Szöveg Andrew Murray
Általában abból tudjuk megítélni, hogyan viszonyul a Barcelona és a Real Madrid az előző idénybeli sikeréhez, ha vetünk egy pillantást arra, mit alkottak az igazolási piacon az utána következő nyáron. Ha visszafogottak, az azt jelenti, hogy elégedettek az eredményekkel, ha úgy rohangálnak a piacon, ahogy a vásárlók egy boltban a nagy leárazáskor, akkor nem mentek jól a dolgaik.
A La Liga két nagy fenevada költötte a legtöbb pénzt 2019 nyarán, borsos összegeket adtak ki játékosokért, ami legalábbis sokatmondó. A Barcelona 255 millió eurót fizetett új igazolásokért, a Real Madrid pedig 300 milliót.
Azzal, hogy a Real Madrid kétszer annyit költött, mint a Manchester City az idén nyáron, Florentino Pérez elnök beismerte, hogy nem elégedett. Eden Hazard volt a legnagyobb hal a horgon, de Luka Jovics, Ferland Mendy, Éder Militao és a 18 éves csodagyerek, Rodrygo is több mint 40 milliót ért fejenként. Velük jobbára a jövőre gondolt a klub, Rodrygóról például már 2018 júniusában megállapodtak.
Az újak többségét azonban arról lehetett felismerni az idény elején, hogy nem volt ott a kezdő tizenegyben. Zinédine Zidane nagyon hűséges és elkötelezett maradt azon játékosai mellett, akikkel az első kinevezése során három BL-t nyert. Még Hazard – a Real Madrid legdrágább igazolása, az egyetlen, aki garantáltan pályára léphetett – is kapott kritikát.
A szabadságról visszaérkező belga hétkilónyi túlsúllyal állt munkába, és hamarosan meg is sérült. Első mérkőzésén, amikor a Real kínos módon 3–0-ra kikapott a Paris Saint-Germaintől, csak lézengett a pályán, de mély nyomot nem hagyott. „Veszélytelen” – írta az El Mundo Deportivo másnap. A L’Equipe két pontra értékelte a tízes skálán.
Pedig az újaktól azt remélte mindenki, hogy látványos harcot eredményez a megjelenésük az előkelő helyekért az egyre inkább öregedő csapatban. „Hiába a rengeteg pénz – írta a Marca, amikor még csak egy hónapja tartott az idény –, a legtöbb fiatal csak a régi brigád cseréje lehet, és Zidane forradalma könnyen kimúlhat.”
A Barcelona 2018–19-ben öt év alatt negyedszer lett bajnok, de a Liverpool ellen elveszített elődöntő azt jelentette, hogy elkerülhetetlen az újratervezés. A Real Madrid BL-sikerei a Camp Nouban is az európai kupaszereplést tették prioritássá.
Zidane-nal ellentétben a Barcelona vezetőedzője, Ernesto Valverde nem tétovázott, gyorsan bevetette Antoine Griezmannt, Frenkie de Jongot és Junior Firpót, de ettől az újoncok még nem illeszkedtek be könnyen, ami a nehéz idénykezdeten is meglátszott: soha ilyen rosszul nem startolt a Barcelona az elmúlt 25 évben. A Borussia Dortmund ellen pedig gól nélküli döntetlent játszott a csapat a Bajnokok Ligájában.

Frenkie de Jong a Barcelona nagy reménysége
Azt is hozzá kell tenni, hogy Griezmann két gólt szerzett a bemutatkozó mérkőzésén, a Real Betis ellen 5–2-re végződő találkozón, és mindent megtett azért, hogy helyreállítsa a bizalmat, miután a 2018-as idény végén határozottan visszautasította a Barca közeledését, de ezzel együtt is gyakran keltette elszigetelt ember benyomását az Atlético Madridból 120 millió euróért érkező játékos. Sorsdöntő lesz, miként alakul a kapcsolata a csapatkapitánnyal, Lionel Messivel, aki állítólag jobban örült volna, ha Neymar tér vissza a PSG-ből.
