
Kiss-Rigó László nem tétlenkedik: akadémiát működtet és futballklubot üzemeltet
Az angol–magyar FFT-válogatott mérkőzésen csapatunk kapujában állt. Püspök, gyakorló labdarúgó és futballrajongó. Érdekes kombináció.
Születésemtől kezdve fradista voltam, a fatribünös Fradi-pályára jártam már óvodás koromtól fogva, most pedig a Fradi öregfiúkban játszom, de mindig mindenhol kapus voltam.
Nehéz volt választani a papi és a sporthivatás között?
Igazolt játékos voltam a Pénzügyőrben, kapus egészen a honvédségig. A papi hivatás és a futball között nem volt ellentét, mert az előbbit választottam, de az utóbbit mellette is lehetett űzni, főiskolai, egyetemi amatőrcsapatokban játszottam. A Pénzügyőrben egyébként lett volna lehetőségem hivatásosan folytatni, de behívtak katonának, és utána már a papi pályán indultam el.
A papválogatott létezik még?
Már nem. Úgy tíz-húsz évvel ezelőtt minden egyházmegyének, minden főiskolának volt csapata, de mára kevesebben vagyunk, és sajnos, ahogy általában is kevesebb az igazolt játékos, és kevésbé fontos a sport a fiatalok életében, úgy ez ránk is kihatott. Sokan fociznak, de már nem szervezetten. De minden évben szerveznek egy európai teremtornát különböző nemzetek papválogatottjaival. Ezen részt szoktunk venni, de alkalmilag jön össze a társaság.
Ellenben a jövő focistáinak neveléséből az egyház is kiveszi a részét. Mit kell tudnunk a gyulai Grosics Katolikus Labdarúgó Akadémiáról?
Harmadik esztendeje működik (a cikk 2011-ben jelent meg – a szerk.), az első évben csak a két kisebb korosztály, az U13 és az U15 indult el, e csapatok most már a kiemelt első osztályban vannak, az előző évben pedig elindult az U17 és U19 is, ők az NB II-ben szerepelnek. Tavaszig pályát béreltünk, utána a saját objektumunk is elkészült hét és fél-nyolc hektáron. Az egész Kárpát-medencéből vannak diákjaink, Kárpátaljáról nemcsak magyarok, de ukrán nemzetiségű gyerekek is, továbbá a Felvidékről, Délvidékről, Erdélyből, több mint százan. Az akadémia sportigazgatója Adem Kapic, az egykori szlovén válogatott.
Ki az akadémia fenntartója?
A Szeged-Csanádi Egyházmegye. Volt már előtte is két iskolánk Gyulán, ezért is került oda az akadémia, ezekbe járnak a növendékeink.
Miért döntött úgy, hogy akadémiát alapít?
Egyrészt adva volt a lehetőség, megvoltak az iskolák, a terület, másrészt az egyháznak kiemelt feladata a közoktatás, a nevelés, az ifjúság- és egészségvédelem, ebben a tevékenységben pedig mindez benne van. Az egyház nem akar feladatokat átvállalni az akadémia alapításával másoktól, hanem saját feladatát kívánja elvégezni.
Az NB II-ben hosszú évek óta ismét szerepel szegedi együttes, és ebben a püspök úr is nagy szerepet vállalt.
A 2010–11-es bajnokságban a KITE-Szeged a harmadosztályban szerepelt. Alapítványunk azt tervezte, hogy részt fog venni a működtetésében azzal a céllal, hogy segítse a szegedi futball feltámadását. Az együttes nagy meglepetésre feljutott az NB II-be, erre ők sem számítottak, és nem fizették be a nevezési díjat. Ezért megszereztük a Makó indulási jogát, és új csapatot indítottunk Szeged 2011 néven. Az ezt üzemeltető kft. az egyházmegye tulajdona, az akadémián keresztül mi biztosítjuk a személyi és a jogi feltételeket, az anyagiakat pedig a város és a szponzorok.
Kovács Gergely
VILLÁMKÉRDÉSEK
Igaz, hogy élt Indiában is? Igen, édesapám kohómérnök volt, tíz- és tizennégy éves korom között ott laktunk.
Jár a Szeged-Csanádi Püspökségre a FourFourTwo magazin? Nem, de szinte minden lapszámot elolvasok.
Ön temette el Puskás Ferencet öt évvel ezelőtt. Mit érzett a szertartás közben? Megindító volt, és érdekes volt a teljes futballvilágot a Bazilikában látni.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. decemberi számában.)