Interjú Ch. Gáll András Fotó Galán Laura
Bár művésznevét Dominique Wilkinstől, a Human Highlight Filmtől, az Atlanta Hawks csodás kosarasától kölcsönözte, Várkonyi Attila igazi szerelme a futball. Ha ezt esetleg bizonygatnunk kellene, akkor leplezzük le ezen interjú keletkezéstörténetét. Nos, Attilát a római repülőtéren hívtuk fel, amikor éppen hazatérőben volt az AS Roma-Real Madrid Bajnokok Ligája-mérkőzésről.
Csak nem a Farkasoknak drukkol?
Nem, ellenkezőleg: a Királyiaknak. Két generációra visszamenőleg Fradi- és Real Madrid-szurkolók vagyunk, a nagyapám futballista volt Bólyon, Baranya megyében, emellett ő alapította az ország egyik elsőteniszklubját, szintén Bólyon. Gyerekkoromból az első televíziós futballélményem az 1978-as argentínai világbajnokság, a szomszédba jártunk át, mert nekünk nem volt tévénk. Ott már Nyilasi- és Törőcsik-fan lettem.
Meddig jutott játékosként?
Kosárlabdában az NB II-ig, futballban DUSE-kerettag voltam, lévén debreceni egyetemista – jóllehet Szegeden születtem –, de próbajátékon a Lokinál is jártam. Ennyiben maradtunk, én és a futball.
Hogyan definiálná önmagát? Lehet, hogy megsérteném, ha azt mondanám, disc-jockey…
Dehogy sértene meg, műsorvezető-lemezlovast mondanék. Amit nem sikerült gyermekként elérnem a labdarúgásban, azt felnőttként – a hivatásomnak, hivatásaimnak köszönhetően – sikerült megvalósítanom. Egy csapatban futballozhattam ifjúkori bálványaimmal, Törőcsik Andrissal, Nyilasi Tiborral a SZÚR-on a Sport Tv csapatában, interjút készíthettem Emilio Butraguenóval, a Real Madrid legendájával vagy Michel Platinivel, a háromszoros aranylabdással, az UEFA egykori elnökével, sőt az előbbivel még egy csapatban is futballozhattam.
„HAJDÚ B. ISTVÁN ÉS MÉHES GÁBOR NÁLAM A SZAKMA CSÚCSA”
Emlékszem, NBA- és BL-meccsek közvetítésének is részese volt.
Hajdú Pistivel és Méhes Gabival közvetítettünk NBA-kosármeccseket, nyolc éven keresztül, de jártam például Pistivel a PSV–Milan Bajnokok Ligája-elődöntőn. Hajdú B. István és Méhes Gábor nálam a szakma csúcsa, az előbbit talán az utánozhatatlan, fanyar, mégsem bántó humora emeli a konkurencia fölé.
Mit tanult Hajdú B-től?
Alázatot. Rendszerint öt órával a meccs előtt kimentünk a stadionba, hogy magunkba szívjuk a légkört, a szurkolók hangulatát, és aztán ne csak statisztikai adatokat közvetítsünk, hanem emóciókat is, no meg értéket. Milyen csodálatos a magyar nyelv! A közvetítés szóban benne van a lényeg: a kommentátor ott van az esemény és a néző/hallgató között, és megpróbálja – több, kevesebb sikerrel – eljuttatni a meccs hangulatát a nézőkhöz, azaz KÖZVETÍTENI azt, ami egy kicsit több a puszta látványnál.
Ha már itt tartunk: az internet áldás vagy átok a televíziózásban?
Mert én például agyvérzést kapok azoktól a „kollégáktól”, akik nem is nézik a meccset, csak felolvassák a Wikipédia adott szócikkét, miközben az egyik csapat éppen gólt szerez… Az internet a szakértő riporter kezében áldás. De csak az alapot jelenti, mert a hangsúly a közvetítésen van, a meccs hangulatának a nézőhöz juttatásán. Ez csak a legnagyobbaknak sikerül.
Zenében mindenevő?
Abban hiszek, hogy az embernek az a zene marad a kedvence, amely korszakban szocializálódott. Így hát én maradok a rocknál, azaz Rolling Stones-, Deep Purple-, Omega-, LGT-hívő vagyok, és az is maradok. De a későbbiek közül imádom Amy Winehouse-t és Adele-t is!
Foci, kosár, rockzene… Van még valami más?
Hogyne, a metallurgia.
Micsoda?
A metallurgia, vagyis a fémek szerkezete. Fizikatanárként végeztem, jelenleg is oktatok a Kodolányi János Egyetemen, és szakcikkeim, írásaim is megjelentek. Azt mondom, az ember ne legyen szakbarbár, nem árt, ha több mindenhez ért.
VILLÁMKÉRDÉSEK
Melyik volt legnagyobb hazai futballélménye?
Jó tíz éve Emilio Butraguenóval focizhattam egy csapatban. Akkor éppen én vezettem a Három kívánság című műsort, és a Keselyűt, El Buitrét elvittük az Állatkertbe megetetni egy keselyűt. Félelmetes volt.
Kinek szervezne legszívesebben születésnapi bulit?
Cristiano Ronaldónak! Szeretném megismerni azt a végtelen motivációt, amely 33 évesen is hajtja.
Ki volt a legnagyobb futballista, akivel találkozott?
Puskás Ferenc. Akivel együtt fociztam, az pedig Albert Flóri bácsi, még a kilencvenes években. Micsoda érzéke volt, mindig tolt a labdán tíz centit! Messi ugyanezt csinálja.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. januári lapszámában.)