Griezmann ugyanakkor azt mondta, döntése legfőbb indoka az volt, hogy Messi játékostársa lehet. Ezzel együtt sem ő lenne az első olyan szerzemény, akinek végül nem sikerül megfelelően szolgálnia a katalán csapat szupersztárját. A 2015 és 2018 között megvásárolt 21 játékos közül mindössze hat – Samuel Umtiti, Ousmane Dembélé, Nelson Semedo, Arthur, Clement Lenglet és Arturo Vidal – vetette meg a lábát. Philippe Coutinho csupán 18 hónapig tartott ki, brazil társa, Malcolm kevesebb mint egy évig bírta.
Becsületükre legyen mondva, hogy maguk a játékosok is felismerték ezt a problémát. Miután a csapat szeptember végén 2–1-re nyert a Villarreal ellen, az idősebbek vacsorát rendeztek, hogy mindenki megismerkedjen mindenkivel, elsősorban Griezmannt akarták felkarolni.
Röviden összefoglalva: a Barcelonánál pszichikailag, a Realnál fizikailag kell felnőni a feladathoz.
Hazard és Griezmann kivételével mindkét esetben feltűnő, hogy jellemzően 25 év alatti játékosokat részesítettek előnyben, abban a reményben, hogy néhány idényen belül világklasszisokká válnak.
Bár Frenkie de Jong az Ajax akadémiájának növendéke, még csak 21 éves, mégis a Barcelona tipikus középpályásának mintaképe: tökéletesen passzol, miközben diktálja a mérkőzés tempóját. Az idény kezdetén ő volt a csapat sztárja, ami persze a számos probléma egyik tükröződése is, de tényleg lenyűgözően játszott. Igazi vezéregyéniség, aki személyesen kért bocsánatot a szurkolóktól a gyenge kezdetért. Tökéletes partnere Sergio Busquetsnek, és egyike a háromtagú középpályának.
LUKA JOVICS VOLT A LEGKERESETTEBB FIATAL EURÓPÁBAN, MÉGIS CSAK KÉTSZER LÉPETT PÁLYÁRA TÍZ MECCSEN
Ansu Fati, a 16 éves csodagyerek szintén ott van a tűz közelében. Egyelőre csereként vetik be, de a villámgyors fiatal így is betalált már kétszer az első három meccsén, és hamar üdvöske vált belőle. Annyira fontos ember lett, hogy a Barca elérte, inkább az U21-es válogatott keret tagja legyen, és ne a brazíliai világbajnokságra készülő U17-esé. Így nem hagy ki egy egész hónapot az idényből. (Bissau-guinea-i származása miatt automatikusan megkapta a spanyol állampolgárságot.) Fati még Bojan Krkic rekordját is megdöntötte, és ő lett a legfiatalabb futballista, aki a klub mezében pályára lépett a BL-ben.
Madridban viszont Vinícius Junior az egyetlen újabb fiatal szerzemény, aki rendszeresen pályára léphet. Jovics volt a legkeresettebb U21-es egész Európában, végül mégis csak tízből két mérkőzésen lehetett kezdő, Militao és Mendy pedig csak akkor léphetett pályára, amikor Marcelo és Sergio Ramos nem játszhatott.
Zidane-nak illett volna tanulnia az Osasuna ellen bevetett B-terv tanulságaiból. Szeptember végén jelentős idegenbeli mérkőzések (Sevilla, Atlético Madrid) közé ékelődött be a hét közepén ez a meccs, és az edző bedobta Militaót, Álvaro Odriozolát, Federico Valverdét, Jovicsot és Viníciust. Ez utóbbi, illetve Rodrygo szerezte a gólokat a lendületes találkozón, és a Real Madrid 858 nap után ismét a tabella élére került. Olyan jól hatástalanították az ellenfelet, hogy ez lett a második mérkőzés, amelyen a Real ellen még csak egy kapura lövés sem jött össze.
