Szöveg Chris Flanagan, Mark White, Ed McCambridge, Joe Brewin, James Andrew, L. Pap István
81 BENÍTEZ VALENCIÁJA
A Valencia 31 év után 2002-ben nyert először La Ligát, és előtte két egymást követő idényben is ott volt a BL döntőjében az argentin Héctor Cuper irányításával. A negyedik számú jelölt, a Tenerife akkori edzője, Rafa Benítez került a kispadra 2001-ben. Valahogy úgy alakult, hogy Benítez még inkább megerősítette Spanyolország legerősebb védelmét, és a 2002-es bajnokcsapat 27 gólt engedett csak be, igaz, csupán 51-et szerzett, és a legtöbbet, hetet Rúben Baraja középpályás érte el. Egy évvel később a Valencia az ötödik lett, viszont a 2003–04-es sorozatban ismét első lett, még impozánsabb statisztikákkal. Ezúttal is 27 volt a kapott gólok száma, viszont 71 a szerzetteké, ez nagyban köszönhető Mistának, aki 2001-ben követte főnökét a Teneriféből. A csapat az UEFA-kupát is hazavihette, a Marseille-t győzte le a göteborgi döntőben. „Én vagyok az egyetlen vezetőedző, aki UEFA-kupát nyert egy csapattal, majd rögtön utána Bajnokok Ligáját egy másikkal – mondta az FFT-nek Benítez tavaly. – Nagyon büszke vagyok rá.”
82 A REAL SOCIEDAD MAJDNEM BAJNOK
Amikor híres csatárpárosokról beszélünk, gyakran feledkezünk meg Darko Kovacsevics és Nihat Kahveci kettősről. Nem nyertek ugyan semmit együtt, de a 2002–03-as idény vége előtt két mérkőzéssel nagyon úgy tűnt, hogy aranyérmet szereznek a Real Sociedadnak. Az április hozta el a nagy áttörést, ekkor verték meg 4–2-re a bajnoki címre hajtó Real Madridot. Mindegyik góljukat az első félidőben érték el. Kovacsevics kétszer talált be, Nihat egyszer, Xabi Alonso, a helyi srác szintén egyszer. A verseny azonban az utolsó pillanatig tart, és a Real Sociedadban nem volt meg minden ahhoz, hogy a végsőkig kitartson. Három mérkőzéssel a bajnokság vége előtt nagy figyelmeztetés volt, hogy pontot vesztett a Valencia ellen, az utolsó előtti fordulóban elszenvedett vereség viszont végzetesnek bizonyult a Celta Vigo ellen. Ugyanakkor a Real Madrid 4–0-ra elkalapálta az Atléticót, és ezzel aranyérmes lett. Nihat és Darko 23, illetve 20 gólos lett, de Vicente del Bosque csapata így is megszerezte az évtized négy bajnoki címéből a másodikat.
83 A LEGŐRÜLTEBB LA LIGA-IDÉNY
Nem tudjuk, mit csinálhattak a spanyol labdarúgás istenei az 1999–2000-es idényben, de az biztos, hogy az évezred küszöbén a La Liga megőrült.
A bajnoki címért folytatott versengésből a Deportivo La Coruna került ki győztesen, holott az előző sorozatban még a hatodik helyen végzett. Rekordalacsony pontszámmal (69) koronáztatott meg a Barcelona előtt, és ezzel olyanok nyakába akasztottak aranyérmet, mint Roy Makaay, Pauleta, Djalminha és Szlavisa Jokanovics.
Mindeközben a Real Zaragoza és az Alavés – egy évvel korábban a 9., illetve a 16. – nemzetközi versenysorozatban indulhatott, mindkét csapat acélos védelmének köszönhette a sikert.
A DEPORTIVO LA CORUNA REKORDALACSONY (69) PONTTAL LETT BAJNOK
A Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid otthon csak ötödik lett, novemberben másodszor is kirúgta John Toshackot, majd két héttel később 5–1-es vereséget szenvedett el a Zaragozától a Bernabéuban.
