Interjú S. Tóth János Fotó Mravik Gusztáv
Hogy teltek az angliai évei?
Kétezer-hétben mentem ki, és egy Londontól másfél órányira lévő kis faluba, Altonba kerültem – mondta a Séfek séfe gasztro-tehetségkutató egyik zsűritagja, Krausz Gábor. – Az ottani sportpubban voltam séf. A vendégek biliárdoztak, dartsoztak, szólt a zenegép, esténként pedig sportközvetítést néztek a kivetítőkön. Mindenféle klub rajongója összegyűlt, de ebből sosem volt balhé. Odakint az a jellemző, hogy drukkerek a saját lakóhelyük csapata mellett egy Premier League-gárdának is szurkolnak. Nekem bejött a hangulat, szeretem az angol focit is, a Manchester United a kedvencem.
Mióta és miért?
Az 1999-es felejthetetlen BL-döntő fogott meg, amelyet a hosszabbításban szerzett két góllal fordított meg a United a Bayern München ellen. Miután kiköltöztem, igyekeztem feltérképezni, milyen meccsekre juthatok el. Az első utam az ötödosztályú Aldershot Town pályájára vezetett. Többször megfordultam a Chelsea mérkőzésein, ugyanis a Stamford Bridgehez közel laktam, az egyik legjobb barátom főnöke pedig nemigen használta a bérletét, és olykor kölcsönkaptam a kártyáját.
Látta-e a Manchester Unitedot?
Nagy bánatom, hogy az Old Traffordra eddig csupán stadiontúra keretében látogathattam el, a Unitednak csak a londoni meccseire jutottam el. Illetve 2002-ben ott voltam a Puskás-stadionban a ZTE elleni BL-selejtezőn is, amelyet Koplárovics Béla emlékezetes góljával nyert meg a Zete.
A gasztrokultúra terén miben különbözik leginkább az angliai és a magyar futballközeg?
Az arányokban van eltérés, hogy hányan maradnak meg a virsli, perec, sör kombónál, és hányan ülnek be a családdal, barátokkal egy ebédre vagy vacsorára a stadion éttermébe. Itthon erősen sorsolás-, teljesítmény- és időjárásfüggő a nézőszám. Viszont a Chelsea-pálya a bajnoki, a kupa és az európai kupameccsekre is rendre megtelik, és ekkora tömegben már van egy olyan réteg, amely nemcsak futballélményre vágyik, így üzleti vállalkozást lehet alapozni a pénztárcájára. Nem véletlenül nyitott éttermet a negyvenezres Stamford Bridge tőszomszédságában az első három Michelin-csillagos angol séf, Marco Pierre White.
Nyolc és fél év után tért haza. Miképp lett bejáratos a Fradi-pályára?
Összeismerkedtem Wolf Andrással, a Groupama Arénát üzemeltető cég executive chefjével, és elkezdtünk együtt dolgozni. Közben ki-kilátogattam a Fradi meccseire is. Nem vagyok fanatikus drukker, bár az első futballélményem nekem is a Ferencváros 1995-ös BL-meneteléséhez kapcsolódik. Szerintem itthon manapság az FTC brandje testesíti meg leginkább azt, amit Angliában tapasztaltam, amiről a futball napjainkban szól, nemcsak a játék nívóját, hanem a vendéglátás minőségét illetően is.
Sosem vágyott sportolói karrierre?
De, nagyon is! Energikus srác voltam, kipróbáltam a pingpongot, a kosárlabdát és a karatét is. Fájdalom, épp a foci maradt ki. Apám nyolc- vagy kilencéves koromban elvitt az egyik barátjához, aki a Vasas utánpótlásedzője volt. Vele passzolgattam a kertben, de sajnos úgy látta, nem érdemes a futballal próbálkoznom. Leghosszabbra a kosaras korszakom nyúlt. Lelkesedtem az amerikai bajnokságért, sőt kiskoromban fogadtam az öcsémmel, hogy én leszek az első magyar NBA-játékos, Dávid Kornél azonban megelőzött.
Minap jelent meg első könyve, a Családom és egyéb receptfajták. Egy bajnoki cím ünneplésekor melyik ételét tálalná fel kedvenc futballistájának?
Vannak a könyvben magyaros és vannak más országok ízvilágát felidéző receptek, bármelyik szóba jöhetne, ugyanakkor próbálnék kreatív lenni. A fradistát például a róla elnevezett kedvenc gyerekkori desszertjével lepném meg, a manchesterinek pedig az egyik angol klasszikust készíteném el.
VILLÁMKÉRDÉSEK:
Mit választana: Michelin-csillagot vagy hogy ön lövi a vb-t eldöntő gólt?
Lehet, hogy magamra vonom a szakmám haragját, de egy világbajnoki arany a csúcs, ízletesen főzni viszont csillag nélkül is lehet.
Kik a kedvencei Manchesterben?
Ronaldo, Beckham és Rooney, a maiak közül Rashford.
Felesége, Tóth Gabi énekesnő Barcelona-drukker. Van-e ebből súrlódás?
Olyannyira nincs, hogy én leptem meg egy jeggyel a Camp Nouba. Viszont amikor jött a hír, hogy Ronaldo visszatér Manchesterbe, egy ideig nem értette, miért rohangálok üvöltve körbe-körbe a lakásban.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. decemberi számában.)