A Barcelona viszont minden meccsén kapott gólt októberig. Mindebből kiderül, ki acélozta meg jobban a védelmét, ahelyett, hogy csak kemény csatárokat vett volna. Az eredmény nem az, amit tippelnénk.
A SZURKOLÓ SZEMÉVEL
KIYAN SOBHANI (@KiyanS, Real Madrid). Amikor Zinédine Zidane az elmúlt idényben visszatért a Real Madridhoz, mindenki tudta, hogy nem a csonka idény alapján ítélik majd meg a munkásságát. Éppen ezért nem kellett viselnie annak a szezonnak a felelősségét. Most azonban minden másképp van, minden pillanatban megmérik. Az újraépítés időszakában nem voltak látványos eredmények. A problémák már jó két éve megvannak, a védelem nem sokat fejlődött, és problémát jelentett a helyzetek kialakítása, illetve befejezése is. Az idény első BL-meccsén a PSG lerohanta a Realt. A találkozó nem egyéni, sokkal inkább rendszerhibákat hozott fel. De minden felfordulás közepette, miközben Cristiano Ronaldo majdnem lehetetlennek tűnő pótlásával is meg kellett küzdeni, Zidane mégiscsak jól adta át a taktikai elképzeléseket a nagy neveknek. Csupán néhány nappal azt követően, hogy a csapat kikapott a PSG-től, az edző ugyanazt a kimerült középpályát állította ki a Sevilla elleni nagyon nehéznek ígérkező meccsre, és minden jól működött, a védelem összeállt, a csapat jól nyomott, és reményt keltő győzelmet aratott. Az még nem sejthető, hol végez majd a csapat. A taktikával kapcsolatos problémák néha eltűnnek, majd újra előjönnek. Viszont a BL-sikerig vezető út nem is annyira bonyolult, mint amilyennek látszik. A verseny nagyobb a magukat anyagilag összeszedő jelentősebb európai klubok ellen, de a Real Madrid számos területen tudott újítani tehetséges fiatalokkal. Eden Hazard és Ferland Mendy javított is a posztján. Az utóbbi lezárta a bal oldalt, Hazard pedig olyan képességekkel büszkélkedhet, amelyek az előző idényben nem voltak felfedezhetők a Real Madrid futballistáiban. Valószínűleg változás lesz, ám hogy mikor, az már kevésbé tudható.
Sobhani vezeti a managingmadrid.com-ot
ALEX TRUICA (@AlexTruica, Barcelona). A Liverpool elleni elődöntő elvesztése után valami eltörött a Barcelona háza táján. Nem más, mint a csapat önbizalma. A Barcelona félt aznap este. Játékosai nem bíztak magukban, mert jól emlékeztek még az egy évvel korábbi eseményekre, amikor szintén háromgólos előnnyel álltak ki a visszavágóra a Roma ellen. Liverpoolban is kikaptak, ekkor kirúghatták volna Ernesto Valverdét, és rendezhették volna soraikat. A játékosoknak új motivációra, hangra és dinamikára lett volna szükségük. Ezzel szemben a klub vezetősége, különösen Josep Maria Bartomeu elnök másképp döntött. A jelenlegi idényt a régi Barcelona kezdte meg, különösen igaz ez az idegenben játszott mérkőzésekre. Kiszámíthatóan és lassan, ötletek és elképzelés nélkül próbálkoznak. A csapatból hiányzik az étvágy, a szellemiség, és nem tudnak leválni a zseni Lionel Messiről. Nélküle a csapat teljesen átlagos benyomást kelt. Ez elég zavaró, különösen, ha vetünk egy pillantást a nagy nevekre, azokra is, akik ezen a nyáron érkeztek, vagy a régiekre. Az embernek az az érzése támad, a csapat hanyatlik, főleg, hogy Sergio Busquets, Gerard Piqué, Jordi Alba, Luis Suárez és Messi mind elmúlt 30 éves. A csapat túljutott a csúcsán, és idáig Messi cipelte a hátán. Az élet egyre kényelmetlenebbé válik az olyan csapatok ellen, amelyek mélyen védekeznek, bátrak és fifikásak. Emiatt szenvedtek többször a Bajnokok Ligájában is, nemcsak a Liverpool és a Roma, de ugyanúgy a PSG és a Juventus ellen is. Muszáj lesz valahogy étvágyat, bizalmat és pontos elképzeléseket táplálni a rendszerbe, hogy a csapat játékosai tudásuknak megfelelően tündökölhessenek. Csak így uralhatják ismét az európai terepet.