Mindez azonban csak a jéghegy csúcsa. A Claudio Ranieri irányította Atlético Madrid kiesett, akárcsak a korábban szintén bajnok Sevilla, illetve a Real Betis. Hiába szerzett 24 gólt Jimmy Floyd Hasselbaink, a 15. helyen végző Racing Santander játékosa, Salva (27) megelőzte.
A Király-kupa hasonlóan különlegesre sikeredett. A futottak még kategóriába tartozó Espanyol nyerte meg a trófeát, miután a döntőben felülmúlta az Atlético Madridot. A fővárosi alakulat előtte 6–0-ra verte meg összesítésben a Barcelonát, kétszer is 3–0-ra, nyert, a visszavágón is, legalábbis a szövetség így döntött, ugyanis a válogatott játékosai hiányától sújtott Barca az üres Camp Nouban tíz emberrel állt ki, így hozta a játékvezető tudtára, hogy nem kívánja lejátszani a meccset.
Ahogy az gyakran előfordul, mindez a sok őrültség jelentős változásokat hozott az elitcsapatoknak. A Barcelonának 2000-ben új elnöke és edzője lett Joan Gaspart, illetve Lorenzo Serra Ferrer személyében. A népszerűtlen Louis van Gaal távozott, méghozzá e szavak kíséretében: „Kedves sajtómunkatársak, megyek. Gratulálok!”A Realnál kezdetét vette a galaktikusok kora, Florentino Pérez lett a klub elnöke, és nem kis haragot kiváltva klubjához szerződtette Luís Figót a Barcelonából. La Liga Loco.
84 A LAUTERNI CSODA
A 2004. június 6-i kaiserslauterni német– magyar csak a presztízs és Lothar Matthäus hazai reputációja miatt volt fontos, a németek a 2004-es Eb-re készültek, a mieink pedig amolyan áldozati báránynak utaztak el a felkészülési meccs helyszínére. Aztán Torghelle két góljával ráfagyasztottuk a mosolyt Oliver Kahnékra – viszont a Nationalelfben bemutatkozott két tini, a későbbi világbajnok Bastian Schweinsteiger és Lukas Podolski. Torghelle pedig azonnal sikeresen eladta magát a Premier League-be.
85 KASSAI TÜNDÖKLÉSE
A határozott, időnként túlzottan is teátrális stílusával eleinte osztatlanul népszerű Kassai (állandó segítőivel, Erős Gáborral és Vámos Tiborral) karrierje meredeken ívelt felfelé, a pekingi Argentína–Nigéria (1–0) olimpiai döntő után a 2010-es világbajnokság talán legmelegebb mérkőzését, a spanyol–német elődöntőt (1–0) is rábízta a FIFA, és a 2010-es évek elején sem kellett szégyenkeznie (2011, BL-döntő), majd jött Vad II, aki alapvonali bíró volt a 2012-es Eb ukrán–angol meccsén, nem segített neki…
86 BREEN ÉS AZ INTER (MAJDNEM)
Az Inter egyszer nagyon szerette volna a magáénak tudni Gary Breent. Miután kiváló teljesítményt nyújtott a 2002-es világbajnokságon az ír válogatottban, az olasz klub kis híján ingyen megszerezte. „Szerettem volna, ha összejön – emlékezett Breen. – Odarepültem, de elbuktam az orvosi vizsgálaton. Még ma sem tettem magam túl rajta. Az az orvos egy idióta volt.” Breen inkább a West Ham játékosa lett, és a pocsék idény után ki is esett a csapattal. Végül a Sunderland kopogtatott érte 2003-ban.
