Szöveg Joe Brewin, Colin Millar, Alasdair Mackenzie, Adam Digby, Lee Roden, Andrew Murray, Michael Yokhin, Alex Jennings, Jonathan Johnson
Olvasóink segítségével idén is rangsoroltuk a világ legjobb labdarúgóját, és összegyűjtöttük a 2019-es esztendő száz legjobb játékosát.
Biztos vannak köztük meglepetések, és nyilván vitára ad majd okot, ki milyen helyre került, hiszen ez a lista szubjektív, és kizárólag az elmúlt év teljesítményén alapszik. Nem is kell vele egyetérteni.
65. KEYLOR NAVAS (PSG, Costa Rica-i). Most nagyon élvezi az életét a PSG-ben, pedig korábban elveszítette a Real Madrid bizalmát. Ennek ellenére nem vesztegette az időt, hogy bebizonyítsa, még mindig ő az egyik legjobb kapus a futball világában. A francia csapat sikeres védelme nagyon sokat köszönhet neki.
64. SAÚL NÍGUEZ (Atlético Madrid, spanyol). Az észszerűség szabályai szerint középpályásként kellene kinőnie magát, ő azonban annyira Diego Simeone szolgálatába akart szegődni, hogy még azt is vállalta, vessék be inkább a balhátvéd posztján annak ellenére, hogy nem kedveli ezt a posztot. A 25 éves Níguez azonban feltalálta magát a védelemben.
63. TIMO WERNER (RB Leipzig, német). A világ egyik leggyorsabb csatára, ráadásul új dimenziók nyíltak meg a játékában. Már kevésbé önző, viszont egyre könyörtelenebbül fejezi be az akciókat. Ezt jelzi, hogy 12 meccsen 12 gólt szerzett a 2019–20-as idényben. Amikor a Leipzig 8–0-ra gyalázta meg a Mainzot, mesterhármast szerzett, és három gólpasszt adott.
60. GARETH BALE (Real Madrid, walesi). Túl sok figyelmet vont el róla kétes viszonya a Real Madriddal, emiatt pedig hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, mennyire alkalmas még mindig arra, hogy egymaga eldöntsön egy mérkőzést. Hazája legnagyobb futballsztárja, akinek története a walesi válogatottban egészen másképp íródik, mint klubjában.
56. MARCO REUS (Borussia Dortmund, német). A Dortmund sztárja ma már veterán, betöltötte a 30. születésnapját, és a legtöbb esetben inkább kreatív középpályás, mint csatár. A 2019-es éve nagyon pozitívra sikerült, visszakerült a német válogatottba, miután túltette magát borzalmas sérülésein. A Bundesliga-siker ellenben nagyon hiányzik.
62. AXEL WITSEL (Borussia Dortmund, belga). Túl hosszan vesztegette az idejét és a tehetségét, először Oroszországban, majd Kínában stagnált. A Dortmundban azonban behozta a lemaradást. Januárban lesz 31 esztendős, ennek ellenére a 2019-es volt a legjobb éve: kulcsember volt abban a menetelésben, amely során Lucien Favre gárdája közel került a dicsőséghez.
59. NIKLAS SÜLE (Bayern München, német). Teljesen egyértelmű, hogy kezdő a Bayern Münchenben és a német válogatottban is. A 195 centis középhátvéd akár még nagyobbra is nőhet, bár már most is ravasz és hatékony. Sajnálatos keresztszalag-szakadása romba döntötte az idényét, és az Európa-bajnoksága is veszélybe került.
55. SERGIO RAMOS (Real Madrid, spanyol). Továbbra is szerzi a gólokat a Real Madridban, elképesztő nemtörődömséggel értékesíti a csapat büntetőit. Különös védő ugyanakkor, mert az elmúlt évben nemcsak a Barcelona tudta közömbösíteni, de a Girona és a Mallorca is. Ennek ellenére csak saját felelősségre lehet leírni őt.
58. CHRISTIAN ERIKSEN (Tottenham Hotspur, dán). Az ősszel nem teljesített valami fényesen, de ez nem kell, hogy elhomályosítsa a naptári év első felében nyújtott teljesítményét. A dán labdarúgó húsz gólt szerzett vagy készített elő, és a 2018–19-es idénye tökéletesre sikerült. David Beckham után ő lett a második, aki négy egymást követő idényben legalább tíz gólpasszig jutott.
54. PAUL POGBA (Manchester United, francia). Nem a 2019-es év volt Pogba legjobb esztendeje, de az biztos, hogy a Manchester United mezében igen, mivel 22 gólt szerzett vagy készített elő, és ezzel bekerült a PFA Év csapatába, ahol tíz Manchester City- és Liverpool-játékos kapott mellette helyet. Jogosan, de a United szurkolói többet várnának tőle.
