Az FFT kultúrlap! Kételkedsz? Olvasd rendszeresen kritikáinkat, recenzióinkat a műalkotásokról, amelyekben egy a közös: a foci.
Szöveg Bodnár Zalán
A 2019 novemberében átadott, az idén négy Európa-bajnoki mérkőzésnek otthont adó Puskás Aréna nemcsak a világ egyik leggyönyörűbb stadionja, de van egy igazi kuriózuma is: a skybox szintjén, 360 fokos kört leírva, amolyan gigantikus körképet alkotva 126 kép található a falakon. Százhuszonhat pillanatkép, legendás felvétel, amelyek hűen reprezentálják a magyar futball sikerekben, dicső pillanatokban, nagy egyéniségekben bővelkedő történetét. A szakmai munkát, a gondos válogatást Fürjes Balázs, a Puskás Aréna újjáépítésének kormánybiztosa és Csányi Sándor MLSZ-elnök felkérésére a futballszövetség, a Sportmúzeum és a Magyar Sportújságírók Szövetsége szakemberei végezték el, és a képek Skardelli György, az épület főtervezője által megálmodott, stilizált montázsok formájában kerültek nagy méretben a díszpáholyok emeletén körbefutó körfolyosó falára. A stadion Dózsa György út felőli oldalában van a kiindulópont, az első kép (az 1952-ben Helsinkiben olimpiai bajnokságot nyerő labdarúgó-válogatott csapatfotója), az aréna múzeum felőli oldalánál érkezünk meg a 39. képhez (Jenei Imre látható rajta a magyar válogatott szövetségi kapitányaként). A túra feléhez érve, a stadion Stefánia út felőli végpontján látható a sorszám szerinti 64. képalkotás (az 1954-es berni vb-döntőben felálló válogatott csapat képe), a kör következő szelete pedig a sajtópáholy magasságában ér véget, Puskás Ferenc fehér magyar válogatott mezben látható képével (96. kép). A „kiállítást” 951 lépéssel lehet körbe járni – ez a szám természetesen jelképes, hiszen épp 951 hivatalos mérkőzést játszott a magyar válogatott annak a könyvnek a nyomdába adásáig, amelyet most mutatunk be az olvasónak.
Ugyanis elkészült és megjelent egy rendkívül igényes és tartalmas, csaknem 320 oldalt számláló, nagy formátumú album, amely egytől egyig bemutatja ezt a 126 képet, eredeti valójában és a falra került változatban is, elmagyarázva, mi látható rajta pontosan, hol és mikor készült, kik szerepelnek rajta, mi a jelentősége, milyen története vagy egyéb érdekessége van, milyen korszellem lenyomata érhető tetten rajta, egyszóval mindent, amit az adott képről tudni érdemes – sőt, illik. Vannak közte a labdarúgásunk hőskorából származó felvételek ugyanúgy, mint a jelen és a közelmúlt nagyjait (például Lipcsei Péter, Juhász Roland, Dzsudzsák Balázs vagy Szalai Ádám) ábrázoló alkotások, a női futball is képviseltetve van a német női válogatott magyar származású sztárja, Marozsán Dzsenifer révén, de az összeállítást készítők nem feledkeztek meg a külhon nagy magyarjairól (Jenei Imre, Bölöni László) sem, miként képviseltetve vannak az emigránsok (Guttmann Béla, Kubala László), az edzők (például Sebes Gusztáv, Bukovi Márton, Illovszky Rudolf, Kovács Ferenc), legjobb játékvezetőink (Palotai Károly, Puhl Sándor), a sportriporterek (Pluhár István, Szepesi György) és a szurkolóink (a magyarok vonulása Marseille-ben, a 2016-os Európa- bajnokságon) is.
A magyar–angol kétnyelvű, exkluzív kiadványt Orbán Viktor miniszterelnök előszava, illetve Csányi Sándor MLSZ- elnök, Skardelli György főépítész és Fürjes Balázs kormánybiztos köszöntője vezeti fel, a képgyűjtemény bemutatását követően pedig összeállítás olvasható a magyar labdarúgás történetéről, a stadionnévadó, Puskás Ferenc életéről, az elődről, a Népstadionról, a grandiózus építkezés kulisszatitkairól is, magazinunk főszerkesztője, Szöllősi György pedig az évszázados álom beteljesüléséről értekezik.
A körkép – 951 lépés a Puskás Arénában, 126 képen a magyar futball története
Szerkesztette: S. Tóth János
Írta: Dénes Tamás, S. Tóth János
Kiadó: Magyar Sportújságírók Szövetsége, 2021
Formátum: fűzött, keményfedeles, 322 oldal
Osztályzat: *****
DÉNES TAMÁS (Budapest, 1963–) Sportújságíró, szerkesztő. Pályáját a Képes Sportnál kezdte 1987-ben, aztán 1988 és 2000 között dolgozott a Nép-, majd a Nemzeti Sportnál szerkesztőként, olvasó-, később főszerkesztőként is. Későbbi munkahelyei közül néhány: Aréna 2000 Könyvkiadó, Színes Sport, Sztár Sport, 6:3 futballmagazin. Tizenöt éve az InfoRádió sportszerkesztője. Egyedül vagy társ szerzőként eddig több mint 60 (!) könyv fűződik a nevéhez. Feleki László-díjas. Az MSÚSZ főtitkára.
S. TÓTH JÁNOS (Sopron, 1962–) A Képes Sport, az Esti Hírlap munkatársa, a Magyar Nemzet rovatvezető- helyettese, a Metropol vezető szerkesztője, jelenleg a Nemzeti Sport vezető szerkesztője. Az MSÚSZ elnökségi tagja. Korábbi könyvei: Jégre születtek (2011), Tarics 100 (társszerző, 2013), Dávid Kornél (társszerző, 2014), Volt egyszer egy NÉPSTADION (társszerző, 2016), Kalifornia magyar grófja (társszerző, 2017).
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. augusztusi számában.)