Truica a barcawelt.de szerkesztője
A fiatal tehetségek esetében nagyon fontos, hogy bizonyítsanak, ha lehetőséget kapnak, de ugyanúgy a már beérkezett barcás és realos sztároknak is oda kell tenniük magukat, hogy így jelentsék a megbízható hátteret, ez elengedhetetlen a BL-sikerhez.
A Barcelona számára aggasztó lehet, hogy Lionel Messi tanújelét adta annak, ő is halandó, és nem lett meghintve az örökkévalóság porával, legalábbis nem kapott többet belőle, mint bármelyikünk. A most 32 éves argentin a korábbiaktól eltérően többször hiányzott a csapatból. A Copa América miatt meghosszabbított szünet után, a felkészülési időszak első napján megsérült, majd az első éles mérkőzésen meghúzódott a combizma a Villarreal ellen.

Luis Suárez már nem olyan népszerű, mint volt
A Barcelonának muszáj lesz kitalálnia valamit, hogy boldogulni tudjon majd a jelenlegi csapatkapitánya nélkül, mert az egyre kisebb behatások is egyre komolyabb következménnyel járnak majd, ahogy öregszik. Hogy a csapat függ Messitől, az nem újdonság: ő volt a gólkirály az elmúlt tízből kilenc idényben, és az előző idény 138 góljából 51-et szerzett. Most azonban a Barcelona meg kell, hogy találja a saját útját nélküle.
Gerard Piqué szintén olyan idősebb labdarúgó, aki nem teljesít a várt szinten. Az sem túl jó hír, hogy Luis Suárez is a hanyatlás útjára lépett. Az uruguayi játékos öt hónappal idősebb Messinél, és a minden idők öt legeredményesebb Barca-gólszerzője közt szerepel a neve, de esetében a kocka már el van vetve.
Amikor a Villarreal elleni győzedelmes mérkőzésen a feleannyi idős, 16 éves Ansu Fati állt be helyette, a közönség kifütyülte, a fiatalembert pedig ovációval fogadta. A csapathoz közel állók azonban úgy látják, hogy rendkívül erős a kapcsolata barátjával és társával, Messivel, aki mindent megtesz, hogy a csapatban tartsa.
A Real Madrid 10-es játékosa hasonló problémákkal küzd. Luka Modric 34 esztendős, és szeptemberben ágyéksérüléssel tért vissza a válogatott küzdelmeiből, miután minden percet a pályán töltött horvát mezben. „Modric felett nem esik, hanem ömlik az eső” – elmélkedett a Marca. Valóban, 2018 aranylabdása körül egyre több a gond, amióta Horvátország világbajnoki döntőt játszott. A Real Madrid még arra is megkérte, hogy ne utazzon el hazája októberi mérkőzéseire, mert újabb sérüléstől féltette.
Az egyik terület, ahol Zidane sikert ért el az idény kezdetén, az, hogy javított kapcsolatán Gareth Bale-lel. A 11-es mez viselője a mai napig nem emésztette meg, hogy a francia vezetőedző nem vele tervez a jövőben, de legalább újra lehetőségként szerepel az első csapat körüli tervekben.
A BARCELONA DRUKKEREI SZERINT MESSI MINDEN KÖVET MEGMOZGAT SUÁREZÉRT
Esetleg inspirációra volna szüksége, elég, ha vet egy pillantást csapattársára, Karim Benzemára, akit korábban kigúnyolt José Mourinho korábbi vezetőedző, mondván, „ha nincsen kutyád, de van macskád, akkor a macskával indulsz vadászni”. A francia neve mellé öt mérkőzésen öt gólt jegyeztek fel az idény kezdetén. Amikor belőtte a Sevilla elleni mérkőzés egyetlen gólját, az AS így jelent meg: „A macska ma már inkább oroszlán”.