61.KOKE (Atlético Madrid, spanyol). „Mindenki hihetetlenül keményen dolgozik, de Koke annyira sokat fut, hogy nem is értem, hogyan csinálja” – lelkendezett új csapattársa, Kieran Trippier. Meglehet, a 27 éves játékos már túl van a csúcson, mégis csodálatra méltó a munkabírása, amelyből a többiek is profitálnak.
57. TONI KROOS (Real Madrid, német). Az elmúlt idény nem sikerült jól Kroos életében, néha annyira passzív volt, hogy logikus lett volna megkérdezni, vajon a korábbi évek sikerei leszívták-e minden energiáját. Most viszont élvezettel játszik, az pedig majd kiderül, marad-e a motiváció akkor is, amikor a legfontosabb.
53. SERGE GNABRY (Bayern München, német). Az elmúlt évben vált belőle igazi világklasszis. Remek teljesítményt nyújtott a német válogatott Eb-selejtezőin, volt egy csodálatos találata Hollandia ellen. A Bayern Münchenben is nélkülözhetetlen, szinte egyedül lefedi azt az űrt, amelyet Arjen Robben és Frank Ribéry hagyott maga után.
52. MARCO VERRATTI (PSG, olasz). Annak ellenére, hogy nincs a legjobb formában, és az előző idényben a PSG-ben is érték rossz élmények, kultikus figura. Selymes labdaérintése, óraműpontossága nélkülözhetetlen klubjánál és a válogatottban is. Szerződését 2024-ig meghosszabbította a francia klub. Ha jönnek a gólok, a 2020-as év lehet eddigi legjobbja.
51. HAKIM ZIJECS (Ajax, marokkói). Egykor, 2016-ban még váratlannak számított, hogy a Twentéből az Ajaxba kerülhetett, de 2019-ben kiderült, miért. A játékmester csodás BL-idényen van túl, és ő adta a holland bajnokság legtöbb gólpasszát, miközben klubja megnyerte azt. A jelenleg zajló évadra sem panaszkodhat.
50. FRENKIE DE JONG (Barcelona, holland). Ő volt az agy az elmúlt idők legkáprázatosabb Bajnokok Ligája-menetelése mögött, amikor még az Ajax játékosa volt. Már ekkor is jól látszott, hogy a Barcelonába teremtette az Isten. A holland csodagyerek kivirult, miközben megvetette a lábát a katalán klubban, és elragadta a szíveket.
49. SANTI CAZORLA (Villarreal, spanyol). Olyan borzalmas sérüléseket szenvedett, hogy az is figyelemreméltó, hogy egyáltalán pályán lehet. Márpedig nemcsak pályán van, de rendszeresen ő a legjobb csapatában. Az sincs kizárva, hogy ő volt a 2019-es esztendő legjobb spanyol középpályása. A válogatottban is megérdemli a helyét.
48. RAPHAËL VARANE (Real Madrid, francia). A fiatal Varane annyira vibrált, és annyira uralta a játékot, hogy hatalmas volt a várakozás vele szemben. Ilyenkor óhatatlan egy kis hanyatlás, ami a 2018–19-es idényben be is következett. Mindenki nagy szerencséjére a jelenlegi évad sokkal ígéretesebb, mint az előző.
47. THIAGO SILVA (PSG, brazil). Lehet, hogy 35 éves, mégis kőszikla a PSG védelmének szívében. Nincs kizárva, hogy a mostani idény végén befejeződik franciaországi virágzása, már így is nyolc évet töltött a fővárosban. Most is kiváló formában van, amit klubjában és hazája válogatottjában is bizonyít.
46. GEORGINIO WIJNALDUM (Liverpool, holland). Májusban az Anfielden kitört néhányszor az őrület a góljai miatt. A második félidős csere eldöntötte a Barcelona elleni BL-meccset azon az emlékezetes estén. Jürgen Klopp középpályájának kiemelkedő tagja, ha gólt szerez, az csak ráadás. A holland válogatott csapatkapitányaként egy mesterhármas is összejött neki.
45. THIAGO ALCANTARA (Bayern München, spanyol). Thiago jó bőrben volt, amikor a Bayern München felülkerekedett a Borussia Dortmundon, sikerült dupláznia, és különösen jó volt, amikor a bajor csapat 5–0-ra verte a nagy riválist. A 2019–20-as idény kezdetén kicsit veszített a lendületből, de az új edző alatt ismét megerősödhet.
