Interjú S. Tóth János
Hogy érzi magát a Puskás, a musical című zenés darabban a futball-legenda, Puskás Ferenc édesapjának szerepében?
Remekül! – mondta Barabás Kiss Zoltán színművész, akit mostanában a Tv2 Jóban, rosszban sorozata egyik szereplőjeként naponta láthat a képernyőn az ország. – Több közös munkánk volt már a musical egyik szerzőjével és rendezőjével, Szente Vajkkal. Nagyon szeretek vele dolgozni, szinte minden arannyá válik a keze alatt. A Puskást is nagy sikerrel játsszuk a fővárosban és vidéken egyaránt.
Mennyire ismerte az Aranycsapat történetét?
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy miután Puskás Öcsi hazaköltözött, többször találkozhattam vele, hiszen lejött közénk a színészválogatottba focizni. Édesapjának fontos szerepe volt a pályája elindításában, és az a darabból is kiviláglik, hogy az idősebb Puskás mennyire szerette a fiát. Egyébként Szarvason beugrottam már Nagy Sándor kollégám helyett Farkas Mihály szerepébe is.
Mit gondol arról, hogy a komáromi Magyarock Dalszínházban – amelynek több produkciójában fellép – is született egy futballmusical az Aranycsapat egy másik legendájáról, Czibor Zoltánról?
Minden magyar vonatkozású témát feldolgozó produkciót örömmel fogadok. Az Aranycsapat tagjainak élete színpadért kiált. A Puskás-darab végén a legendás rádióriporter, Novotny Zoltán hangfelvételről elmondja, kinek miként alakult a sorsa. Megdöbbentő, milyen sokan mentek el fiatalon, vélhetően szoros összefüggésben az őket ért különféle meghurcoltatásokkal.
Az ön pályája miként alakulhatott volna, ha a futballra voksol?
Gyerekként a Honvéd igazolt kapusa voltam, sőt kézilabdázóként is kipróbáltam magam, de nekem a futball megmaradt hobbinak. A Színművészeti Főiskolára 1989-ben vettek fel, ezután kerültem be a színészválogatottba, amelynek két évvel ezelőttig a tagja voltam, ekkor azonban a porckorongsérvműtétem leparancsolt a pályáról. Ha hívnak, ma is szívesen lemegyek a kollégákhoz, de már nem állok be a kapuba.
Milyen emlékei vannak a gólvonalról?
Büszkén mondhatom, hogy volt nem egy mérkőzés, amikor az én védéseim segítették győzelemhez a csapatot, olykor tizenegyeseket is hárítottam. A népstadionbeli SZÚR-ok sajnos elmaradtak, amire a színészválogatotthoz kerültem, viszont a régi Fradi-pálya lelátóit sikerült megtöltenünk. Emlékezetesek a moszkvai és szentpétervári túrák is, amikor az orosz színészek válogatottjával mérkőztünk meg. Onnan hoztam haza egy Zenit kapuskesztyűt, amit aztán a budai várban sörözőt működtető Sass Lászlónak ajándékoztam; a mai napig ott látható számos sportrelikvia társaságában.
Volt olyan színházi évad, amikor ön szerepelt egyszerre a legtöbb, harminckét különböző előadásban. A színészválogatottban is ilyen sűrűn játszott?
Akadt idény, amikor nekem volt a legtöbb meccsem, húsz felett, de előfordult az is, hogy a munkáim és a családom miatt csak négy-öt alkalommal léphettem pályára.
Ha már nem futballozhat, szurkolóként vannak-e kedvencei?
Régen jó néhány labdarúgót személyesen ismertem, a korábbi válogatott csatárral, Hámori Ferenccel játszottunk is egy csapatban. Manapság sajnos már nem sok magyar együttes összeállításából tudnék idézni. Inkább BL-meccseket nézek, kedvelem a Barcelona és a Real Madrid futballját. Lionel Messit és Cristiano Ronaldót nagyra tartom, fantasztikus sportemberek. Abba a kategóriába tartoznak, hogy az ember a csillagászati fizetést sem sajnálja tőlük.
Sosem álmodott meccseket eldöntő bombagólokról?
Vannak kapusok, akik a pályafutásuk végeztével, az öregfiúk közt már nem szívesen állnak a háló elé, ilyen volt például az újpesti Szendrei József. Nekem azonban nem volt olyan vágyam, hogy a mezőnyben is kipróbáljam magam. Úgy voltam vele, a suszter maradjon a kaptafánál.
VILLÁMKÉRDÉSEK:
1 – A kapusok közül kik a kedvencei?
Gianluigi Buffon fantasztikus egyéniség, elképesztő pályafutással. Sokra tartom Oliver Kahnt, és remek kapus volt Király Gábor is. A maiak közül Gulácsi Péter elismerésre méltó Bundesliga-karrierrel büszkélkedhet.
2 – Lesz-e a családban, aki átveszi öntől a stafétát?
Zétény fiam sportol, de nincs köze a labdarúgáshoz, ő a küzdősportokban jeleskedik.
3 – Volt-e olyan ellenfele, aki sok kellemetlenséget okozott a pályán?
A kiváló futballszakíró, Kiss László jut eszembe, aki korábban élvonalbeli labdarúgó volt. Az ő lövései a tizenhatoson kívülről is életveszélyt jelentettek.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. októberi számában.)