Mocsolyástelepen szeretett bele a fociba? Egyáltalán hol van ez a regényes elnevezésű település?
Kezdjük a végén: Miskolc mellett. A labdarúgás, fura módon, gyermekkoromban nem volt a szívem csücske, annyi volt a kapcsolatunk a sportággal, hogy a tanítónőnk fia futballozott. Vézna, gyenge fizikumú srác voltam, de azért Mezőcsáton, a középiskolában bekerültem a helyi ificsapat keretébe…
Akkor ez nem volt lángoló szerelem, mégis idestova húsz éve a színészválogatott csapatkapitánya. Hogy is van ez?
Amikor húszévesen felvettek a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, Szamóca (Eperjes Károly – a szerk.) mérhetetlen futballimádata átragadt rám (a cikk 2014 júniusában jelent meg – a szerk.). Egy évvel fölöttem járt, azonnal beleszerettem a futballba, és pár évvel később a színészválogatott tagja lettem. Persze hátvédposzton, mert a játék cifrázása sohasem tartozott az erősségeim közé. Szamóca egyébként a Videoton igazolt labdarúgója volt, szenvedélyesen szereti a focit.
Csapatkapitány…
Igen. Szóval, lekerültem Szegedre, ahol Rácz Tibi kollégám a színészválogatott tagja volt, és magam is csatlakoztam a csapathoz. Komlós Bandi bácsi volt akkor a cséká, az újságíróknál meg Boskovits Jenő…
…egymásnak háttal ültünk kilenc éven át az MTI-ben, összeért a székünk támlája. Legendás sportújságíró volt, de nem szenvedhette a fiatalokat.
Erről az oldaláról én nem ismertem. Szóval, a nyolcvanas években magam is a válogatott tagja lettem, aztán egyszer csak megválasztottak kapitánynak. Így történt.
Manapság hogy fest a színészválogatott kezdő tizenegye?
Hű, ez nehéz kérdés. Kábé ötvenen fizetnek tagdíjat – mert van ám tagdíj, minden rendes szervezetben kell lennie! –, ez a bő keret, attól függ az összeállítás, ki hogyan ér rá. Ha mindenki ráérne, akkor így állnánk fel: Barabás Kiss Zoltán – Varga Miklós, Laklóth Aladár, én vagyok a beállós, Besztercei Attila, de néha én is játszom balbekket – Mészáros Béla, Pásztor Tibor, Sándor Péter, Straub Dezső – Balázs Pali, Besenczi Árpád.
Ahogy elnézem, ugyanaz a formáció, mint a magazinunk címe. Four-Four-Two.
Igen, ezt kedveljük. De hopp, most jut eszembe, nehogy kihagyjuk Rudolf Petit, Lippai Lacit… Vagyunk bőven, hála Istennek. Elég széles skálán mozog a korösszetétel. Vannak éppen, hogy egyetemet végzett fiataljaink, Balogh Mihály szinkronrendező, a csapat doyenje pedig már betöltötte a hetvenet.
Erős a színészválogatott?
Amikor a nyolcvanas évek közepén robbanásszerűen a mi generációnk vette át a hatalmat, harmincasok voltunk, fiatalok, olyan iskolázott játékosaink voltak, mint Rudolf Peti, aki a Vasas igazolt játékosa volt, Lippai Laci, Cseke Péter, Straub Dezső, akik korábban az Újpestben játszottak, szóval, akkor nagyon erősek voltunk.
Angyalföldi színház a József Attila. Milyen a kapcsolatuk a Vasassal?
Ha azt mondom, hogy hetente kétszer a Fáy utcai teremben edzünk, akkor elképzelheti… A kilencvenes évek elején a Vasas család befogadott bennünket, játszottunk az öregfiúkban, Müller Sanyi, Izsó Náci, ilyen óriásokkal futballoztunk együtt, Illovszky Rudi bácsi, Raduly Józsi bácsi voltak az edzőink. Legendák.
Ismerte Puskás Ferencet?
Hogyne, nagyon jól! Még meccset is vezetett nekem. Saját szememmel láttam, mennyire imádták az emberek.
Természetesen a Vasasnak drukkol.
Természetesen. Meg a DVTK-nak. Ugye, szinte miskolci vagyok… Amúgy meg a Real Madridnak. Balázs fiam úgyszintén, a feleségem és Máté fiam pedig a Barcának. Balázs igazolt labdarúgó, kapus, Iker Casillas a mindene.
Volt már Real-meccsen a Bernabéuban?
Nem is olyan régen! Az egész család kiment a legutóbbi El Clásicóra, amit négy háromra megnyert a Barcelona. A család egyik felének nagy örömére.
Hamarosan itt a világbajnokság. És megint nélkülünk…
Már szinte meg is szoktuk, hogy Magyarország sohasem jut ki, bár ezt lehetetlen megszokni.
De azért van kedvenc válogatottja, amelyiknek szurkol?
Brazília.
Mit gondol, miért nem jutunk ki idestova huszonnyolc éve?
Ha egy okot kellene megneveznem, akkor az az egészséges önbizalom hiánya. És a vagabund természet is hiányzik a maiakból. És mintha nem szakadnának meg a pályán. Pedig nincs annál szebb foglalkozás, mint amikor az ember a hobbijáért pénzt kap.
Ilyen a színészet is.
Igen, ilyen. De ha már itt tartunk, szerintem az újságírás is.
Interjú Ch. Gáll András Fotó FFT
VILLÁMKÉRDÉSEK
1
Ha tehetné, melyiket választaná: az Oscart vagy a világbajnoki aranyérmet?
Az Oscar az én műfajom elismerése, természetesen azt.
2
Élete legnagyobb gólja?
Egyszer a színészválogatottban szögletből becsavartam a labdát a kapuba, de nem tehettem róla…
3
Mikor lesz NB I-es kedvenc csapata, a Vasas?
Remélem, minél előbb, de a realitás minimum két év.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. júniusi számában.)