Szöveg Mark White, Ed McCambridge, Joe Brewin, Jeff Kassouf
Tavaly nem osztották ki a labdarúgás legbecsesebb egyéni elismerését, ez azonban nem tántorítja el az FFT-t, hogy megválassza az őrült 2020-as esztendő királyát és királynőjét. Ehhez 102 ország 128 újságíróját kérdeztük meg.
ÁNGEL DI MARÍA
PSG | Argentína | 0 PONT
Sajna egyedül ő nem kapott szavazatot, de az, hogy rajta van a harmincas listán, jól mutatja, hogy eredményes évet zárt. A rivaldafényben Neymar és Kylian Mbappé vitézkedett, de a zenekart Di María vezényelte. Remek szemének köszönhetően sorra nyíltak meg a védelmek a PSG előtt, miközben a francia csapat története során először jutott a BL döntőjébe. A francia bajnokságban 14 gólpasszt adott, ez a kétszerese bárki más teljesítményének a Ligue 1-ben.
JORDAN HENDERSON
Liverpool | Anglia | 1 PONT
Vezéregyéniségének köszönhetően mindig ott van Jürgen Klopp csapatösszeállításának élén. Időközben kiváló középpályássá nőtte ki magát. Ritkán veszti el a labdát, csodálatosan passzol hosszan, és példaértékűen intenzív, ha nála van a játékszer. Az angol sportújságírók által megszavazott Év játékosa-cím jól mutatja, hogy teljes szíve és esze a Liverpoolé.
HARRY KANE
Tottenham Hotspur | Anglia | 2 PONT
Nincs nagy szerencséjük a védelmeknek, mivel Anglia legjobb csatára folyamatosan fejlődik. Kane szemmel láthatóan új megoldásokkal kísérletezik, és 2020-ban javára vált, hogy egy kicsit hátrébb húzódott José Mourinho csapatában. Ennek ellenére továbbra is jönnek a gólok, és arról se feledkezzünk meg, hogy október 26-ra már meg is döntötte saját gólpasszrekordját a Premier League-ben. Még mindig okoz meglepetést, még mindig briliáns.
LEON GORETZKA
Bayern München | Németország | 3 PONT
Bajor disznónak nevezték, amikor 2018-ban lecserélte a Schalkét a Bayernre. Válaszul a 25 éves futballistából nagyon kemény munkás vált, aki sok gólt szerez, de védekezik is. Vegyük csak a Barcelona elleni 8–2-es győzelmet: Goretzka vasököllel irányította a középpályát, és pazar gólpasszt adott Serge Gnabrynak a Bayern harmadik találata előtt. „Jelen pillanatban ő a legjobb a világon, azok közül, akik a két tizenhatos között teljesítenek szolgálatot” – jelentette ki róla Ralf Rangnick.
ANDREW ROBERTSON
Liverpool | Skócia | 3 PONT
Úgy talán jobban megérthetjük, milyen képességekkel büszkélkedhet, ha figyelembe vesszük, hogy ő volt az egyetlen a Liverpool bajnokcsapatában, akinek nem volt helyettese a gárdában. Mourinho egyszer azt mondta róla, hogy már abba is elfárad, ha csak nézi. Szünet nélkül adja a labdákat a pálya első harmadában, miközben ő a megbízhatóság élő szobra. Beadásai ma már a védjegyének számítanak. Amúgy is kiváló évét megkoronázta, hogy a skót válogatott ott lehet az idei Európa-bajnokságon. A csapat 22 év után először vesz részt nagyobb tornán, oda pedig az Izrael és Szerbia elleni idegőrlő tizenegyespárbajt követően jutott el.
MARQUINHOS
PSG | Brazília | 4 PONT
Korábban úgy tartották, hogy Marquinhos nem több Thiago Silva szolgájánál, de a brazil játékos 2020-ban a PSG szíve közepe volt. Miután zökkenőmentesen elfoglalta helyét a számára kevésbé ismerős védekező középpályás szerepében, életbevágóan fontos volt a játéka a Bajnokok Ligája negyed- és elődöntőjében, miközben a párizsiak a fináléba meneteltek. Ennyi elég is volt, hogy megmutassa, vezéregyéniség, amiért át is vehette a kapitányi karszalagot Silvától.
ALISSON
Liverpool | Brazília | 7 PONT
A 2018–19-es idényben annyi mérkőzésen nem kapott gólt (36), mint ahányat összesen beengedett klubjában és a válogatottban együtt. Magasra tette a lécet, és ez 2020-ban sem változott, csapatával bajnok lett, miközben minden második mérkőzésen maradt sértetlen a kapuja. Értéke a távollétében nő meg igazán, ami ki is derült a Liverpool Atlético Madrid elleni hazai mérkőzésén a legjobb 16 között.