A PSG elleni kudarc után is hasonlóan intenzíven reagált a csapat. Zidane dinamikusabb futballt várt el játékosaitól, amit egymást követő két győzelem követett a Sevilla és az Osasuna ellen, így a Real Madrid a tabella élére ugrott. Ugyanerre az erőre szükség a teljes idény során.
A két spanyol óriásklub belső életét olykor hatalmas belső küzdelmek nehezítik, gyakran előfordul, hogy ugyanazon a héten látványosan ünnepelnek valamit, majd szorosan meghúzzák a nadrágszíjat.
„Zidane öröksége bomlásnak indult – jajveszékelt a Marca címlapja három nappal azt követően, hogy a Real Madrid 3–0-ra kikapott Thomas Tuchel PSG-jétől. – Az előző idényben nem volt előremozdulás, a nyár pedig megmutatta, milyen véleménykülönbségek vannak az edző és az elnökség között. Rossz döntéseket hozott a pályán és a fehér asztal mellett is.” Az újság egészen odáig elment, hogy megnevezte a lehetséges utódokat is Massimiliano Allegri, Raúl – ő jelenleg a Real Madrid Castilla vezetőedzője –, sőt José Mourinho személyében. Egy héttel később a Madrid az „asztalra csapott”, és volt is némi igaza abban, hogy túlreagálta a dolgot. Zidane legnagyobb erénye első kinevezése idején az volt, ahogy az embereket kezelte maga körül. Ezúttal azonban nem sok barátra tett szert – még a csapat drukkerei közt sem –, miután kölcsönadta Dani Ceballost és Sergio Reguilónt, és eladta a nagy rivális Atlético Madridnak Marcos Llorentét, akinek a vérében volt a Real, dédapja az a Paco Gento, aki hat alkalommal nyert BEK-et a csapattal.
Hazard-on kívül Paul Pogbát akarta még nagyon megszerezni Zidane, hiába jelezte többször is a Manchester United, hogy nem eladó. Már elő volt készítve az üzlet Donny van de Beek, az Ajax középpályása és Christian Eriksen, a Tottenham játékmestere ügyében, de Zidane lefújta őket. Vagy Pogba, vagy semmi. Még egy 7–3-as felkészülési vereség az Atlético ellen sem volt elég ahhoz, hogy Florentino Pérez mindent megtegyen a francia középpályás megszerzése ügyében. „Sosem költöttünk még ennyit játékosokra, pedig már most is jó csapatunk van – mondta Pérez, miután az igazolási időszak Pogba nélkül ért véget. Keményen versenyben leszünk, akár így, akár úgy.”
Az utolsó mondat árulkodó. Amikor Zidane márciusban újra átvette az irányítást, pozíciója megingathatatlan volt. Ő volt a megmentő, aki, miután három egymást követő BL-győzelemhez segítette a Real Madridot, visszatért. Pérez mindig is amolyan fogadott fiának tekintette, és mindent megtett azért, ami Zidane-nak sem volt ellenére: hogy José Mourinho neve szóba se kerüljön. Az eredmények azonban magukért beszélnek, ahogy az is, hogy a győzelmek aránya 50 százalék körül alakult. Az elmúlt hónapokban hidegháború kezdődött.

Gareth Bale végre elrendezte dolgait az edzővel
A Barcelona felkészülési időszakban mutatott formája Ernesto Valverde vállára is nagy terhet rakott, még akkor is, ha neki sikerült két egymást követő idényben bajnoki címre vezetnie a Barcelonát. A csapat védelme lyukacsos volt, elöl pedig hiányzott a kreativitás, és ki is kapott 2–0-ra a frissen feljutó Granadától, ami egyben a hetedik idegenben nyeretlen mérkőzést jelentette.
