1 Ugyanolyan, mint az igazi
Nagyon egyszerű oka van annak, hogy miért kispályás játékkal tarthatod magad leginkább formában: reprodukálhatod az igazi játék mozgásait és követelményeit.
A normál futógyakorlatok – amikor bizonyos távokat sprintelsz vagy kocogsz – közben nincsenek meg azok
az apró mozdulatok, amik a játékhoz kellenek, mint a fordulás, átlós futás vagy hátrafutás.
2 Fejleszd az állóképességedet!
A legjobb megoldás a négy négy elleni játék 20×20 méteres területen, a labdatartásra és az állandó tempóra koncentrálva. Mindeközben nagyon fontos, hogy hidratálj, lehetőleg izotóniás itallal.
3 Változásra fel!
Sokat tudsz változtatni, a céljaidtól függően. Fejlesztheted a labdaátvételed és az erőnlétedet is az egyérintős játékban. Az is jó megoldás, hogy csökkentitek a játékteret, így még kevesebb hely marad a mozgásokra. Ha tovább akarod fejleszteni az erőnléted és a labdakezelésed – és a védekezést –, vezessétek be az emberfogást.
4 Fáradtan is lehet edzeni
Talán a legjobb a kispályás játékban, hogy lemérheted a technikai képzettségedet – labdakezelés, passzolás – fáradtan is. Ez nagyon fontos dolog, mert teljesen más végrehajtani úgy valamit, ha jó erőben vagy. Hatalmas előnyre tehetsz szert, ha kilencven percig tudásod legjavát nyújtod.
5 A teljes edzés
A dinamikus mozgásoknak – futás, ugrás, érkezés, fordulás, gyorsítás, lassítás – köszönhetően teljes testedzésben lehet részed. A törzs izmai folyamatosan dolgoznak, míg a mellizmod és a karod a labda megtartásában játszhat fontos szerepet.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. júniusi számának Fociakadémia szekciójában.)