BRUNO FERNANDES
Manchester United | Portugália | 10 PONT
A United 2019–20-as idényét két részre lehet osztani: Fernandes előttire és utánira. Januári érkezése előtt a csapat 14 ponttal állt a harmadik Leicester mögött, és reménytelennek tűnt a helyzet. Aztán jött a feltámadás: a portugál nyolc gólt szerzett és hét gólpasszt adott, amivel egészen valószínűtlenül, de meglett a BL-indulást érő hely. A 26 éves játékos már most kultikus státuszban van az Old Traffordon. Elképesztően ügyes a labdával, és viszi magával a társait is.
KARIM BENZEMA
Real Madrid | Franciaország | 11 PONT
Benzema korábban nem volt több mint mágikus asszisztens. Pedig megvolt az oka, hogy miért nem szerzett valakit rögtön a Real Cristiano Ronaldo helyére. Az árnyékból előlépve Benzema kétszer is gólkirály lett a csapatban, az elmúlt idényben pedig harmadszor lett bajnok a Real Madriddal. A bajnokság újraindulása után hét gólt szerzett. Generációja meghatározó csatára.
TRENT ALEXANDER-ARNOLD
Liverpool | Anglia | 13 PONT
A Liverpool hőse 13 gólpasszt adott a 2019–20-as idényben, eggyel korábban pedig 12-t. Az úgynevezett védői szerepkörből tölti be a játékmester szerepét, de több mint passzmester: megtestesíti a bajnok sportolót is. Stílusos, remekül találja meg a labdával társait, és a támadások motorja. Beszélték, hogy esetleg a középpályára kerül, de ez elmaradt: épp elég neki, hogy újra kell írnia a jobbhátvéd szerepkör mibenlétét.
ROMELU LUKAKU
Internazionale | Belgium | 14 PONT
Lukaku lett a Premier League legfiatalabb játékosa, aki elérte a 100 gólt, így nem csodálkozunk a teljesítményén. Az Inter mindössze egy ponttal maradt le első bajnoki címéről 2010 óta, és közel került ahhoz, hogy megnyerje az Európa-ligát. Lehet, hogy ezek a lehetőségek végül kimaradtak, de a kapu előtt nem marad ki semmi.
ALPHONSO DAVIES
Bayern München | Kanada | 15 PONT
Minden észveszejtő sebességgel történik körülötte, de ez nem is meglepő, ha már egyszer 15 évesen mutatkozott be profiként a Vancouverben. Bár az előző idény kezdetén el kellett hagynia a balhátvéd posztját, így is hatalmas szerepe volt a Bayern München sikereiben. Állóképessége páratlan, félelem nélkül
SZON HUNG MIN
Tottenham Hotspur | Dél-Korea | 18 PONT
Talán nem meglepő, hogy a Tottenham a három leggyengébb mérkőzését akkor játszotta 2020-ban, amikor Szon Hung Min három mérkőzést kényszerűen kihagyott. A csapat mindössze egyet gyűjtött be a lehetséges kilenc pontból, és ezzel elúszott a BL-indulás. A koreai játékos az év nagy ígérete lett, első ázsiaiként sikerült 50 Premier League-gólt összehoznia, és az idény első kilenc meccsén kilenc gól került a neve mellé. A járvány miatti leállás alatt letöltötte sorkatonai szolgálatát, és ott is helytállt: 157 társa közül a legjobban teljesített.
CIRO IMMOBILE
Lazio | Olaszország | 21 PONT
Ha levonjuk azt a 14 tizenegyest, amelyeket az előző idényben értékesített, még mindig a Serie A negyedik legeredményesebb gólszerzője volt 2019–20-ban. Ez már elég is volt így az európai aranycipőre, miközben beállította Gino Rosetti és Gonzalo Higuaín olasz bajnokságban szerzett góljainak rekordját. Ez a 36 találat a Lazio esetében az összes gól 45 százalékát jelentette, amivel a csapat 2008 után először indulhatott el a BL-ben.
THIAGO ALCANTARA
Bayern München/Liverpool | Spanyolország | 23 PONT
Thiago három mérkőzésen három góllal indította el az idényt, és három aranyat érő győzelemmel fejezte be. A sikerhez nélkülözhetetlen volt, ahogyan a középpálya szívében osztotta a labdákat, ennek legékesebb eredménye az augusztusi 1–0-s siker a PSG ellen Európa legrangosabb versenyének döntőjében. Talán nem csoda, hogy a Liverpool szurkolói nagyon örültek a klub 25 millió fontos költésének.
