Interjú Ch. Gáll András Fotó Mravik Gusztáv
Kocsis Tibor filmrendező és operatőr szívhez szóló alkotása, a Magyarok a Barcáért még a bennfenteseknek is revelációként ható információkkal szolgált a 2014-es díszbemutatón az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Persze hallottunk már Plattkóról, a legendás kapusról, Berkessy Elemérről, a Fradi hétszeres válogatott fedezetéről, meg természetesen tudtunk Kubaláról, Kocsisról és Cziborról is, de azért az csak a remek filmet látva tudatosult bennünk, hogy fél évszázadon keresztül milyen meghatározó szerepet játszottak honfitársaink a katalán klub történetében. És ha tudnánk, hogy az alkotó életébe istenigazából csak tizenegy éve lopódzott be a labdarúgás…
Tényleg csak tizenegy éve?
A 2008-as amszterdami filmfesztiválon történt, hogy egy katalán producer, bizonyos Joan González fél éjszakán keresztül beszélt nekem egy magyar futballistáról, aki Spanyolországban óriási sztár volt. Puskás? – kérdeztem, mire majdnem megütött. Nem akarta elhinni, hogy addig még nem hallottam Kubala Lászlóról.
Komolyan nem hallott róla?
Komolyan. De ez akkor volt, 2008-ban, azóta nyakig beleástam magam a magyar futball és a Barcelona, Katalónia kapcsolatának történetébe. 2009-ben már ott voltam a Camp Nouban, amikor felavatták Kubala szobrát. Tizenegy éve kutatok és gyűjtöm az anyagot a filmemhez, olyan fényképek, korabeli filmrészletek lesznek majd az alkotásomban, amelyeket korábban még senki sem látott. Olyan felvételem is van, amelyen Kubala magyar nótát énekel. Filmem szakértője, Varró Krisztián könyvet írt Kubaláról, amely most novemberben jelenik meg.
„KOCSIS SÁNDOR DRÁMÁJA NAGYON MEGRAGADOTT”
A Kubala-film milyen stádiumban van?
A gyártáselőkészítésen dolgozunk, és remélem, hamarosan beadhatjuk a pályázatot. Bízunk abban, hogy a Magyar Nemzeti Filmalap továbbra is támogatni fogja ezt az emberi drámákkal teli történetet, amelyben a magyar és az európai történelem meghatározó eseményei alakították főhősünk sorsát. Ha a gyártást is támogatja a testület, akkor két év múlva kész lehet a film, vagyis 2022 őszére.
Felvette a kapcsolatot a Barcával?
Természetesen. Találkoztam Josep Maria Bartomeu klubelnökkel, aki megígérte, hogy mindenben segít. A klub elnökségéből is többen mellettem állnak. Ígéretet kaptam Carles Rexach-tól és Vicente Del Bosquétól is. Rexach volt az, aki annak idején egy szalvétára leírta Messi első szerződését. Apropó, arra is van ígéretem, hogy Messi megszólal a filmemben.
Mi ragadta meg leginkább Kubala alakjában?
Sorsa csupa dráma volt. Az ő élete a kitartás, az akaraterő diadala, határokon, politikai rendszereken kellett áttörnie álmai megvalósítása érdekében. És közben folyton segített a magyarokon, törte az utat Puskás, Kocsis, Czibor előtt. Akire Kubala azt mondta, hogy szükség van rá, annak nyert ügye volt. És azt minden magyarnak tudnia kell, hogy a Camp Nou miatta épült.
Magyarok a Barcáért igazi főszereplője mégsem Kubala, hanem Kocsis, az Aranyfej, a Cabeza de Oro, akinek a minap avatták fel a szobrát a Groupama Aréna előtt.
Így van, Kocka drámája – kalandos, egyszerre dicsőséges és szomorú élete és tragikus halála – nagyon megragadott. Egyébként, amikor gyerek voltam, a nagyapámtól – aki óriási Kocka-rajongó volt – folyton azt hallottam, hogy mi Kocsis Sándor rokonai vagyunk. Tartok tőle, hogy ez csak családi legenda volt.
Gyerekként azért csak-csak focizott!
Persze, Pápán, a Perutz-stadion környékén, de a tenisz jobban lekötött. Azért néztem futballmeccseket is, az első igazán emlékezetes élményem az 1974-es világbajnokság volt. Mint a legtöbb magyar srác, én is Cruyffnak, a zseniális 14-esnek és a hollandoknak drukkoltam. Aztán csak jó harminc évvel később tudatosult bennem, hogy annak a Barcának, amelynek a rajongója vagyok, tulajdonképpen Johan volt az előhírnöke. De még nála is inkább Kubala László.
VILLÁMKÉRDÉSEK
A Magyarok a Barcáért című filmjének Kubala, Kocsis és Czibor a főszereplője. Hármuk közül ki a kedvence?
Nálam Kubala a No. 1. Rajta keresztül szerettem bele a Barcába és a futballba, úgy általában.
Ki a legnagyobb futballista, akivel életében találkozott?
Andrés Iniesta (a képen). De bemutattak már Del Bosquénak, Platininak, Hierrónak és Luis Suáreznek, aki Kocsisék játékostársa volt.
Melyik a legnagyobb meccsélménye?
Kettőt is említenék. Tavaly ősszel a Barcelona–Sevilla, amin Messiék 4–2-re győztek, a másik 1982-ből a Rába ETO–Standard Liége, amit Hajszánék 3–0-ra nyertek meg a kinti 5–0-s vereség után. Pápai vagyok, de Győrben tanultam, imádtuk Verebes csapatát.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. novemberi számában.)