Szöveg Bodnár Zalán
Az FFT kultúrlap! Kételkedsz? Olvasd rendszeresen kritikáinkat, recenzióinkat a műalkotásokról, amelyekben egy a közös: a foci.
Az 1950-es évek kegyelmi időszak Olaszország XX. századi történelmében. A vesztes háború romjainak helyén gőzerővel épül az új világ, a felszabadító alkotó energia korszaka ez, a Biciklitolvajok keserű világa már lassan a múlté, a ’70-es évek letargiájának és az „óloméveknek” még nyoma sincs a horizonton. Fénykorát éli az olasz zene, filmművészet és a futball – ontja magából a legendás filmeket és filmsztárokat a Cinecittá, a korról Fellini, Rosellini, De Sica és Pasolini mesél. A stadionok tömve vannak szerte az országban, ekkor lesz a futball végleg az itáliai élet szerves része. Nincs számítógépes technika, amellyel hűebben visszaadható volna a kor életérzése, mint a korabeli film, ebbe a világba kalauzol minket Mario Camerini hatvan éve készült, 1953-as kultikus futballfilmje, A vasárnap hősei. A kisváros Szürke Sólymok fantázianevű futballcsapatát a kiesés réme fenyegeti a Serie A-ból, ha az utolsó fordulóban nem győz a nagy AC Milan otthonában, akkor búcsúzni kényszerül. A város apraja-nagyja elutazik konvojban a sorsdöntő meccsre, a társadalom minden rétege képviseli magát, négy ember kiragadott története párhuzamosan kíséri a futballcsapat útját. (Még a mellékszerepekben is olyan ikonok játszanak, mint Marcello Mastroianni.)
A csodát mindenki a már kiöregedőben lévő klasszistól, Gino Barditól (Raf Vallone) várja. Akit azonban a kísértés vár Milánóban, a folyton a nyomában járó szeretője, a gyönyörű, ám szörnyen anyagias és férjezett Mara (Cosetta Greco), aki gátlástalanul zsarolja mind több és több pénzért a csatárt. A Milan elleni fontos meccs előtt a nő ultimátumot intéz Bardihoz: szakít vele, vagy megteszi a kedvéért, hogy eladja a meccset, és hárommillió lírához jut a kiesés elől menekülő rivális kiscsapat elnöke révén.
Bardi pocsékul játszik, mindent megtesz, hogy nyerjen az ellenfél, miközben nem mer csapattársai szemébe nézni, nem is beszélve a szurkoló kisfiúról, aki egyetlen őrzője a titoknak. A közönségnek a szpíkernek és az edzőnek is gyanús már viselkedése. A szünetben 2:0 már a Milannak a San Siróban, amikor megérkezik az öltözőbe Bardi kezelőorvosa a néhány napja elvégzett mellkasi röntgennel és a diagnózissal: azonnal abba kell hagynia a futballt, bármelyik percben szívinfarktust kaphat, már a második félidőre se menjen vissza. Minden gondja megoldódhatna, senki sem gyanúsíthatná semmivel, hiszen beteg – az igazi hadvezérnek azonban a csatatéren kell meghalnia. Bardi visszamegy a gyepre, és az utolsó percekben szerzett győztes szólógól után a gólvonalon esik össze.
De a komikus mellékszereplők sorsa még rendezésre vár: megtalálja-e a boldogságát a csapat belgrádi légiósa és a szállodai szobalány, el tud-e szabadulni haldokló nagynénijük mellől a meccsre igyekvő két jómadár, el tudja-e csábítani a rádióriporter feleségét a meccs alatt az autóügynök, és megússza-e ép bőrrel a sérült kapus, aki a képeslapáruslány szicíliai férje elől menekül? Az optimista derűvel ékes kor specifikuma, hogy a jó mindig elnyeri méltó jutalmát. Tanulságnak csak az marad, hogy – miként ma is – nemcsak a sikeres férfiak, de a futballgyilkos bundameccsek mögött is mindig érdemes keresni a Nőt…
A LEGJOBB SZÖVEGEK
„Mit szólna, ha fogadást kötnénk a meccsre, hölgyem? Ha az Ön csapata nyer, fizet nekem ezer lírát. Ha viszont kikap, mi fizetünk Önnek hárommilliót.” (Hamisítatlan, olaszosan elegáns bundaajánlat)
„– Hé, milyen helyre hoztál te engem? Itt a focisták egymással táncolnak! – Hát ha egyszer nincs nő… – Ha csak ezen múlik, én itt vagyok, és őrületesen szeretek táncolni! – Nem, asszonyom, holnapig diétázniuk kell! – Jaj, tényleg, holnap van a nagy meccs, igaz?”
„Anya: Szégyelld magad, kislányom! Lány: De hát mi rossz van ebben, mama? Anya: Erkölcstelen! Apa: Azért ne ess túlzásba! Csak elbúcsúzott tőle. Anya: Csókot dobott! Apa: Ez nem olyan csók. A csók az, ha az ajkuk összeér. Anya: Uram, Jézus, mi lett belőled, szabadgondolkodó?”
„– Első osztály vagy másodosztály? Lenni vagy nem lenni? A Szürkék számára Hamlet kérdése az egyetlen kérdés. – Hamlet? Melyik csapatban játszik most ez a Hamlet? – Hülye vagy, már régen nem játszik, már a Novara edzője! Fafejű! – Mindketten hülyék vagytok. Hamlet az a híres költő a koponyával!”
A vasárnap hősei (Gli eroi della domenica)
Olasz játékfilm, 1953
Rendezte: Mario Camerini
Szereplők: Raf Vallone, Cosetta Greco, Marcello Mastroianni, Paolo Stoppa, Franco Interlenghi
Osztályzat: •••••
MARIO CAMERINI (1895–1981)
Rómában született olasz filmrendező. Az 1930-as évek talán legismertebb olasz mestere, Vittorio de Sica felfedezője és mentora. 1923 és 1972 között 42 filmet készített. Az Egyesült Államokban is dolgozott, 1955-ben filmre vitte James Joyce legendás könyvét, az Ulyssest. Az 1953-as A vasárnap hőseit forgatókönyvíróként, rendezőként és producerként is jegyzi.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2013. júliusi számában.)