„A Barca leépülőben van” – állapította meg a katalán El Mundo Deportivo sportnapilap. A tiki-taka nagymestere, Xavi neve már vezetőedzőként is szóba került, pláne, hogy katari csapata, az al-Szadd élén bizonyított.
Nem csak az edző személye kérdéses Katalóniában. A Griezmann átigazolásával kapcsolatos vizsgálat szintén nem kívánt felfordulást okozott az amúgy is gyenge idénykezdet idején. Végül aztán 300 euróra büntették a klubot, ami nagyjából a fele annak, amit egy utcán vizelésért rónak ki Spanyolországban.
Az erőviszonyok a klubvezetőségekben is változnak, mindkét helyen két éven belül tartanak választást. Josep Maria Bartomeu esetében nagyon fontos, hogy megnyerje magának a szurkolókat, mert népszerűsége egyre hanyatlik.
A MADRID ÉS A BARCELONA A FOURFOURTWO-BAN. Az évek során bepillantást engedtünk a két spanyol nagyság életébe
2000. MÁRCIUS. Rivaldo került a címlapra. Amikor felajánlották, hogy a friss aranylabdás játékossal beszélgethetünk, nem mondtunk nemet. Simon Kuper újságíró egy egész napot töltött a Barcelona briliáns braziljával, és közelről láthatta, milyen feszült a viszonya Louis van Gaal edzővel. Aki másnap ki is dobta a csapatból.
2003. MÁRCIUS. Sid Lowe engedett betekintést a Bernabéu mélyére, hogy közelről csodálhassuk meg a galaktikusok életét, akik minden dicsérete ellenére gyakran véreztek el az európai hadszíntéren. A szerző megkérdezte Roberto Carlost, hogy Beckham lesz-e a következő társuk. A brazil így felelt: „Ha idejön, vajon hol játszik majd? Ott van Figo…” Három hónappal később Beckham a Real Madrid játékosa lett.
2010. DECEMBER. A Guardiola és Mourinho irányította klubok első El Clásicója közelgett, ezért Andy Mitten ellátogatott a Camp Nou-ra, és sokat beszélt a klub adósságairól, a hatalmi játszmákról és a gyakran elszabaduló haragról. A csapat új sztárjával, David Villával is váltott néhány szót. Abban az idényben végül a Barcelona megnyerte a bajnokságot és a BL-t. Alex Ferguson minden idők legjobb ellenfelének nevezte a katalánokat.
2011. ÁPRILIS. Közeledett egy lármás idény vége, és úgy döntöttünk, utánajárunk, mi ment félre José Mourinho tevékenysége során, és mi az, ami még jó lehet. Közelgett a Király-kupa döntője is a katalánok ellen. Ezt végül a Real Madrid nyerte meg Cristiano Ronaldo fejesével, és bár a csapat kikapott a nagy riválistól a BL elődöntőjében, a klub biztos volt benne, hogy Mourinho a megfelelő szakember.
2013. JÚNIUS. Jó ötletnek tűnt, hogy tíz év elteltével újra megcsináljuk azt a bizonyos galaktikus címlapot. Sokkal könnyebb volt mondani, mint megvalósítani: próbálja meg bárki elcsípni a Zinédine Zidane, Luís Figo, Ronaldo és Roberto Carlos alkotta brigádot! Végül minden fáradság megérte. „Amikor a 2003-as címlapot látom, eszembe jut a barátság, a jó légkör, a tehetség” – mondta Figo. – Nézzétek, mindenki nevet!”
2017. MÁRCIUS. Ha azt akarjuk, hogy a legjobb segédszerkesztő dolgozzon a világ legjobb futballmagazinjának, akkor nyilván felkérjük a világ legjobb labdarúgóját, nem igaz? (Elnézést kérünk Cristiano Ronaldótól.) „Helló, üdvözöllek, ez itt a FourFourTwo” – írta vezércikkében Messi. Aztán őszinte interjúban beszélt arról, ami foglalkoztatta. Köszönjük szépen, Leo!
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. decemberi lapszámában.)