazil válogatott küszöbén áll. Sokan felvonták a szemöldöküket, mikor Richarlison nyáron a Watfordtól az Evertonba igazolt, bár ennek nem a klubváltás volt az oka, sokkal inkább a 40 millió fontos vételár. A 21 éves játékos válasza az volt, hogy kétszer is betalált volt csapata ellen, majd a Southampton ellen még egyszer,
A Fluminense egykori támadója tíz alkalommal szerepelt a brazil U20-as nemzeti csapatban, három gólt szerzett, és egyelőre vár a meghívóra a felnőttek közé is, amire az elkövetkezendő hónapokban sor kerülhet.
1. AYMERIC LAPORTE (francia, 57.2 millió font, Athletic Bilbao – Manchester City)
A Manchester City történetének legdrágább igazolása most már Riyad Mahrez, akiért a nyáron 61 millió fontot fizetett a klub a Leicester Citynek. Így második helyre taszította Laportét, aki januárban érkezett 57.2 millióért. Azonban míg az algériai szélső már 39 válogatottságnál tart, a nála három évvel fiatalabb Laport pont 39-cel kevesebbnél.
A játékos végigjárta a francia utánpótlás-válogatottakat az U17-estől az U21-es korosztályig, de 2016-tól kacérkodott a spanyol válogatottsággal is, idén azonban a francia nemzeti csapat mellett döntött.
Forrás: FourFourTwo.com