Szöveg Ed McCambridge, Mark White, L. Pap István
BILLY BREMNER 1960–76
MÉRKŐZÉSEI 773 KLUBJA LEEDS UNITED
ELŐTTE. A Don Revie előtti Leeds nem annyira volt fennkölt csapat: nem büszkélkedhetett jelentősebb trófeával, és Bremner első idényében, 1960-ban azonnal ki is esett.
ÖRÖKSÉGE. A 17 éves fiatalember mind a 165 centijével 16 éven át maradt a klubnál, és Revie irányítása alatt csodákat művelt, 1975-re két alkalommal lett First Division-bajnok, és szintén kétszer nyerte meg a Vásárvárosok Kupáját a csapattal. Egyszer az FA-kupában is diadalmaskodtak, valamint Ligakupában is, és BEK-döntőben is jártak egy alkalommal. Minden másképp alakult volna, ha Revie 1961-ben enged a Hibernian 25 ezer fontos ajánlatának. A játékos szívesen visszament volna Skóciába, mivel hiányzott a menyasszonya. Revie inkább maga utazott északra, és meggyőzte a hölgyet, hogy költözzön Yorkshire-ba.
Akkor még Bremner a jobb szélről szerezte a gólokat, Revie csak később, Johnny Giles érkezésével tette be a középső középpályára. A páros az angol labdarúgás történetének egyik legnagyobb együttműködését hozta tető alá a következő 12 évben. A krónikák úgy tartják, hogy Bremner volt a fáradhatatlan vadászkutya, Giles pedig inkább a művész, de az is igaz, hogy a skót tehetségét gyakran nem kezelik az értékén. „A csapat mindig az egyén előtt” – mantrázta.
Az egyik leghírhedtebb esete az volt, amikor 1974-ben megmutatta Kevin Keegannek, mire képes a bokája. A Derby legendája, a szintén skót Dave Mackay egyszer azt magyarázta a FourFourTwo-nak, hogy „csodás játékos, de igazi kis szemétláda” volt.
A Leeds azonban otthon és a nemzetközi színtéren is nagy eredményeket ért el. Bremner pedig ott állt minden siker mögött. A bajnokságot 1969-ben nyerték meg, egy évvel azt követően, hogy a Ferencváros előtt összejött a VVK-, továbbá a hazai Ligakupa-diadal.
A csapat hat egymást követő évben végzett az első három hely valamelyikén a bajnokságban, és elveszített egy BEK-döntőt a Bayern München ellen. Sokan emlegetik a játékvezetés következetlenségét. Ezzel véget is ért egy korszak, Giles távozott, majd egy év múlva Bremner is. A Leeds a következő kilenc évben csupán egyszer végzett a kilencediknél előkelőbb helyen, majd 1982-ben kiesett.
A LEGSZEBB PILLANATA. Az Év játékosa lett 1970-ben, amikor a Leeds majdnem történelmi sikert aratott, és triplázott (de végül egyik sem jött össze).
NEVILLE SOUTHALL 1981–1998
MÉRKŐZÉSEI 747 KLUBJA EVERTON
ELŐTTE. Az 1980–81-es idényben az Everton a 15. lett a First Divisionben, ez kis előrelépés volt az egy évvel korábbi 19.-hez képest.
ÖRÖKSÉGE. Az 1988-as Aranylabda-szavazáson megszerzett egyetlen szavazatát már senki sem veheti el tőle, de valójában nem az az idény lett volna a legjobb, hogy elismerjék a Goodison Park hősének tevékenységét. Azért kétség ne férjen hozzá, a kukásból lett kapus a világ legjobbjai között volt a nyolcvanas években, és Howard Kendall legjobb szerzeménye az Evertonban.
A KUKÁSBÓL LETT KAPUS A VILÁG LEGJOBBJAI KÖZÖTT VOLT A NYOLCVANAS ÉVEKBEN
Big Nev hatalmas szerepet játszott az Everton aranymenetelésében, amely során négy év leforgása alatt megnyerték az FA-kupát, a First Divisiont és a KEK-et, majd 1987-ben ismét bajnok lett a csapat. Továbbá Southall hősiességének köszönhetően akasztották meg az akkor angol rekordnak számító, harminc mérkőzésen át tartó Liverpool-veretlenséget, és győztek 1–0-ra a Goodisonban.
