Szöveg Bodnár Zalán
Az FFT kultúrlap! Kételkedsz? Olvasd rendszeresen kritikáinkat, recenzióinkat a műalkotásokról, amelyekben egy a közös: a foci.
Hat gól és hét digitalizálási fázis. A gólok: Hidegkuti, Hidegkuti, Puskás, Puskás, Bozsik, Hidegkuti. A fázisok: egalizás (CRT mátrix eltávolítása); fix beégések eltávolítása, zajszűrés mesterséges intelligenciával, felbontásnövelés és élesítés mesterséges intelligenciával, kosztalanítás és maszkolás; fényelés és színezés (a magyar gólok kiszínezése, világosság és a kontrasztarány beállítása); a végleges anyag 50 FPS-re húzása. Az Aranycsapat 6:3-as győzelme a londoni Wembley Stadionban történelmi tett volt 1953-ban. A meccset közvetítő BBC-s felvétel másolt kópiájának digitalizálása és részben kiszínezése ugyancsak úttörő cselekedet. Az előbbihez az angolok kilencvenéves uralmát kellett megtörni, az utóbbihoz a technikai fejlődéstörténet 67 évét kellett átugrani. Mindkettő nagyszerűen sikerült: a győzelem Puskásék, a digitalizálás a Magyar Telekom jóvoltából. „Ahogy még sohasem láttad” – így hirdette a Magyar Telekom az Év század mérkőzésének digitálisan felújított változatát, amit a 67. évfordulón, 2020. november 25-én tűzött műsorára a Super TV2, és nincs ebben semmi túlzás. Így valóban nem láthattuk még soha a legendás mérkőzést, amelynek felvétele a fentebb sorolt technikai megoldások révén egyedülálló képi világgal jelenik meg, a magyar gólok kiszínezve láthatók (egy perc kiszínezéséhez egynapi munka kellett!), a kép sokkal tisztább és élesebb.
Ami azt illeti: volt idő, amikor az eredeti felvételnél százszor rosszabb minőségben is megnéztük volna a legendás mérkőzést, csak láthattuk volna. Ám hiába nyitott új fejezetet a világ labdarúgásának történetében az a londoni 90 perc, hiába tanult belőle az egész világ és főleg az angolok, akiknek azon a mérkőzésen pályára lépő egyik játékosa, Alf Ramsey az ott látottakra alapozva építette fel szövetségi kapitányként 1966-ra a világbajnokká váló angol csapatot, mi, magyarok, akik megajándékoztuk a világot ezzel a csodával, évtizedekig nem láthattuk teljes egészében a mérkőzést, hiszen 1956 után Puskás, Czibor és Kocsis „disszidálása” megtépázta az Aranycsapat nimbuszát is a kommunista államhatalom szemében. A rádióban hallgatták az emberek ámulva Szepesi György lélegzetelállító kommentálása mellett a mérkőzést 1953-ban, és hiába született meg négy évvel később a Magyar Televízió, az elvtársak nem tartották fontosnak műsorra tűzni a találkozót, amely szó szerint tananyag volt Nyugat-Európában.
Szerencsére ez már a múlt, a meccs jó ideje már nézhető nálunk is, a felfrissített látványvilágra pedig semmi panaszunk nem lehet – csak a hang, Szepesi György ikonikus hangja hiányzik nagyon. A Super TV2 ugyan érdekes műsort kerített a meccsközvetítés köré, a kommentátor, Matuz Krisztián és Bozsik Péter szakkommentátor is tisztességesen ellátja a feladatát, de a 6:3-hoz úgy hozzátartozik Szepesi György hangja, mint a novemberi Londonhoz a ködszitálás. Sajtótörténeti kuriózum, hogy a meccs digitális tv-s premierjével egy időben a Nemzeti Sport Online is percről percre tudósítást közölt. Megnyertük 6:3-ra. Újra és újra.
A legendás 6:3 újra életre kel
Az 1953-as Anglia–Magyarország mérkőzés BBC-közvetítésének a Magyar Telekom által digitalizált változata, 93 perc, 2020
Kommentátor: Matuz Krisztián Szakkommentátor: Bozsik Péter Osztályzat: •••••
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. januári számában.)