87 A KARL POWER-MÓKA
A szívatások a 2000-es években egyre csak tökéletesedtek, és ezek egyik nagy elszenvedője a Manchester United volt. Karl Power teljes mezben odaállt a csapatfotóra egy 2001-es Bayern München elleni BL-találkozó előtt. Úgy jutott be, hogy egy tv-stáb tagjának adta ki magát. Csak Roy Keane és Gary Neville figyelt fel rá, de Power megkérte Neville-t, hogy ne köpje be. Bejárta a bulvármédiát. Power csinálta a fesztivált a tenisz, az F1 és a krikett világában is, 2003-ban tiltották ki az Old Traffordról, miután egy meccs előtt újra előadták Diego Forlán gólját a Liverpool ellen.
88 BÚCSÚ A LEGENDÁTÓL
Hetvenkilenc évesen, 2006. november 17-én elhunyt minden idők legjobb magyar labdarúgója, Puskás Ferenc.
Az akkor már évek óta súlyos Alzheimer-kórral a Kútvölgyi Kórházban kezelt legenda temetésére Budapestre érkezett Sepp Blatter és Juan Antonio Samaranch, továbbá Francisco Gento, José Santamaría, Franz Beckenbauer, Michel Platini és Sir Bobby Charlton. A róla elnevezett régi Puskás Ferenc Stadionban felállított ravatalnál a televízió és a rádió nyilvánossága mellett december 9-én nagyjából ötezren (a korszak általános közönye még az Aranycsapat kapitányát sem kímélte…) búcsúztatták a világ valaha volt egyik legnagyobbját. A magyar válogatott, a Honvéd és a Real Madrid egykori tízesének földi maradványait a Szent István-bazilika altemplomában helyezték örök nyugalomra. Ettől kezdve már csak Grosics Gyula és Buzánszky Jenő maradt közöttünk a 6:3 hősei közül.
89 A LEVERKUSEN POKOLI IDÉNYE
Nem tört még össze annyira csapat szíve, mint a Bayer Leverkusené 2001–02-ben, amikor úgy állt a helyzet, hogy meglesz a bajnoki cím, a kupa- és a BL-győzelem is, ám végül semmi sem került a vitrinbe.
Három fordulóval a vége előtt a szurkolók szinte el sem akarták hinni, mekkora szerencséjük van, hiszen a csapat öt ponttal vezette a bajnokságot a Borussia Dortmund előtt, és már biztossá tette a helyét a Német Kupa és a BL döntőjében.
A tehetséges brigádot Michael Ballack vezette, és alaposan meglepték Európát, miután kiverték a Lyont, a Barcelonát, a Juventust, a Liverpoolt és a Manchester Unitedot. A láncdohányos vezetőedző, Klaus Toppmöller azt mondta a Manchester United elleni győztes elődöntő után, hogy ideje cigivel és itallal ünnepelni. Még nem tudta, hogy az volt az utolsó oka az örömre.
Először a bajnoki cím úszott el. Előbb a Werder Bremen verte meg 2–1-re a Leverkusent, majd a kiesés ellen küzdő Nürnberg 1–0-ra, közben a Dortmund megnyerte a mérkőzéseit, így már az utolsó fordulós győzelem sem lett volna elég.
Következett a Schalke elleni kupadöntő, és hiába szerzett Dimitar Berbatov gyorsan gólt az elején, végül 4–1-re ment el az ellenfél, Ulf Kirsten gólja a 85. percben pedig csak szépségtapasz lehetett már.
„Van úgy, hogy egy csapat kikap – magyarázkodott Toppmöller. – Ezt muszáj elfogadnunk. A két elúszott hazai lehetőség után minden erőnkkel a nemzetközire koncentrálunk.”
Természetesen a kettőből három lett, méghozzá a Hampden Parkban a Real Madrid ellen. Raúl már a kilencedik percben megszerezte a vezetést Roberto Carlos bedobásából, de Lúcio még egyenlíteni tudott. Zinédine Zidane azonban mindent eldöntött egy bombával, és megszületett a horrorisztikus ezüstérmes tripla.