Az 1985-ös Év játékosa nem játszott több nemzetközi klubmérkőzést a Heysel-katasztrófa után, és mivel walesi volt, a válogatottal sem aratott nagy sikereket. „Nem kapta meg azt az elismerést, amit megérdemelt volna, de nem volt nála nagyobb kapus a világon” – lelkendezett csapattársa, Ian Rush. Lehetett volna a Manchester United játékosa is, de 2012-ben elmondta az FFT-nek, hogy mivel nem tudta, hogy Alex Fergusonnal beszél, ezért azt mondta neki hogy menjen a p…ba. „Valószínűleg ezzel sokat rontottam az esélyeimen.”
A sors úgy hozta, hogy maradt az Evertonban, és 1995-ben ismét FA-kupa-győztes lett a csapattal, épp a Unitedot verték a döntőben. Ezzel egyértelműen ő lett minden idők legnagyobb játékosa a klubnál. Ezt a sikert úgy ünnepelte meg, hogy rögtön hazavezetett, és teázott egy nagyot.
A LEGSZEBB PILLANATA. Kifogta Marco Falco lövését a White Hart Lane-en 1985-ben. A Mail újságírója, Jeff Powell azt írta, ez volt a legszebb védés, amióta Gordon Banks megállította Pelé labdáját.
ALBERT FLÓRIÁN 1958–74
MÉRKŐZÉSEI 351 KLUBJA FERENCVÁROS
ELŐTTE. A Rákosi-rendszerben oly sokat szenvedő, legjobbjaitól, nevétől és klubszíneitől megfosztott Ferencvárosnak az ifjú Albert Flórián adta vissza a reményt – a hatvanas évek négy bajnoki címével.
ÖRÖKSÉGE. Korszakos zseni volt, ösztönös megoldásokkal, kiismerhetetlen mozgással, rendkívüli cselezőkészséggel és gólérzékenységgel. A hercegszántói fiú 11 évesen került Budapestre, ahol 1958 novemberében 17 évesen debütált két bajnoki góllal a Fradi felnőttcsapatában. Még nem volt 18, amikor a vb-ezüstérmes svédek legyőzéséből már két gólpasszal vette ki a részét első válogatott mérkőzésén, és innentől 1969-es sérüléséig kirobbanthatatlan volt a nemzeti tizenegyből is. Összesen 75-ször lépett pályára, ezeken 31 gólt szerzett, az 1960-as olimpiáról és az 1964-es Európa-bajnokságról is van bronzérme, 1962-ben világbajnoki társgólkirály (és a torna legjobb fiatal játékosa) lett, ezen a vb-n és az 1966-oson is ott volt a negyeddöntőben búcsúzó csapatban, a brazilok elleni produkciója előtt kalapot lengetett az egész világ, nem véletlenül került be a torna válogatottjába.
A Ferencvárost tizennégy évnyi szünet és oly sok megaláztatás után 1963-ban vezette vissza a magyar futball trónjára, és az ugyancsak bombaerős Vasassal való rivalizálásból a hatvanas években 1964-ben, 1967-ben és 1968-ban is sikerült győztesként kijönnie. Közben 1965-ben kulcsfigurája volt hazánk mindmáig egyedüli európai kupasikerének, a Fradi Vásárvárosok Kupája-győzelmének. Az Aranylabdát első és egyetlen magyarként 1967-ben kapta meg – pontosabban ekkor ítélték oda neki, mert az átadásra egészen 1968 májusáig várnia kellett.
Visszavonulása után is imádott klubja kötelékében maradt, természetes, hogy 2007-ben róla nevezték el az Üllői úti stadiont; más kérdés, hogy a mai aréna a támogató Groupama nevét viseli, de a 2011-ben elhunyt Császár szobra ott áll a főbejáratánál, és a Gyáli út egy részét is róla nevezték el.
A LEGSZEBB PILLANATA. Ahogyan a kezdőkörből végigszlalomozott a brazilok között a harmadik magyar gól előtt az 1966-os vb-csoportmeccsen, attól ma is könnybe lábadnak a szemek. Ezen a mérkőzésen minden labdaérintése brazilabb volt a brazilokénál.
