Interjú S. Tóth János
Úgy tűnik, végre visszakapjuk a régi életünket. Alakul a nyári koncertprogramja?
Június elején megtarthattuk az új lemez bemutatóját Budapesten; korábban a koronavírus-járvány miatt négyszer el kellett halasztani. Folyamatosan telik be a naptáram, és jó esély van rá, hogy ezeket a fellépéseket meg is lehet tartani. Adtam néhány online koncertet, de azoknak nincs az a hangulata, mint amikor a színpadtól karnyújtásnyira áll a közönség.
A sűrű programjába beleférhetnek az Eb-mérkőzések is?
Életem a futball, de a tévében nem szeretem nézni; talán mert fáj a szívem, hogy én már nem lehetek a pályán. A világversenyeket persze figyelemmel kísérem. Örök élmény a 2016-os Eb idején a közös szurkolás a Szabadság téri óriáskivetítő előtt.
Milyen esélyt ad a magyar válogatottnak?
Drukkolok a csapatnak, Marco Rossi irányításával érzékelhető a fejlődés. Kívánom, hogy a lehető legjobb eredményt érje el, igaz, nagyon nehéz csoportba került. Az egyik rivális épp a kedvenc válogatottam, Portugália.
„SZERINTEM JOBBAN FUTBALLOZTAM, MINT ÉNEKELTEM. PERSZE A ZENÉLÉST IS IMÁDOM”
Egy New York Bronx negyedéből származó, Amerikában felnőtt srác miként lesz az európai labdarúgás szerelmese?
Az Egyesült Államokban az általános iskolában mindenféle sportot kipróbálhatnak a gyerekek, így a focit is. Ahogy először a labdához értem, tudtam: ez az én sportom. Anyukám azt mesélte, hogy már egész pici koromban is rugdaltam a labdát apukámmal a játszótéren.
Édesanyja a hetvenes-nyolcvanas évek világhírű fotó modellje, Kállay Katalin, édesapja a neves zenész, producer Fernando Saunders. Ők is sportrajongók?
Mindketten remek atléták voltak. Anyukám futásban, távolugrásban és gerelyhajításban is jeleskedett, apukám vérbeli vágtázó volt. Tizenöt éves lehettem, amikor sprinttávon először le tudtam győzni. Nekem a futball lett a szenvedélyem, arra készültem, hogy híres labdarúgó leszek.
Miért hiúsult meg ez az álma?
A középiskola után a legügyesebb srácokat összegyűjtötték egy válogatóra, amelyen részt vettek az egyetemi klubok megfigyelői. Én az érettségit követően beiktattam egy év szünetet, és egy úgynevezett junior college-ban folytattam, ahonnan jó eséllyel ösztöndíjat kaphattam volna a legrangosabb egyetemi bajnokságban szereplő valamelyik csapathoz. Ám elszakadtak a bal térdemben a szalagok, majd elkapkodtam a visszatérést, és ez végzetes hibának bizonyult.
Ha nem is lehetett profi labdarúgó, a magyar művészválogatottal azért részese volt egy jeles nemzetközi sikernek.
Először a Sziget Fesztivál keretében rendezett tornán fociztam a művészválogatottal, ezután beválogattak a 2019-es moszkvai művész-vébére utazó keretbe. Oroszországban, ha más szinten is, újraélhettem a gyerekkori álmomat. Bronzérmesek lettünk, bár szerintem az aranyat is hazahozhattuk volna. A helyosztón én már csak szurkolhattam, mert elszakadt a combizmom, ezt a sérülést máig nem tudtam kiheverni. A megye négyes Sződtől is azért köszöntem el, mert egy meccset egy hét sántikálás követett. Most egy injekciókúrától remélem a javulást, mert a sérülés a színpadi mozgásban is hátráltat.
Hol nehezebb érvényesülni: a zöld gyepen vagy a színpadon?
Ha nincsenek a sérülések, talán előbbre tartana a futballkarrierem, mint a művészi pályám: szerintem jobban futballoztam, mint énekeltem. Persze a zenélést is imádom.
Milyen tervei vannak a zenei színpadokon azután, hogy 2014-ben az Eurovíziós Dalfesztiválon ötödik lett?
Az egész világnak szeretnék énekelni, ezért is angol nyelvű a dalaim többsége. Az Ocean egy hónapja jelent meg, már jó néhány országban játsszák, ezzel párhuzamosan kezdik felfedezni a régebbi számaimat is. Ám legyen bármilyen jó a zenéd, ha nincs mögötted profi stáb, amelyik megadja a kezdő lökést, a nagyközönség nem értesül a létezésedről. Most úgy tűnik, van, aki lát bennem fantáziát.
VILLÁMKÉRDÉSEK
Kivel énekelne együtt, és kivel futballozna a legszívesebben egy csapatban?
Nem tudok egyetlen duettpartnert kiemelni, ahhoz túlságosan sok a remek zenész. Cristiano Ronaldóval élmény lenne együtt játszani, de nagy kedvencem Ronaldinho is.
Grammy-díj vagy sorsdöntő gól egy vébédöntőben?
Nehéz kérdés, de azt hiszem, az aranyérmet érő gólra voksolnék.
Írna-e olyan dalt, amelynek témája a labdarúgás?
Ha felkérnének, boldogan. Ritmusos, jókedvű szám lenne. A 2016-os Eb előtt a magyar focirajongóknak összeállított Bon Voyage című válogatásalbumra tőlem is felkerült egy dal, a Victory.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. júliusi számában.)