Interjú Ch. Gáll András Fotó Mravik-Galán Laura
Vizeli Csaba igazi reneszánsz ember: író, rendező, librettista, a Magyarock Dalszínház igazgatója, ötödik éve a Monostori Erőd Nonprofit Kft. ügyvezetője, és mindezek mellett még sportmenedzser is. No meg Testnevelési Egyetemet végzett tanár. Ami azonban a legfontosabb: a futball kiábrándíthatatlan szerelmese.
Hallom, dokumentumfilm készül Czibor Zoltán életéről…
Most zajlik a Czibor-emlékév – kilencven éve született a Rongylábú – Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr fővédnökségével és Molnár Attila polgármester úr védnökségével. Az emlékév 2019. augusztus huszonharmadikán, Czibor Zoltán kilencvenedik születésnapján kezdődött Komáromban, és nemcsak kiállítás volt a Monostori Erődben, továbbá a Czibor-musical bemutatója, hanem elkezdődött egy dokumentumfilm forgatása is Koltay Gábor – aki maga is a város díszpolgára – rendezésében, kimondottan Czibor Zoltánról. Ebben már benne lesznek az emlékév eddig lezajlott eseményei, sőt még egy köztéri szobor is készül, Csák Attila alkotása, amelyet – reményeink szerint – Zoli bácsi kilencvenegyedik születésnapján avatnak majd fel.
„A LEGIZGALMASABB RÉSZ MOST JÖN, KUTATUNK A SPANYOL ARCHÍVUMOKBAN”
Ha a dokumentumfilm csak feleolyan izgalmas lesz, mint Czibor élete volt, kasszasiker lesz!
Szöllősi György (a FourFourTwo magyar kiadásának főszerkesztője – a szerző) a film szakértője, ő könyvet is írt a címszereplőről. Mindenki megszólal a filmben, aki még él, és valamilyen formában kötődött az Aranycsapathoz. Igyekeztünk felkutatni kordokumentumokat, korabeli híradórészleteket is. Bár az Aranycsapat mérkőzéseiről sok-sok méternyi celluloidszalag megmaradt, ezek jobbára Puskás személyére összpontosítanak. Emellett interjúk is készültek Zoli bácsival itt, Komáromban, ezek is szerepelnek a filmben. A legizgalmasabb rész most jön, kutatunk a spanyolországi archívumokban. A legfontosabb, hogy ígéretet kaptunk Czibor két lányától, Iristől és Erzsébettől, hogy ha kimegyünk hozzájuk Barcelonába, akkor betekinthetünk a családi archívumba, és találkozhatunk bátyjukkal, Zolival is, aki egyébként – a lányokhoz hasonlóan – még Magyarországon született, 1955-ben. Figyelemre méltó, hogy Iris remekül beszél magyarul!
Mikor találkozott először Czibor Zoltánnal?
Zoli bácsi 1983-ban jött először haza – utolsóként az úgynevezett disszidens csapattagok közül, két évvel Puskás után –, és 1992-ben telepedett le végleg Komáromban. Kevesen tudják, hogy bár minden Komáromhoz köti, valójában Kaposváron született. Tizenhárom éves általános iskolásként egy közös fotó készült rólunk – ezt a fényképet azóta is ereklyeként őrzöm. Nem túlzás, hogy azóta keringett a fejemben egy színdarab gondolata a Rongylábúról.
A musical kétfelvonásos. Mi döntötte el, hogy mikor érjen véget az első rész?
Ez szerintem adta magát. Az 1954-es vb-döntő elvesztése nemcsak az ő életében volt fordulópont, hanem a magyar történelemben is. Meggyőződésem, ha megverjük a nyugatnémeteket a berni döntőben, akkor nincs ötvenhat, vagy ha van, egészen másképp.
Úgy beszél Czibor Zoltánról, mint legendáról. Ugye, nem túlzás, hogy ő az ön hőse?
Cseppet sem. Mint ahogy abban sincs szemernyi túlzás sem, ha Czibort Komárom nagyjai között emlegetjük Jókai Mórral, Lehár Ferenccel és Klapka Györggyel egy szinten.
VILLÁMKÉRDÉSEK
1. Melyik a történelem legjobb, futballtémájú műalkotása?
Mondhatok filmet is? Igen? Akkor a Menekülés a győzelembe. Nemcsak Sylvester Stallone miatt, hanem mert filmvásznon láthattuk Pelét is.
2. Ha egy hollywoodi producer önhöz vágna kétszázmillió dollárt, hogy forgasson le egy filmmusicalt, ki lenne a darab hőse?
Természetesen Czibor. Kevés ilyen regényes életű labdarúgót hordott a hátán a föld, aki ráadásul még a posztja legjobbja is volt világszinten.
3. Melyik stadiont választaná a musical bemutatójának színhelyéül?
A Camp Nout, ami évekig Czibor hazai pályája volt, és ahol még nem jártam. Rendezőként valószínűleg bebocsátást nyernék.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. áprilisi lapszámában.)