RAÚL 1994–2010
MÉRKŐZÉSEI 741 KLUBJA REAL MADRID
ELŐTTE. A spanyol labdarúgást a Barcelona uralta, miután Johan Cruyff irányításával négy egymást követő alkalommal lett bajnok, egyszer pedig megnyerte a BEK-et. A fővárosi csapat még elindulni is alig tudott, nemhogy újra győzni az ötvenes évek nagy sikereit követően.
ÖRÖKSÉGE. A Real Madrid 1994-re két világ közt őrlődött. Az ötvenes években hatalmas sztárokat igazolt a csapat, majd a nyolcvanas években a saját nevelésűek jutottak szóhoz.
A két világ között Raúl Gonzalez lett a kapocs. Mindössze 17 esztendős volt, amikor Jorge Valdano bevetette őt a felnőttek közt. Raúl pontosan tudta magáról, hogy a Bernabéu hőse válhat belőle.
„Ha te vagy Messi, és azt csinálsz a labdával, amit csak akarsz, akkor minden egyszerű – mondta később Valdano. – Ha azonban vannak olyan technikai hiányosságaid, mint Raúlnak, nem természetes az ekkora önbizalom.”
Márpedig ez a magába vetett hite már az első idényében megmutatkozott. Első gólját a madridi rangadón szerezte, hiába játszott gyerekkorában az Atléticóban. Ezt nyolc további követte útban az öt év után elsőként megnyert bajnoki cím felé. Egyre magabiztosabb és pontosabb lett. A Realnak borzalmasra sikerült az 1995–96-os idénye, hiába szerzett Raúl 19 bajnoki gólt, de a következő évben visszatért a jó forma, a csapat bajnok lett, majd 1998-ban megnyerte a BL-t.
Florentino Pérezt azzal választották meg a klub elnökének 2000-ben, hogy adja vissza a régi csillogást. Hamarosan megérkezett a csapathoz Zinédine Zidane, Luís Figo és Ronaldo, de Raúl pozíciója nem ingott meg. Még David Beckham és Cristiano Ronaldo sem vehették el tőle a hetes mezt. „Ha összeírnánk az erényeit, azok a Real Madrid erényei lennének” – beszélt róla Valdano.
Talán ezért nem számított, kit igazolnak, Raúl mindig is király maradt. A szurkolók úgy kezelték, mint aki egy közülük.
A LEGSZEBB PILLANATA. A saját térfele közepéről sprintelt előre, és szerzett gólt 2000-ben, amikor a Real Madrid 3–0-ra nyert a Valencia ellen, és ezzel újra Európa ura lett. „Raúl a spanyol történelem legfontosabb labdarúgója” – jelentette ki róla Pep Guardiola.
JOHAN CRUYFF 1964–73, 1981–83
MÉRKŐZÉSEI 369 KLUBJA AJAX
ELŐTTE. Az Ajax 1956-ban alapítója volt az Eredivisiének, alig egy évtizeddel később viszont leharcolt, félprofi klub benyomását keltette. Hollandia még csak mérkőzést sem nyert világbajnokságon, és nem volt képes kiállítani egyetlen olyan klubot sem, amelyik megállta volna a helyét a BEK-ben.
ÖRÖKSÉGE. Cruyff a totális futball szimbóluma, a labdarúgás történetének egyik legnagyobb zsenije. Az Ajax nem csupán három BEK-győzelmet köszönhet neki, de az identitását is. Nem véletlen, hogy a stadionja róla kapta a nevét.
AZ AJAX NEM CSUPÁN HÁROM BEK-GYŐZELMET KÖSZÖNHET NEKI, DE AZ IDENTITÁSÁT IS
Mielőtt először pályára lépett volna, nem létezett olyan, hogy holland futballstílus, az ország válogatottja harmadrendű volt. Sokat segítettek azonban rajta az angol szakemberek. A New Brompton (ma Gillingham) korábbi szakvezetője, Jack Reynolds három idényt töltött Amszterdamban vezetőedzőként, Keith Spurgeon tanította Cruyffot angolra, míg a Tottenham korábbi védője, Vic Buckingham adott neki először játéklehetőséget a GVAV (ma Groningen) ellen 1906-ban.