44. JAN VERTONGHEN (Tottenham Hotspur, belga). Sokat tett hozzá csapata valószínűtlen Bajnokok Ligája-döntőbe jutásához az előző idényben. Váratlanul gólt is szerzett a Dortmund ellen, ráadásul egészen ragyogót. Teljesítményével bekerült a képzeletbeli UEFA-válogatottba.
43. SERGIO BUSQUETS (Barcelona, spanyol). Még mindig csak 31 esztendős, ennek ellenére több mint egy évtizeden át idényenként 50 mérkőzésen lépett pályára. Így talán nem annyira meglepő, hogy a lába nincs már a legjobb állapotban. Ő a legügyesebben passzoló középpályás messze s távol, de a Barcelona belső viszonyai és sérülései miatt eleget szenved.
42. MATTHIJS DE LIGT (Juventus, holland). Az ő gólja is kellett ahhoz, hogy a Juventus kiessen a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében. A kapitány végül nem vezette BL-döntőbe csapatát, de az Ajax duplázott, és a holland válogatott is eljutott a Nemzetek Ligája döntőjébe. Mindezt a 20. születésnapja előtt. Nem csoda, hogy a Juventus örömmel fizetett ki érte 75 millió eurót.
41. ÁNGEL DI MARÍA (PSG, argentin). A középpályás februárban lesz 32 éves, és legalább annyira fontos tagja a PSG-nek, amennyire az előtte játszó nagy nevű társai. Az elmúlt években legjobb formáját mutatta, és a jelenlegi idényt is kiválóan kezdte, miután a 2018–19-es évadban 12 gólt szerzett és tizenegy gólpasszt adott.
40. CASEMIRO (Real Madrid, brazil). Az egész Real Madridra, így Casemiróra is igaz, hogy nem könnyű időszak áll mögötte, de a csapat nagyon érzi, amikor nincsen ott, hogy segítsen. Továbbra is nélkülözhetetlen, de négy idény dupla energiát követelő hajtása árat követelt. Ennél jobbat érdemelne.
39. DRIES MERTENS (Napoli, belga). A 32 éves futballista túljutott néhány mérföldkövön a 2019-es év során. Túl van a 300. mérkőzésén a Napoliban, és megdöntötte Diego Maradona csúcsát, jelenleg ő a Napoli mindenkori gólkirálya. Nagy fenyegetést jelent minden ellenfélre, még akkor is, ha két évvel ezelőtt túljutott a csúcson.
38. KARIM BENZEMA (Real Madrid, francia). „Ha nincsen kutyád, de van macskád, akkor a macskával indulsz vadászni” – fogalmazta meg nyolc évvel ezelőtt Mourinho, amikor kénytelen volt játszatni Benzemát a Realban. A francia azóta csúcsragadozóvá vált, és 2019-ben több mint 30 gólt szerzett. Ő Zidane legkedveltebb választása, ha a támadásról van szó.
37. PIERRE-EMERICK AUBAMEYANG (Arsenal, gaboni). Az idény utolsó napján két gólt szerzett a Burnley otthonában, ami azt jelentette, hogy megosztva a 2018–19-es Premier League-idény aranycipőse lett. Az Európa-liga elődöntőjében gólt ért el a Valencia ellen. Ez a képessége nem hagyta el a 2018–19 idényben sem.
36. DANI CARVAJAL (Real Madrid, spanyol). Bejelentkezett a „Real Madrid sztárja, 2019” címre. A 27 éves futballista a modern hátvéd prototípusa. Kiemelkedően jó formában van, csodálatos passzokat osztogat, ezzel klubjában és a válogatottban is új dimenziókat nyit a támadásban. Hiánya mindig feltűnő.
35. DAVID DE GEA (Manchester United, spanyol). A kapus a 2018-as világbajnokság óta szenved, de az a szint, amit korábban hozott, talán nehezen is lett volna fenntartható. Meglehet, ötször egymás után már nem sikerült bekerülnie a PFA Év csapatába, de januárban megjavította saját rekordját, és tizenegy sikeres védést mutatott be a Tottenham ellen a Wembleyben.
34. JOSÉ GIMÉNEZ (Atlético Madrid, uruguayi). Az igencsak alábecsült játékos nem veti meg a pszichikai hadviselést, és gyakran kergeti kérdésekkel őrületbe az ellenfelet. Olyanokkal, hogy milyen autót vezetnek, vagy miért van két nemzet zászlajában ugyanaz a szín. Diego Godín távozása óta ő az Atlético védelmének a vezére.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. februári számában.)