Tökéletesebb, kifejezőbb címet nem is adhatott volna önéletrajzi könyvének Vinnie Jones. A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső kultuszfilm legvégén hangzik el ez a mondat, legalábbis a magyar forgalmazásban: „Megindító meccs volt”. (Az angol eredeti, az „It’s been emotional” jóval kevésbé érzékletes.) Az angol futball és a hollywoodi filmgyártás – hazánkban még a mai napig nem eléggé kultivált – legendája, Vinnie Jones életét mesterien összefoglalja: benne van a futball, benne van a talán legemlékezetesebb filmjének valószínűleg legemlékezetesebb mondata, és legfőbbképpen annak üzenete: hogyan kell leélni egy csodás, tartalmas és kalandos életet.
Keveseknek adatik meg világraszóló pályafutás, hát még kettő! Vinnie Jones viszont megcsinálta: híres-hírhedt profi futballistából lett még híresebb és imádott hollywoodi filmes sztár. Futballistaként egyebek mellett FA-kupa-serleg díszeleg a vitrinjében, és volt a walesi válogatott csapatkapitánya is (a nagyapja származása révén játszhatott angolként a walesi csapatban), színészként pedig több mint hatvan film áll a háta mögött.
Pedig nem úgy tűnt, hogy ez van megírva neki – sokkal valószínűbb volt egy elrettentő, deviáns karrier, hiszen ifjúkorában folyton ott lebegett a feje fölött az elkallódás damoklészi kardja. Watfordi proligyerek volt, és amikor kortársai már a korosztályos válogatottakban rugdosták a gólokat, ő még maltert kevert, és téglát hordott az apjával az építkezéseken, és a haverjaival piált vagy bunyózott esténként a kocsmákban. Amikor kortársai már profi játékosok voltak, ő még a readingi főiskolán mosogatott, és az összes földi vagyonát egy nejlonzsákban hurcolta magával mindenhová. És amikor a kortársai a színművészeti főiskola padjait koptatták, ő még tévét sem nagyon látott, és úgy lett hollywoodi sztár, hogy öt színészt sem tudott volna mondani. És persze kortársainak nagy részéből sohasem lett senki, ő pedig az angolszász világ egyik kultikonja – mert magát adta minden szerepben. Ő maga sem állítja, hogy istenáldotta tehetsége volt a futballhoz és a színművészethez (sőt!), de az tagadhatatlan, hogy ha pályára lépett, vagy feltűnt a filmvásznon, még a képernyőn át is „tapintható volt a jelenléte”, ahogy ezt nem kisebb nagyság, mint Bob Hoskins megállapította róla. Egyébként pedig tessék utána csinálni!
Egy ilyen életút összefoglalását akkor is érdemes lenne kézbe venni, ha pocsékul lenne megírva, ám Vinnie Jones a könyvében is természetesen magát adja, így állati jó. Nyers, kemény, férfias, szókimondó, őszinte és még önkritikus is. És persze jók a sztorik, mert milyen történetei is lehetnének egy olyan fickónak, aki együtt kocsmázik Watfordban Elton Johnnal, Pete Samprasszal teniszezik, Madonna és Angelina Jolie privát partiján van Los Angelesben, és a miheztartás végett, a szoros emberfogás jegyében megszorongatja a kor szupersztár focistájának, Paul Gascoigne-nak a mogyoróját. Addig sem volt éppen névtelen senki, de ez az affér Gazzával és az esetről készült remek fotók tették véglegesen világhírűvé anno, amikor még a Wimbledonban, az „Őrült Bandában” játszott John Fashanuval, Dennis Wise-zal meg a többi FA-kupa-győztes alaparccal. Hogy aztán később Brad Pitt-tel, John Travoltával vagy Halle Berryvel szerepeljen egy egészen másfajta pályán. Olyan legendás filmekben, mint a Blöff, a Kardhal, a Tolvajtempó vagy a Gépállat SC.
Arra azonban sajnos nem számíthatunk, hogy a magyar kiadás örömére hazánkba látogat, és dedikálja a könyvét, hiszen miután a futballpályán és Hollywood dzsungelében minden csatáját megnyerte, most egy sosem látott kemény ellenséggel, a bőrrákkal vív élet-halál harcot.
Ragadd meg a tökét, Vinnie, és ne kegyelmezz neki!
Bodnár Zalán
Vinnie Jones: Megindító meccs volt – Az én sztorim
Kiadó: Candover Kft., 2014
Formátum: Ragasztó kötés, puhafedeles, 304 oldal
Ára: 3990 Ft
Osztályzat: •••••
A legjobb szövegek
„Már a kezdő sípszónál ott voltam a nyakában (Gascoigne-nak – a szerk.). Belenéztem a szemébe. Nagyon felszívtam magam, vicsorítottam a fogaimat, és az erek kidagadtak a nyakamon. Még öt perce sem ment a játék, amikor visszanézett rám, és félénken megkérdezte: »Jól vagy, haver?«. »Jól vagyok, persze. De úgy készülj, hogy még nyolcvanöt percig itt leszek a nyakadon« – feleltem. »Ó, tényleg?« – vigyorgott Gazza. Megkérdezte, hogy én vagyok-e az árnyéka, mire azt böktem oda neki: »Annyira azért nem vagyok széles, te kövér disznó. De mindenhová megyek, ahová te is.«”
Amikor megtudtuk, hogy Brad velünk fog dolgozni, arra gondoltam: »A hétszentségit, ez már döfi. Jonah, öreg harcos, ez nagy cucc!« Nem mintha a Ravasz, az Agy… szereposztása ne lett volna remek, csak szerepelt benne néhány új arc is. De hogy Brad Pitt, akinek akkoriban ennél feljebb nem is állhatott volna a csillaga, szerepeljen a Blöffben?! Akkora sztár volt, hogy még én is tudtam, kicsoda!”
Vinnie Jones (1965–)
Watfordban született. Hányatott gyerekkora volt, szülei elváltak, apjánál maradt, aki kőművesként sokszor maga mellett dolgoztatta. Kisebb, félprofi klubok után 1986-ban lett a Wimbledon játékosa, amellyel 1988-ban FA-kupát nyert. Kérlelhetetlen, erőszakos, olykor durva védekező középpályás volt, a Wimbledon után megfordult a Leeds Unitedban, a Sheffieldben, a Chelsea-ben és a Queens Park Rangersben is. Kilencszer volt walesi válogatott, és csapatkapitánya is volt a nemzeti együttesnek. Futballpályafutása után színész lett Hollywoodban, több mint 60 filmben szerepelt, ezek között vannak olyan kultfilmek is, mint A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső, a Blöff, a Kardhal vagy az X-Men. Szerepelt a Koltai Róbert rendezte Magic Boysban is. Újabban televíziós szerepléseiről (Big Brother, Az orosz meló) ismert. 1998-ban már adott ki könyvet Vinnie: The Autobiography címen.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. júniusi számában.)