Cruyff azonban Rinus Michels irányítása alatt fejlődött azzá, ahogyan emlékszünk rá, ekkor az Ajax nyolc idény leforgása alatt hat alkalommal lett bajnok. Ő lett Michels tábornoka a pályán, diktálta a tempót, motiválta a társait, és egyértelműen ő volt a legtehetségesebb.
„Ő volt a gyerekkori példaképem, igazi forradalmár – mondta róla Éric Cantona korábban magazinunknak. – Az Ajax megváltoztatta a labdarúgást, és ennek a folyamatnak ő volt a vezére. Bármelyik pozícióban képes volt a legjobb teljesítményt nyújtani.”
Az Ajaxot 1973-ban hagyta ott a Barcelonáért, és rögtön az első idényében spanyol bajnok lett. Nem ő találta fel a totális futballt, még csak nem is ő volt az edző, aki tökélyre fejlesztette, de ő lett a leghatásosabb ikonja. Az Ajax és a Barcelona a mai napig az ő szellemében neveli a fiatalokat.
A LEGSZEBB PILLANATA. Az egyik utolsó Ajax-beli meccsén a csapat egymást után harmadik alkalommal nyert BEK-et.
LIONEL MESSI 2004–
MÉRKŐZÉSEI 729 (augusztus 5-ig) KLUBJA BARCELONA
ELŐTTE. A Barcelona igazán nagy klub volt, de egyetlen 1992-es BEK-győzelmen kívül egyszer sem sikerült Európa trónjára ülnie. Mígnem feltűnt a 17 éves Lionel Messi, és azóta négyszer is.
ÖRÖKSÉGE. Kubaláéktól Cruyffon, Maradonán, Romárión és Rivaldón át a világ valaha volt legnagyobb játékosaiig rengetegen megfordultak a Camp Nouban, de olyan hegemóniára egyetlen Barcelona sem volt képes, mint a 2000-es évek közepétől a Lionel Messi vezérelte alakulat.
Persze a kis Leo 2004-es berobbanásakor még Ronaldinho volt a topsztár, de az sem véletlen, hogy a Barca sem nyert ekkor már hat éve La Ligát. Messivel azóta tízszer is. A La Masia éltanulóira épülő katalán óriás gyakorlatilag kinevelte magának a világ (és minden idők?) legjobbját, Messire nem költött százmilliókat, mint ahogyan a minőségi játékostársak is az akadémiáról érkeztek, Xavit, Iniestát, Busquetset vagy éppen Piquét nem kellett bemutatni a 14 éves korában Argentínából Katalóniába érkező ifjoncnak a felnőttcsapat öltözőjében.
És Lionel Messi rendkívül hálás volt a törődésért, aprócska termete (ma már 170 centis, erre sem utalt sok, amikor megérkezett Barcelonába) ellenére a futball óriásává lett, három BL-döntőnek is ő volt a hőse, legutóbb a 2015-ösnek. Időközben persze az egyéni elismeréseket is halmozta, 2009 óta hatszor kapta meg az Aranylabdát (elsőre zsinórban négyszer is), igaz, a válogatottban annak ellenére is elkerülték a visszhangos sikerek, hogy már négy vb-n is részt vett. De a Barcelona alighanem ezek elmaradásáért is kárpótolta minden katalánok Bolháját.
A LEGSZEBB PILLANATA. Ilyenből nem volt kevés, a Puskás-díj 2010 óta íródó történetében például hétszer is volt Messi-gól a tízben, de kétszer – legutóbb tavaly Zsóri Dániel mögött – is csak a második helyig jutott.
RYAN GIGGS 1990–2014
MÉRKŐZÉSEI 672 KLUBJA MANCHESTER UNITED
ELŐTTE. A Manchester United 1990-ben, amikor Ryan Giggs a felnőttcsapathoz került, éppen 23 éve volt legutóbb angol bajnok. Az 1990 óta nyert 13 arany mindegyikéhez a walesi szélsőnek is köze van…
ÖRÖKSÉGE. Bobby Charltonék már rég nyugdíjasok voltak, az 1986 óta Manchesterben dolgozó Alex Ferguson még messze nem volt Sir, a Manchester United azt megelőző utolsó bajnoki elsőségére pedig csak az idősebb szurkolók emlékeztek, amikor a 17 éves Ryan Giggs 1990. december 1-jén aláírta első profi szerződését, majd márciusban be is mutatkozott a felnőttek között. A szisztematikusan épülő klub ekkortól kezdett a saját ifijeire építeni, fokozatosan David Beckham, Gary Neville, majd Paul Scholes is bebetonozta a helyét, miközben az sem mellékes, hogy 1992-ben a nagy Éric Cantona is befutott az Old Traffordra. És menetrendszerűen megérkezett rögvest a bajnoki cím is.