SERGE GNABRY
Bayern München | Németország | 23 PONT
Az Arsenal korábbi támadója a Bayern európai menetelése során is megmutatta képességeit. Öt gólt szerzett a kieséses szakaszban, egyet akkor, amikor 8–2-re semmisítették meg a Barcelonát, kettőt pedig a Lyon elleni elődöntőben. A Német Kupa fináléjában is betalált, hogy klubja csodálatos módon triplázzon. Örömmel jelenthetjük ki, küszködése a West Bromban 2015-ben nem vetette vissza.
SERGIO RAMOS
Real Madrid | Spanyolország | 27 PONT
A Real Madrid tapasztalt vezére az elmúlt évben is vezér maradt klubja és hazája csapatában egyaránt. Harmincnégy évesen is folytatta a trófeák bezsebelését, megnyerte a spanyol bajnokságot és kupát, megszerezte a századik gólját a Realban, és lejátszotta 450. mérkőzését is. Mindeközben megdöntötte Gianluigi Buffon 176-szoros válogatottsági rekordját. Ugyanebben az évben a Bajnokok Ligája piros laposainak vezére is lett holtversenyben Zlatan Ibrahimoviccsal és Edgar Davidsszal, miután megkapta a negyediket.
THOMAS MÜLLER
Bayern München | Németország | 36 PONT
Egy kicsit több mint 12 hónappal ezelőtt Müller ragyogó pályafutása halványulni látszott, Niko Kovac inkább csereként használta. Miután az edzőt novemberben kirúgták, Hansi Flick azonnal visszahelyezte státuszába. Kilenc gólja és ugyanannyi gólpassza nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Bayern München elérje azt, amit 2020-ban sikerült.
MOHAMED SZALAH
Liverpool | Egyiptom | 42 PONT
Ideje továbblépni, kedves Mo, a sikeres gólszerzés ma már nem jelent önmagában biztos szavazatot. Pedig Szalah még mindig nagyon jó benne, ne feledjük, az előző idény második felében az egyiptomi játékos tíz alkalommal talált be a Premier League-ben, és ezzel gondoskodott róla, hogy a Liverpool ne térjen le a bajnoki címhez vezető útról. A jelenlegi idényben pedig nyolc mérkőzésen nyolcat hozott össze. Bár az elmúlt évben Sadio Mané kapta a legtöbb elismerést, Szalah volt az egyetlen az angol élvonalban, aki gólszerzés és gólpassz tekintetében is az első öt között végzett.
ERLING HAALAND
Dortmund | Norvégia | 43 PONT
A leedsi születésű norvég válogatott a 2020-as év elején hagyta ott a Red Bull Salzburgot, és lett a Borussia Dortmund játékosa, pedig a Manchester United is érdeklődött iránta. Bölcs döntésnek bizonyult: első három Bundesliga-mérkőzésén hét gólt szerzett, illetve további kettővel hozzájárult a PSG legyőzéséhez a BL-ben. Ezt követően sem állt le, november 21-ig 38 gólt szerzett 35 mérkőzésen klubjában és hazája válogatottjában. A Hertha 5–2-es legyőzése alkalmával négyet jegyeztek fel a neve mellé. Júliusban töltötte be a 20. életévét. Nem árt vigyázni vele.
NEYMAR
PSG | Brazília | 48 PONT
A vigasztalhatatlan Neymar látványa a BL döntőjét követően talán meglepte azokat, akik úgy gondolták, a brazil nem elég elkötelezett a francia csapat iránt. A gyakori hiszti miatt nem mindig látszik, mekkora győzelmi vágy él benne, de most újra megérezhettük. Ha formában van – és ez a BL-idényben így volt –, szinte legyőzhetetlen, különösebb erőfeszítés nélkül brillírozik, közben jól érzi magát, és hozza az eredményeket is.
JOSHUA KIMMICH
Bayern | Németország | 59 PONT
A világ legjobb játékosa két poszton is, éppen ezért a 2020-as esztendőben rendszeresen cserélgette a jobbhátvéd és a védekező középpályás pozícióját klubjában és hazája válogatottjában egyaránt. Ragyogó teljesítménye nélkülözhetetlen volt ahhoz, hogy a bajorok összehozzák a trófea-mesterhármast. A még mindig csak 25 éves futballista igazi vezéregyéniség. Hihetetlen eltökéltsége és megbízhatósága legalább akkora érték, mint tűpontosságú passzai és térlátása.