„A futballban nem mindig kapod meg azt a jutalmat, amit megérdemelnél – fejtegette Toppmöller, akit kevesebb mint egy év múlva kirúgtak, mert a Leverkusen a kiesés ellen küszködött. Ballack és a brazil Zé Roberto a Bayern Münchené lett, akik pedig maradtak, azokat lehúzta az előző idénybeli kudarc.
A Neverkusen gúnynév azóta is rajtuk ragadt, mivel a csapat eddig két nagyobb trófeát nyert csak, de 1988 óta egyet sem.
90 DROGBA ELTILTÁSAI
Didier Drogbának volt egy különös szokása: a BL-idények végén rendszeresen eltiltatta magát. A 2008-as döntőben megütötte Nemanja Vidicset, majd 2009-ben azért nem léphetett pályára három mérkőzésen, mert szidalmazta Tom Henning Övrebö játékvezetőt, amikor a Chelsea kétes körülmények közt kikapott a Barcelonától az elődöntőben. Végül 2010-ben rálépett Thiago Mottára, amiért két meccset kapott.
91 UNORTODOX GYŐZTESEK
Mi a közös Tim Flowersben, Stuart Pearce-ben, Anton Ferdinandban, Marcus Bentben és Eduban? Mindnyájan nyertek Premier League A hónap játékosa címét. Viszont Patrick Vieira, Didier Drogba és Yaya Touré csak álmodozhatott róla.
92 KÁOSZ AZ ÜLLŐI ÚTON
Ha azt akarod, hogy a kedvenceid ne legyenek bajnokok, nyugodtan húzz el egy „Bajnokcsapat” feliratú óriásmolinóval a stadion felett, amelyben győzni kell az aranyéremhez, és a meccs 0–0-ra áll. Ez történt 2003. május 30-án a Fradi és a Debrecen összecsapásán, ahol a gól nélküli iksz az MTK bajnokságát eredményezte. A pályára özönlő elkeseredett tömeg senkit sem kímélt: Szentes Lázár DVSC-edzőt és Tököli Attila FTC-csatárt is súlyos inzultus érte, majd a stadionon kívül a rendőrséggel is összecsapott a zöld sereg.
93 HUSZONÖT PASSZ
„A geometria csúcsa” – így ünnepelte Estebán Cambiasso gólját az El Mundo, amikor Argentína 6–0-s győzelmet aratott Szerbia felett a 2006-os világbajnokságon. Hernán Crespo és Cambiasso lenyűgözően játszott össze, volt benne sarkazás, és minden, ami kell. Ha ez nem lenne elég, az argentinok hatodik gólját a vb-debütáns Lionel Messi szerezte.
94 COLLINS EL, JOHN BE
A Fulham 2004-ben szerezte meg a Twentétől a holland csatárt, Collins Johnt, akinek a neve nagyon hasonlít egy korábbi játékosáéra, John Collinséra. Le is csaptak a nagy lehetőségre, és John, illetve Collins készített egy közös fényképet a holland bemutatásakor. A nyugat-londoni klub később überelte ezt: egy ideig csapattárs volt Moussa Dembélé és Mousa Dembélé. Zavarba ejtő.
95 A BRAMALL LANE-I ÜTKÖZET
Amikor a jövő generációi megpróbálják majd értelmezni Pep Guardiola filozófiáját, vethetnek egy pillantást a Barcelona Manchester United elleni, 2011. májusi találkozójára. Ha megpróbálják megérteni Neil Warnock titkát, könnyen lehet, hogy egészen 2002 márciusáig mennek majd vissza a Sheffield United és a West Brom mérkőzéséhez.
Warnock csapatai kemény együttesek hírében jártak, talán a Bramall Lane-i ütközet volt ezek közül a legkeményebb. a First Division feljutni vágyó csapatát, a West Bromot fogadta a Sheffield United, és Simon Tracey kapust már a kilencedik percben kiállították, mivel szándékosan kézzel ért a labdához a tizenhatoson kívül.
