
Fotó: Photographic Service L’Osservatore Romano
Meséljen arról, mi történt a zugligeti plébánián 1989-ben!
Az ateizmussal felvértezett kommunista ideológia Magyarországon is a megtűrtek közé sorolta a keresztényeket, egyházakat. Zugligetben létrejött egy dacoló közösség, amely vallotta, a kereszténység sajátja a közösségi gondolat és szerepvállalás. Ennek helye nem a templomban van, legfeljebb onnan fakad, hanem a világban. Ez az üzenet egyre több embert magával ragadott. Ez a közösség lebontotta az embereket egymástól elválasztó falakat, és egyre vonzóbb lett sokaknak. Ez a közösség lett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat bölcsője. A Szeretetszolgálat nyolcvankilenc augusztusában történelmi feladatra vállalkozott. Befogadta a keletnémet menekülteket. A következő üzenettel vártuk őket: „Kapunk tárva, a szívünk még inkább!”. Majd’ három hónapon át majdnem ötvenezer emberről gondoskodtunk.
Váratlanul érte Angela Merkel jubileumi üzenete?
Az elmúlt huszonöt év során Németországból köszönetözön áradt felénk. Angela Merkel kancellár asszony üzenete a legfelsőbb helyről érkezett. Különleges értéke abban áll, hogy rámutatott arra a szellemi, de legfőképpen lelki, keresztény örökségre, amire mi is hivatkoztunk huszonöt évvel ezelőtt, amikor megtettük azt, amit megtehettünk. Ez volt a mi ajándékunk a menekülteknek és a világnak.
Mit kell, mit érdemes tudni a Máltai Szeretetszolgálatról azon túl, hogy az ország egyik vagy a legnagyobb segélyszervezete?
Tavaly, február kilencedikén ünnepelték Rómában a máltaiak kilencszázadik születésnapját. A háromnapos konferencián fogalmazták meg: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a világ legsokoldalúbb, legrugalmasabb, leghatékonyabb máltai szervezete. Ennek elismerése volt az is, hogy én magam köszönthettem a Szentatyát, XVI. Benedek pápát a máltaiak nevében a Római Szent Péter-bazilikában.
Honnan a futball iránti érdeklődése?
A játék az ember lényegéhez tartozik. A görögök definíciója is kifejezi ezt: az ember homo ludens, játszó lény. Egy kicsi gyerek mindenbe belerúg, ami lába elé kerül. Így lesz a labda közösségi játékszer, a labdajáték pedig közösségformáló. Ha szabályok fegyelmezik a játékot, akkor ezek kötelező érvényűek, és mert a játék mindig „tétre megy”, a győzelem elérésére az összetartás, összefogás elengedhetetlen. Ezeknek az értékeknek megjelenítésére kíváncsiak az emberek, mert a szívük mélyén rejtőzködő igényt hozzák felszínre. Így lesz tömegeket megszólító, lelkesítő, örömre hangoló a játék. Ha egymásra talál játékos és néző, győzelem esetén a humanizált diadal mámora repít bennünket.
Futballozott gyermek- és fiatalkorában?
Én is a labda szerelmesévé lettem, előbb „hangadóként”, a gyerekseregből válogatott alkalmi csapatok szervezőjeként, majd engem is beválogattak jó szemű megfigyelők, de a Legfőbb Játékszervező elhívása egy másik pályára rendelt, ahol nincsenek játékosok és nézők, hanem jó esetben mindenki „játszik” az égi játékszabályok szerint egy emberarcú, testvéri világért, amelyet egyazon Lélek itat át.
Hogyan lett a Vidi „mezszponzora” a Máltai Szeretetszolgálat?
A kérdés: ki kinek a szponzora? Úgy történt, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik jótevője, Benkő Laci bátyám megkeresett Garancsi Pista követeként. Majd együtt találkoztunk, amikor kifejezték, hogy a Videoton labdarúgócsapata szeretne az értékhordozók körébe kerülni, amelyről a mezükön viselt jelvénnyel tanúskodnak. A Máltát választották jelmondata miatt: „A hit védelme és a szegények támogatása!”. És szimbóluma miatt, ami egy stilizált kereszt. Senki sem fizet senkinek, de mindkét fél nagy árat fizet. Mi kockáztatjuk a legféltettebb kincsünket, a keresztet, a csapat pedig vállalja, hogy tanúskodik a kereszt üzenetéről. A keresztnek nincs „ára”. A keresztnek értéke van. Csak ezt az egyet kértük: a pályán ne legyen szándékos durvaság, ne legyen törlesztés! A mezen hordott kereszt kötelez. Örülök annak, hogy ma már ott tartunk, hogy minden pályán, minden mérkőzés előtt elhangzik: „A gyűlölet nem pálya!”.
Nem zavarja-e, hogy az értékesebb reklámpiacnak számító nemzetközi meccseken a Vidi lecseréli önöket a MOL-ra? (Cikkünk 2014-ben jelent meg, azóta a Mol már a csapat nevében is benne van – a szerk.)
Nem versengünk. Összetartozásról van szó. A labdarúgóklub tulajdonosai megkerestek a kérdés tisztázása végett. Engem már az is meghatott, hogy beleegyezésemet kérték. Különben is, a Szuverén Máltai Lovagrendet jobban ismerik a világban, mint a Videotont vagy a MOL-t. A tények ismeretében azt is megjegyeztem, hogy sajnos rövid életű lesz ez a mezcsere. Sajnos, igazam lett.
Minden Vidi-meccsen ott van?
Hívatásom máshová szólít. Sárga lapos figyelmeztetést érően még egyetlen egyszer sem vétettem lelkipásztori szolgálatom ellen a mérkőzés javára, de taktikai repertoárom elég gazdag ahhoz, hogy minél több Vidi-meccsen ott lehessek. Mára ez az egyetlen kikapcsolódásom. És az is nagy ajándék számomra, hogy azokkal is találkozhatok, akiknek szíve velem együtt a Vidiért dobog. Újabban pedig a jó játék szép eredményeket „varázsol” és az is nagy öröm, ha az ember az első helyen álló csapatért lelkesedve pásztázza a táblázatot.
Szöllősi György
VILLÁMKÉRDÉSEK
A máltai–magyar meccseken kinek szurkol?
Én mindent megelőzően magyar vagyok és keresztény! Ez dönt el mindent.
Ki a kedvenc Vidi-játékosa?
Kovács Pista. Mert elszánt, bátor, kockáztató, csapatember. Nagymamája máltai önkéntesünk.
Kijut-e még a magyar válogatott valaha világversenyre?
Remélem! Ha nem így lenne, sohasem mennék meccsre, sohasem kiáltanám: hajrá, magyarok!
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. októberi számában.)