KYLIAN MBAPPÉ
PSG | Franciaország | 64 PONT
Hiába ért véget már áprilisban a francia bajnokság, a PSG mégis megnyerte, Mbappé pedig sorozatban a második hazai Aranycipőt nyerte el. Hogy mennyire fontos része a csapatnak, azt leginkább az mutatja, amit a párizsi csapat a BL-ben véghezvitt, azon belül is, amikor későn beállva megfordította az Atalanta ellen a negyeddöntőt. Az augusztusi döntőben már nem élt így a lehetőségekkel, de lesz még alkalma szépíteni.
VIRGIL VAN DIJK
Liverpool | Hollandia | 67 PONT
Az elmúlt évben a világ legjobb védője volt szakértőink szerint, és olyan jelzőoszlop vált belőle, akihez minden más védőt mérnek. A hatalmas termetű holland egyetlen percet sem hagyott ki a Liverpool bajnoki címet érő idényéből, és sok borsot tört az ellenfél csatárainak orra alá intelligens és elegáns játékával. Mivel sérülés miatt 2021 áprilisáig nem léphet pályára, valószínűleg értéke csak most derül majd ki igazán.
MANUEL NEUER
Bayern München | Németország | 69 PONT
Érdemes rákeresni a Bayern München kolosszális kapusára a Google-ban, és a sávban az is felugrik majd javaslatként, hogy „jó kapus-e még Manuel Neuer?”. Nos, itt a válasz. Igaz, a 2018-as világbajnokság borzalmasan alakult, miután a megelőző szeptemberben eltörte a lábát, de 34 évesen ismét a legjobbak között van. Tavaly augusztusban másodszor nyert BL-t, a Bundesliga aranyérme pedig a nyolcadik alkalommal került a nyakába. Októberben megdöntötte Sepp Maier rekordját, és a kétszázadik olyan mérkőzésről vonult le, amelyen nem kapott gólt. Ó, igen, Manuel Neuer még mindig nagyon jó, elég megkérdezni a szavazásban résztvevőket.
CRISTIANO RONALDO
Juventus | Portugália | 98 PONT
Az előző évben szerezte századik gólját a portugál válogatottban, és minden bizonnyal megdönti Ali Daei 109-es rekordját az ideiben. A Bajnokok Ligája már a második alkalommal nem jött össze a Juventusszal, viszont másodszor lett olasz bajnok a csapatával, és ő a második klubja történetében, aki elérte a 30 gólt, Felice Borel 1934-es csúcsát döntötte meg. A legtöbb játékos életében csodálatos év volna az ilyen, de a 35 éves – és szemmel láthatóan elpusztíthatatlan – Ronaldóéban csendes és átlagos. Közeleg azonban az Európa-bajnokság, ott van Ali Daei megdönteni való eredménye, így biztosan tele lesz önbizalommal, és neve akkor is szépen cseng majd, ha újra szavaznak az Aranylabdáról 2021-ben.
LIONEL MESSI
Barcelona | Argentína | 101 PONT
Sokat elárul Messi emberfeletti képességeiről, hogy még akkor is ilyen előkelő helyre kerül egy szavazáson, amikor élete legrosszabb évén van túl. Eluralkodott a feszültség közte és a Barcelona elnöksége közt, emiatt augusztusban igencsak hangosan távozni akart. De ebben az idényben szerezte a hétszázadik gólját, megdöntötte Xavi gólpasszrekordját (21) a La Ligában, és hetedszer lett a bajnokság gólkirálya (25). Ez volt a 12. egymást követő idény, amikor legalább hússzor rezgette meg a hálót. Ebben az évszázadban eddig csak Thierry Henry ért el húsz gólt és húsz gólpasszt egyetlen idény alatt Európa öt legnagyobb bajnokságának valamelyikében. Rossz éve is jobb, mint legtöbb játékostársa egészen különleges esztendeje.
SADIO MANÉ
Liverpool | Szenegál | 113 PONT
„Még egyszer mondom: Sadio Mané a bajnokság legjobb játékosa.” Ezt írta ki a Twitterre Cesc Fabregas szeptemberben, miután a Liverpool ásza két gyors góllal tette el láb alól a Chelsea-t a Stamford Bridge-en. Fabregas valóban így gondolta: januárban megismételte, amikor egy interjúban megkérdezték, máshol pedig a földkerekség három legjobb játékosa közt emlegette.
Mostanra mások is a 28 éves futballistát dicsérik. A Liverpool szurkolói is mélyen a szívükbe zárták a szenegáli sztárt, aki végig tündökölt, miközben csapata 1990 után újra bajnok lett.