A West Brom 2–0-ra vezetett, amikor Warnock beállította Georges Santost és Patrick Suffót, de az előbbit egy percen belül már le is küldték, mivel szabálytalankodott Andy Johnsonnal. a páros először találkozott azt követően, hogy egy évvel korábban Johnson eltörte Santos állát. A rákövetkező verekedés során Suffo is piros lapot kapott, mert megütötte Derek McInnest. Ezt követően a West Brom harmadszor is betalált a nyolc emberrel játszó ellenfélnek, majd Michael Brown és Rob Ullathorne csoszogott le sérülten. Mivel kevesebb mint hét Sheffield United-játékos maradt a pályán, a játékvezetőnek nem maradt más választása, mint hogy a 82. percben félbeszakítsa a mérkőzést. Ez volt az egyetlen alkalom, amikor angol bajnoki meccset a megfogyatkozott csapatok miatt nem fejeztek be.
„Tizenhat éves korom óta vagyok benne a labdarúgásban, most negyvenkettő vagyok, de még sohasem éltem át ilyet” – magyarázta Gary Megson, a West Brom menedzsere.
A 3–0-s eredmény hivatalossá vált, Warnockot 300 fontra büntették, mivel sértegette a negyedik játékvezetőt. Talán nem járunk messze az igazságtól, ha kijelentjük, Megson és Warnock nem küldözgettek karácsonyi üdvözlőlapokat egymásnak.
96 VAN NISTELROOY ÉS A NEHÉZ KEZDET
Ruud van Nistelrooy 150 gólt szerzett a Manchester Unitedban, de kezdetben nem ment minden simán. Az angol klub 2000 áprilisában egyezett meg róla a PSV-vel, és az orvosi vizsgálatot követően lett volna a bejelentés. Ott azonban kiderült, hogy baj van a térdével, és David Gill inkább azt közölte, hogy az ügylet csúszik. A holland egylet azért hajtotta még a futballistát, aki így másnap keresztszalag-szakadást szenvedett. Szerencsére később minden jóra fordult.
97 RIQUELME A LA LIGÁBAN
Juan Román Riquelmét sosem akarta igazán Louis van Gaal a Barcelonában, a Villarrealban sokkal szebb időket töltött. Képességeivel nagyban hozzájárult, hogy a csapat a harmadik legyen a spanyol bajnokságban, és egészen a BL-elődöntőig meneteljen. Ott azonban az Arsenal kapusa, Jens Lehmann megfogta a tizenegyesét, és azóta nem indulhatott a sorozatban.
98 A HOLLANDOKNAK NEM MEGY
A cím a tizenegyeslövésre vonatkozik. Angliánál ugyanis csak Hollandia áll gyengébben ezen a téren. Az 1998-as vb-elődöntőben párbaj után búcsúzott az Oranje, majd 2000-ben az Európa-bajnokság elődöntőjében találkozott az olaszokkal. Ott Frank de Boer és Patrick Kluivert a mérkőzésen hagyott ki egyet-egyet, az előbbi a hosszabbítás után is. Jaap Stam az űrbe lőtte a labdát, majd Paul Bosvelt sem boldogult Francesco Toldóval.
99 A MANCHESTER CITY TALPRA ÁLL
Amikor a Tottenham 2004-ben a Manchester Cityt fogadta a White Hart Lane-en, annyira rá jellemző mérkőzést hozott össze, hogy jobban már nem is tehette volna. Az FA-kupa negyedik körének újrajátszása során a londoni csapat 3–0-ra vezetett, és még emberelőnybe is került, mivel Joey Bartont a félidőben leküldték. Innen már nem lehet veszíteni, csak épp ez a Tottenhamre nem vonatkozik. A City ugyanis 4–3-ra nyert.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. júliusi lapszámában.)
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!