Az FFT kultúrlap! Kételkedsz? Olvasd rendszeresen kritikáinkat, recenzióinkat a műalkotásokról, amelyekben egy a közös: a foci.
Szöveg Bodnár Zalán
Ha eljön a szombat (When Saturday Comes). Színes, szinkronizált brit játékfilm, 98 perc, 1996
Rendezte: Maria Giese
Forgatókönyv: Maria Giese, James Daly
Szereplők: Sean Bean, Emily Lloyd, Pete Postlethwaite, Ann Bell
Osztályzat: *****
Az 1996-ban készült, mára már-már klasszikussá nemesedett Ha eljön a szombat című angol film főhőse, Jimmy Muir (Sean Bean) egy lélekölő sheffieldi sörgyárban melózik mindenféle elhivatottság nélkül. Életében különös szerep jut a szombatoknak, lényegében azok tartják életben: délutánonként futballozik a kerületi amatőr kiscsapatban, ahol ő a sztár, este pedig jól lerészegedik a haverokkal a kocsmában. Így megy ez egészen addig, amíg meg nem ismerkedik a bájos Annie-vel (Emily Lloyd), a sörgyár bérszámfejtőjével, aki egy egészen új élet ígéretét hordozza magában a házasság, a családalapítás Jimmy számára egyre vészterhesebb fenyegetésén túl is. A lány apja ugyanis játékosügynök, jó kapcsolatai vannak az első osztályban szereplő Sheffield Wednesdaynél is, és mivel nagyon tehetségesnek találja a fiút, sikerül őt egy próbajátékra beszerveznie az élvonalbeli profi csapatnál.
Jimmy elsőre mindenkit meggyőz a teljesítményével, ám a nagyfőnök aznap nincs jelen, ezért ismétlésre hívják. Ismét csak szombatra. Az az ő napja. Szimbolikus, hogy szombaton kell helyt állnia, épp aznap válthatja valóra azt a nagy álmát, amelyet a lány megismerése előtt olyan merésznek tartott, hogy inkább elásott a lelke legmélyére. Most azonban valós esélye kínálkozik rá, hogy profivá váljon, amellyel nem csupán saját jövőjét alapozhatja meg, de kisegíthetné a bajból a családját is, amely az apa játékszenvedélye révén lassan koldusbotra jut. Csakhogy pénteken van legjobb gyermekkori barátjának a születésnapja, és amikor a görbe este után Jimmy a menyasszonya helyett a sztriptíztáncosnő ágyában ébred, már pontosan tudja, hogy egyetlen éjszaka alatt mindent elveszített: szerelmet, családot és a karnyújtásnyira lévő futballpályafutást, hiszen másnaposan pocsék teljesítményt nyújt a próbajátékon. Mehet vissza a sörgyárba dolgozni, ahol a főnöke jobban gyűlöli, mint azelőtt bármikor.
Azért merészeltünk ennyit elárulni a cselekményből, mert a film valójában csak ezután kezdődik. A válság, amelyből Jimmynek ki kell lábalnia, mély, mint a gödör. Senkire sem számíthat, csakis önmagára. No meg egy pénzérmére, amelyre az a szerep vár, hogy életről és halálról döntsön akkor, amikor a főhős a vonatsínre áll, és miközben jön a mozdony, várja, hogy a fémdarab arra az oldalára fordul e, amely a sínről lelépést, vagyis az életet jelenti. Vajon van-e még a teremtésben bárki is, aki azt akarja, hogy éljen? És aki azt, hogy újra labdába rúgjon?
Filmművészetileg nem kiemelkedő alkotás a Ha eljön a szombat, viszont jó felépítésű, korrekt kis dráma, annak minden szükséges kellékével, és mindezt manapság már meg kell becsülni. Azt már nehezebben tudjuk megbocsátani, hogy a szinkronrendező, aki nyilván kitűnően ért angolul, kevésbé tud magyarul, és visszatérően programnak (az angol official programme alapján) nevezik a Sheffield mérkőzéseire készülő műsorfüzeteket, amelyeket Jimmy öccse oly szenvedélyesen gyűjt.
A LEGJOBB SZÖVEGEK
– Mióta dolgozol itt?
– Három napja, de három
évnek tűnik. És te?
– Tíz éve.
– Úristen! És mikor helyeznek szabadlábra?
***
– Meg kellett volna nyernünk ezt a meccset!
– Persze, meg is nyertük volna, ha Garry nem kezd el épp fésülködni a kapuban, amikor kapura lőttek.
***
– Figyelj, Rob, ideadnád a kulcsodat?
– Egy lószart!
– Hé, mi bajod van?
– A múltkor is odaadtam ezeknek a barmoknak, és azóta odahordják a cicusokat. Aztán fél ötkor lelépnek az ablakon, a csajok meg ott bőgnek nekem sorban.
– És akkor te?
– Mit tehetnék? Megvigasztalom szegénykéket…
– Tudtam, hogy szívességet teszek neked!
– Szívességet? Az nem kifejezés! Tessék, a kulcs.
MARIA GIESE
amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Los Angelesben, a UCLA-n tanult filmművészetet. Forgatókönyvíróként három (Jégcsillag – 1996, Ha eljön a szombat – 1996, Hunger – 2001), producerként két (Hunger, Through Her Eyes –2017) alkotást jegyez. Rendezőként két film, a Hunger és a Ha eljön a szombat stáblistáján szerepel. Lelkes nőjogi aktivista.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2017. novemberi számában.)