Giggs szédületesen futballozott a bal szélen, sebessége és varázslatos cselei előtt meghajoltak a védelmek, bal lábával nemcsak a gólokat, de a gólpasszokat is szórta, és a Ferguson-éra valamennyi nagy sikeréből oroszlánrészt vállalt. A Premier League-aranyak mellé négyszer az FA-kupát is odatette, első 23 élvonalbeli idényében szerzett legalább egy gólt, 1999-ben és 2008-ban pedig megnyerte a Uniteddal a Bajnokok Ligáját.
Az egyetlen keserűséget az jelenthette, hogy walesi lévén nem volt reális esélye világversenyen szerepelni, igaz, a 2012-es londoni olimpia egyesített brit válogatottjának (hiszen a NOB-nak nem Anglia vagy éppen Wales, hanem Nagy-Britannia a tagja) a két túlkoros egyikeként 38 évesen ő volt a csapatkapitánya – más kérdés, hogy hiába rúgta be a magáét, ha a csapat Dél-Korea ellen kiesett a negyeddöntő tizenegyespárbajában.
A LEGSZEBB PILLANATA. Az 1998–99-es, triplázással záruló idény végén az Arsenalnak olyan saját térfélről induló szóló végén lőtt gólt az FA-kupa elődöntőjében. Dixonék még most is keresik a labdát.
KENNY DALGLISH 1977–90
MÉRKŐZÉSEI 502 KLUBJA LIVERPOOL
ELŐTTE. Bob Paisley megszelídíthetetlen Liverpoolja bajnokságot és BEK-et nyert az 1976–77-es idényben, egy évvel korábban pedig szintén bajnok lett, mellé elhódította az UEFA-kupát is.
ÖRÖKSÉGE. Nem akármiért hívják királynak. Első idényében a Liverpool csak a második lett, de a Vörösök új csodája 31 gólt szerzett májusra, amikor a Club Bruges (és Kű Lajos) ellen a Wembleyben megvédték a BEK-címet.
NEM OLYAN ROSSZ, HA VALAKI AZ ELSŐ IDÉNYÉBEN RÖGTÖN GYŐZTES GÓLT SZEREZ A BEK-DÖNTŐBEN
A legfeltűnőbb tulajdonsága az állhatatossága volt. A Liverpool szerzett meg öt bajnoki aranyat a következő hatból, mellérakott két BEK-győzelmet és négy Ligakupa-sikert. Paisley 1983-ban Joe Fagannak adta át a stafétát. Dalglish Ian Rush-sal alkotott csatárpárost, az egyik legemlékezetesebbet az angol labdarúgás történetében, bár a walesi később azt említette kollégájáról: „Utáltam őt”. A duó 51 gólt hozott össze az 1982–83-as idényben, de ettől még amikor Rush a Juventusba távozott, nem restellt tortát vágni Dalglish feleségének a fejéhez a búcsúbulin. Rögtön meg is bánta, mondta korábban „Pacekba” a FourFourTwo-nak.
A Heysel-katasztrófa után Fagan távozott az edzői székből, és a helyét Dalglish vette át, de közben játékos is maradt. Ekkor 34 éves volt, a pályán már nem olyan fényes, de a Liverpool első ilyen idényében mégis bajnokságot és FA-kupát nyert, mi több, ő szerezte a bajnoki diadalhoz szükséges gólt a Stamford Bridge-en. A nemzetközi porondon vége volt már a nagy sikereknek, de ez nem is olyan nagyon foglalkoztatta őket a Hillsborough-dráma árnyékában. Dalglish temetésekre járt, és a gyászoló családokat látogatta városszerte. Aztán arra indult tovább, amerre már ismerte az utat: ismét bajnok lett csapatával, a következő harminc évre utoljára. Amikor már biztos volt a cím, beállt a Derby elleni utolsó fordulóra, így búcsúzott az aktív játéktól 39 évesen.