Vitathatatlan, hogy ő nyújtja a legegyenletesebb teljesítményt a támadósorban, és belőle vált az egyik legsokoldalúbb játékos: ügyesen trükközik, nagy a képzelőerője, gyors és gyilkosak a befejezései. Játéka nemcsak a gólokról szól, elég megnézni külsővel adott gólpasszát Diogo Jotának az Atalanta ellen novemberben.
Hosszú utat tett meg. Jürgen Klopp és kollégái nagyon sokat csiszolták a nyers gyémántot, amely 2016-ban érkezett meg a Southamptonból 34 millió fontért. „Talán voltak, akik úgy érezték, nem ér meg ennyit, de mi száz százalékban biztosak voltunk benne – mondta a menedzser júliusban. – Az állhatatosság kulcsfontosságú volt. Hihetetlen, milyen szinten teljesít. Fiatal gyerekként érkezett, és időközben felnőtt.”
Klopp dicsérete később még dagályosabb lett. „Nagy lépés, amikor valaki tehetségből világklasszissá válik, mert hétről hétre nagyon sok munkát kell elvégeznie – fejtegette. – Ő pedig képes erre. Fogalmam sincs, hányadik a rangsorban, de biztos vagyok benne, hogy elöl áll. Szerintem ezzel mindenki egyetért.”
Nos, kedves Klopp úr, nagyon úgy néz ki, hogy teljes mértékben egyetértenek önnel.
KEVIN DE BRUYNE
Manchester City | Belgium | 120 PONT
Azt mondják, ha Roger Federer a wimbledoni Centre Courton bezárt tetővel lépne pályára, vége lenne a dalnak. Senkinek sem lenne esélye ellene, ha nem volna szél, és nem csillanna meg a nap a verejtékpántján. Az elemek nélkül elkerülhetetlen lenne a vereség.
Valami hasonló volt a helyzet Kevin De Bruynével az üres stadionokban, mivel gyorsan meg is döntötte Thierry Henry húsz gólpasszos, 2002–03-as rekordját. Ha a világra sötétség is borul, és a labdarúgás televíziós esemény lesz csupán, a belga játékos precizitásában bármikor megbízhatunk.
Pedig nem volt ez mindig így. A fiatal tinédzser csak sodródott a Genkben. Néha kirobbant, akár egy rakéta, és szinte átégette a labdát a hálón, máskor meg teljesen elveszett volt.
A Chelsea azonban meglátta benne a lehetőséget. Meg is szerezte nyolcmillió fontért, kölcsönadta a Werder Bremennek, ahol tündökölt. Fizikálisan is nagyon sokat fejlődött, és elsőrangú cselező vált belőle.
Mindössze 132 percet kapott a bajnokságban, mielőtt visszatért volna a Stamford Bridge-re, de azt jól megtanulta, hogy ha nem jön a lehetőség, neki kell megteremtenie.
Huszonkét évesen, 2014 januárjában a Wolfsburg játékosa lett. Első teljes idényében a csatár mögött állt pályára, és húsz passzával beállította a Bundesliga gólpasszrekordját (Thomas Müller ezt 2019–20-ban 21-re módosította).
Pep Guardiolát is lenyűgözte, de végül nem sikerült megegyeznie a Bayern Münchennel az árban. Így aztán De Bruyne 2015-ben klubrekordot jelentő 55 millió fontért a Manchester City játékosa lett, hat hónappal később pedig bejelentették, hogy Guardiola kerül a csapat élére.
A középpályás ekkor még mindig jó alany volt ahhoz, hogy a katalán szakember formálja. De Bruyne amolyan vöröses szőke David Beckham volt Manuel Pellegrini karmestersége idején, kiváló jobb lábbal és hatalmas munkabírással. Guardiolának azonban voltak vele elképzelései: gyámsága alatt lényegében második csatárrá lépett elő, és ő szerezte a City első gólját a katalán első manchesteri rangadója alkalmával. A bal szélen állta akkoriban a sarat, szoros kapcsolatban David Silvával.
Ahogy azonban telt az idő, De Bruyne új helyet talált magának. Guardiola 2016-ban már a csapat legfontosabb játékosának nevezte. A középpályás hármas jobb szélén kellő területet talált magának, és úgy szaladt be a tizenhatoson belülre, mint egy orvlövész. Amikor 2017-ben 7–2-re megverték a Stoke-ot, a belgának öt gólhoz volt köze. Guardiola elégedett lehetett, mert futballistája pontosan azt tette, amit kért tőle.
A sorozat következő részéből kiderül, ki lett a szavazás győztese!
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. februári számában.)