Interjú Ch. Gáll András
Még csak tizennyolc éves, de már a világ koncerttermeinek ünnepelt és keresett zongoraművész sztárja. Michael Andreas Häringer 2001. szeptember 26-án Barcelonában született, ma is ott él, a Plaza Catalunya egyik mellékutcájában, a katalán főváros kellős közepén, mi sem lenne természetesebb és közhelyesebb, mint hogy a Barcelonának szurkoljon. De nem, Michael Andreas a Bayern München szenvedélyes rajongója, olyannyira, hogy a bajor klub honlapján két videója is megtalálható, amint a klub himnuszát játssza zongorán.
Hogy is van ez, hogy született barcelonai létedre nem culé, azaz Barca-drukker vagy, hanem Bayern-fan?
Egyszerű, a szüleim müncheniek – sajnos, édesapám csak volt, mert kilencéves koromban meghalt –, és a nagyszüleim most is a bajor fővárosban élnek. Az anyatejjel szívtam magamba a Bayern és a német futball imádatát.
Csodagyerekként ismert meg a zenei világ, biztosan előbb tanultál meg zongorázni, mint futballozni.
Tévedés, már háromévesen rúgtam a labdát, és rúgom a mai napig is, amikor van rá időm – mert ez az, amiből sajnos nekem a legkevesebb van. Zongorázni meg csak ötévesen tanultam meg, aztán amikor beadtak egy zenesuliba, gyorsan kiderült, a zongorához valamivel nagyobb tehetségem van, mint a focihoz. Egy év alatt négy év anyagát sajátítottam el.
Nem sajnálod, hogy nem a futball lett az élethivatásod?
Talán majd egy másik életben. Azt nem bánnám, ha majd a fiamból menő futballista lenne. De nehogy azt hidd, hogy el tudtam szakadni a labdarúgástól. Ha a Bayern játszik, vagy egy jó Bajnokok Ligája-meccs van, felteszem a tévét a zongorámra vagy a számítógépemre, amellyel zenét szerzek, és úgy gyakorolok vagy dolgozom, hogy nézem közben a meccset. Így sokkal jobban megy a munka, nekem a futball jelenti a doppingot.
Mesélnél arról, hogy milyen ágon vagy Liszt Ferenc szépunokája?
Először is tisztázzuk, hogy mi is a szépunoka: az ötödik generációs leszármazott. Ha minden igaz, Liszt Ferenc a nagyapám dédapja volt. Hétéves koromban tudtam meg, amikor egy brazil tévéállomás meginterjúvolt, és az édesanyámat arról faggatta, honnan van a tehetségem. Anya ekkor beszélt arról, hogy Lisztnek volt egy nála harminc évvel fiatalabb tanítványa, bizonyos Sophie Menter, na, ő lett a szépanyám…
„ÚGY GYAKOROLOK VAGY DOLGOZOM, HOGY NÉZEM KÖZBEN A MECCSET”
Voltál már Magyarországon? Hiszen tizennyolc éves korodra már az egész világot bejártad.
Sajnos, még nem. Nem is tudom, hogyan alakult így.
Vannak kedvenc zeneszerzőid?
Ugye, nem lepődsz meg, ha azt mondom, Liszt? Rajta kívül Chopin, Rahmanyinov. Főleg a romantikusok. Akik – talán nem véletlenül – maguk is virtuóz zongoraművészek voltak. Magam is javíthatatlan romantikus vagyok, a zenében és a futballban egyaránt. Egyébként gitározni is tudok, és egész jól énekelek. Persze nem annyira jól, mint ahogy zongorázom.
Kanyarodjunk vissza a futballhoz, elvégre ez az FFT. Ki a kedvenc játékosod?
A legtöbbre Robert Lewandowskit tartom, de a kedvencem Thomas Müller.
És Messi? Hiszen barcelonai vagy…
Zseniális futballista, de maradok Lewánál és Müllernél. A klubhűség nálam szent.
Hogyan viseled a koronavírus-mizériát?
Rosszul. Még szerencse, hogy van egy balkonunk, ott szoktam levegőzni. A tervek szerint június végén szűnnek meg Spanyolországban a korlátozások, már alig várom. Addigra, remélem, a La Liga is beindul, de hála istennek a Bundesliga már május tizenhatodikán. (Az interjú május 8-án készült – a szerk.)
Tudod, hogy kivel játszik tizenhatodikán a Bayern?
Nem Berlinben, az Unionnal? Eltaláltam? Szégyelltem volna, ha mellétrafálok… (Azóta 17-ére tették a meccset – a szerk.)
VILLÁMKÉRDÉSEK
1. Magyarország hallatán, melyik futballista neve ugrik be?
Barcelonaiként is természetesen Puskásé. Őt mindenki ismeri. Hogy Kubala? Ja, az ő szobra áll a Camp Nou bejáratánál? Ő is magyar volt?
2. Egy spanyol–német vagy egy Barcelona–Bayern meccsen kinek drukkolnál?
Mindig a németeknek és a Bayernnek. Bajor vér csörgedezik az ereimben, imádom a német futballt, a legtisztább, a legegyértelműbb futball a világon.
3. Adnál koncertet a budapesti Liszt Ferenc zeneakadémián, ha meghívnának?
Megtiszteltetés lenne. Eljátszanám a Második vagy a Tizenkettedik magyar rapszódiát, a La Campanellát vagy a nagy koncertfantáziát spanyol dallamokra.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. júniusi lapszámában.)
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!