A LEGSZEBB PILLANATA. Nem olyan rossz, ha valaki az első idényében rögtön győztes gólt szerez a BEK-döntőben. „Nem tudom szavakba önteni. Csodálatos volt” – lelkendezett az FFT-nek.
BASTIAN SCHWEINSTEIGER 2002–15
MÉRKŐZÉSEI 500 KLUBJA BAYERN MÜNCHEN
ELŐTTE. A Bayern 2001-ben még Ottmar Hitzfelddel nyert BL-t, de a kontinens elitjében hosszú távra csak a 2010-es évek végétől betonozta be magát. Bastian Schweinsteiger nélkül semmire sem vitték volna.
ÖRÖKSÉGE. A kolbermoori kissrác már 14 évesen a Bayern München játékosa volt, és ha Pep Guardiola nem forgat fel fenekestül mindent Münchenben, talán onnan is ment volna nyugdíjba. Így viszont „csak” tizenhárom idényt töltött el a bajorok felnőttcsapatában, amikor bemutatkozott (2002), Oliver Kahn, Michael Ballack vagy Giovane Élber diktálta a tempót Münchenben, amikor távozott (2015), már Neuer, Robben, Ribéry vagy Lewandowski volt a sztár.
Eleinte balbekk volt, aztán szélső középpályás, végül Louis van Gaal megtalálta neki a tökéletes posztot, így lett „sechser”, azaz hatos, védekező és támadó feladatokkal is felruházott középső középpályás. A Bayern jolly jokere, akire mindenhol, minden pillanatban számíthat az edzője.
Három Bajnokok Ligája-fináléban lépett pályára, és további két alkalommal jutott el az elődöntőig. A válogatottal két vb-bronz után a Maracanában világbajnok lett úgy, hogy a döntőben vagy négyszer vitték le hordágyon.
A LEGSZEBB PILLANATA. A válogatottban is többször a „farzsebébe rakta” Lionel Messit, de a 2013-as BL-elődöntő első meccsén végképp kulcsszerepe volt az aranylabdás Barca-zseni megregulázásában.
FRANCISCO GENTO 1953–71
MÉRKŐZÉSEI 606 KLUBJA REAL MADRID
ELŐTTE. A Real Madrid 1953 előtt is létezett, a harmincas években kétszer még bajnok is volt, ám Gento érkezésétől vált azzá, ami azóta is: világhódító nagycsapattá.
ÖRÖKSÉGE. Tizenkét bajnoki címmel és ma is felülmúlhatatlan hat BEK-győzelemmel a tarsolyában vonult vissza az aktív játéktől – 1971-ben, amikor már 38 éves volt.
Santanderből igazolta a Real, amely Santiago Bernabéu elnök akaratából kezdte el építeni a következő évtizedek világverő együttesét. Természetesen az sem tett rosszat az ifjú Gento karrierjének, hogy a nagy Alfredo Di Stéfano is ekkor érkezett meg a kolumbiai Millonariostól, és a későbbi BEK-hősök közül Miguel Munoz vagy José María Zárraga is már a blancók mezét viselte.
Francisco Gento nem csupán ott volt az első BEK-kiírás 1956-os fináléjában, de a következő négyben is (1957-ben és 1958-ban gólt is szerzett, az utóbbit a hosszabbításban, ezzel múlta felül a Real 3:2-re a Milant), mint ahogyan a vesztes 1962-es és 1964-es döntőben épp úgy vele zárult a madridi kezdő tizenegy, mint 1966-ban, amikor hatodszor is megszerezte a trófeát.
Közben Puskás Ferenc is a csapattársa lett, akivel a világ legerősebb balszárnyát alkották, csukott szemmel is megtalálták egymást a pályán.
A LEGSZEBB PILLANATA. Alighanem az 1966-os brüsszeli BEK-döntő végén a kupaátadás. Hiszen a Real csapatkapitányaként immár hatszoros győztesként ekkor írta be magát végképp a futballtörténelembe.
A lista első felét elolvashatják IDE KATTINTVA!
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. szeptemberi lapszámában.)
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!