Szöveg Bodnár Zalán
Az FFT kultúrlap! Kételkedsz? Olvasd rendszeresen kritikáinkat, recenzióinkat a műalkotásokról, amelyekben egy a közös: a foci.
A nagy nemzetközi futballtornák, vb-k, Európa-bajnokságok után a magyar könyvpiacon is rendre megjelennek összefoglaló jellegű, ilyen-olyan színvonalú kiadványok, amelyeket aztán fel lehet tenni a polcra azzal az önámító érzéssel, hogy abban „benne van minden” az adott eseményről, holott többnyire csak az szokott benne lenni, amit egyébként is látott az, akinek ez az érdeklődési területe. Nem szokás szerkesztésileg túlbonyolítani ezeket az „emlékkönyveket”: a jól bevált recept szerint elkezdődik a nyitó meccsel, sorra veszi az eseményeket, majd véget ér a döntővel és a kupaemeléssel.
A Nemzeti Sport friss kiadványa, A csoda kapujában ennél jóval többet vállal. Nem a mérkőzések összefoglalására, felelevenítésére helyezi a hangsúlyt – noha mind az 51 mérkőzés kap egy teljes oldalt a nagy méretű könyvben, a magyar válogatott mérkőzései pedig jóval többet –, hanem inkább a remek sztorikra, a háttérre, a kulisszatitkokra fókuszál, és számtalan szempontnak ad teret. Hogy kiemeljünk néhány exkluzív fejezetet: olasz barátok, régi csapattársak visszaemlékezései révén rajzolódik ki portré Marco Rossi szövetségi kapitányról; a főépítész, Skardelli György beszél az Eb-n négy mérkőzésnek is helyszínéül szolgáló Puskás Aréna megépítésének sajátos körülményeiről; az MLSZ szervezési igazgatója, Szabó Vilmos avatja be az olvasókat a valaha volt legnagyobb szabású magyarországi sportesemény kulisszatitkaiba, Csányi Sándor MLSZ- elnök is értékeli a hazai szervezőmunkát; megismerhetjük azt a kispályát, ahol Szalai Attilát tanította futballozni édesapja, a korábban az NB I-ben szereplő kétszeres bajnok és válogatott idősb Szalai Attila; Nego Loic, Nikolics Nemanja, Willi Orbán és Holender Filip, vagyis a négy honosított vagy határon túli játékos vall arról, miért a magyar válogatottat választotta; bemutatkozik a szervezett szurkolói csoport, a Carpathian Brigade; elemzés olvasható az olasz győzelem okairól; múltidézés az elátkozott 84. percekről, amelyekben mindig a magyar futballt érik sorscsapások, és így tovább. És természetesen statisztikák, legek, rekordok, képgalériák teszik teljessé a több mint kétszáz oldalas, nagy formátumú kiadványt.
A szerkesztési, képszerkesztési, szerzői és tördelői munkát is a Nemzeti Sport kollektívája végezte, és személyes jelleget kölcsönöznek a kiadványnak a vissza-visszatérően jelentkező. Ahogy mi megéltük fejezetek, a sportnapilap munkatársai egy-egy magánjellegű történettel örökítik meg a magyar futball történelmi Európa-bajnokságát. Az olyan finomságokat is ki kell emelni, hogy a kiadvány címe és a borítókép tökéletes összhangban áll egymással. A szerkesztők jó érzéssel választották ki ide a torna magyar szempontból legemblematikusabb fotóját (a müncheni éjszakában keservesen síró, fiatal Schäfer Andrást atyai szeretettel vigasztalja Marco Rossi szövetségi kapitány), amely mesterien érzékelteti, hogy tényleg csak egy karnyújtásnyira voltunk a csodától. Csak abban bízunk, hogy a következő nagy világversenyre után is hasonlóan nívós kiadványt készít majd a sportnapilap szerkesztősége, de a címből eldobható lesz a „kapujában” szó…
A LEGJOBB SZÖVEGEK:
„Nápoly viszonylag központi részén, a Via Consalvo utcában volt lakásunk, onnan jártunk edzésre, meccsre. Sohasem felejtem, itt néztük meg a tévében 1986 márciusában a Magyarország–Brazília mérkőzést, a 3–0-s magyar győzelmet, ámulva figyeltük Détári Lajos tündöklését, és megállapítottuk, hogy Európa egyik legjobb játékosát látjuk éppen. Képzelheti, milyen meglepetés volt, amikor néhány évvel ezelőtt csörög a telefonom, Marco jelentkezik Budapestről, és jelentőségteljesen közli, hogy nem mindennapi társaságban van – Détári Lajos áll mellette.” (Michele Sbravati, a Genoa utánpótlás-igazgatója volt csapatés lakótársáról, Marco Rossiról)
„Már a bemutatásnál megnyertük az első párharcot, nem is akárhogyan. A műsorközlő ugyanis hiába kísérelte meg név szerint ismertetni az osztrák csapatot, a mezszám elhangzása után tízezernyi magyar torokból harsant fel tizenegyszer ugyanaz a név: Conchita Wurst. Az eurovíziós dalfesztivál erősen vitatott imázsú győztesére a jelek szerint a sógorok sem voltak különösebben büszkék, mert feszengve fogadták a szurkapiszkát, a gyepen és a lelátón egyaránt.” (Ballai Attila visszaemlékezése a 44 év utáni első magyar Eb-meccsre, a 2016-os osztrák–magyarra)
A csoda kapujában – Futball Eb Magyarországon, Magyarország a futball Eb-n
Kiadó: Mediaworks, Nemzeti Sport-csoport, 2021
Felelős szerkesztő: Kun Zoltán
Formátum: fűzött, keményfedeles, 210 oldal
Osztályzat: *****
KUN ZOLTÁN (Eger, 1977–) A Nemzeti Sport külsős tudósítójából 2000-ben lett a lap munkatársa. A futballrovatban kezdte pályafutását, 2006-tól tíz éven át rovat vezető -helyettesként dolgozott, 2014 óta felügyeli az NS Sportkrém mellékletét. A túrázás, futás, kerékpározás népszerűsége indokolttá tette egy új szabadidős portfólió megalakulását, szerkesztőként 2016 óta már húsz magazint jegyez. A csupasport.hu felelős szerkesztője. Első könyve a Futóarcok (2019) volt, ezúttal felelős szerkesztőként az Eb-könyv elkészítését fogta össze.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. szeptemberi számában.)