2013-ban volt 50 éves, azaz kiskorúnak számít a kontinens neves klubjai között, mégsem lehet egy kézlegyintéssel elintézni Dzsudzsák Balázs korábbi klubját. Különben besétál az ember – egyenesen egy krokodil torkába…
A Bursaspor öt bursai kis klub egyesüléséből jött létre 1963. június 1-jén, amikor is az Acar Idman Yurdu, az Akinspor, az Istiklal, a Pinarspor és a Celikspor úgy döntött, hogy egyesíti az erőit, és zöld-fehér csíkos mezben a török labdarúgás meghatározó csapata lesz.
Az új alakulat a második ligában kezdhetett, majd négy évvel később már a legmagasabb osztály, a Süper Lig tagja lett. Sőt az 1974-es Török Kupa-döntőt (vereség a bajnok Fenerbahcétól, de a második hely is európai kupaindulást ért) követően egészen a negyeddöntőig menetelt a Kupagyőztesek Európa-kupája 1974–75-ös kiírásában. A későbbi győztes Dinamo Kijev aztán megálljt parancsolt a bursaiaknak, miközben a másik ágon a Nyilasi-féle Ferencváros jutott el egészen a fináléig…
1986-ban és 1987-ben osztályozóra kényszerült, de a Török Államtanács döntése értelmében másodikra már nem kellett a Süper Ligért harcolnia, mert a Török Kupa előző évi győzteseként nemzetközi kötelezettsége is volt (ekkor a későbbi győztes Ajaxtól kapott ki a KEK-ben), így csont nélkül bennmaradt.
Aztán 2010-ben valósággal megőrült a gyönyörűségtől Bursa, hiszen a klub megnyerte a török bajnokságot. A Fenerbahce, a Galatasaray, a Besiktas és a Trabzonspor után ötödikként, a trabzoniak után második anatóliaiként. Sőt alanyi jogon járt a Bajnokok Ligája-indulás, a csoportkörben való részvétel is. A Manchester United, Valencia, Glasgow Rangers trió ellen sok sót nem evett meg Ertugrul Saglam együttese, mindössze a skótok ellen volt otthon jó egy pontra. Ám sportszerűségből kapott egy ritka nagy jelest: a Rangers nagy riválisára, a Celticre emlékeztető zöld-fehér csíkos mezt a glasgow-i csoportmeccsen lecserélte, hogy ezzel se provokálja az ellenfél szurkolóit.
A múltban nem hemzsegtek a nemzetközi klasszisok a Bursaspor színeiben, az 1986-ban vb-bronzérmes lengyel Andrzej Palasz mellett mindössze a törökök egyik legnagyobb ikonja, Hakan Sükür tűnt fel zöld-fehérben, és igazolt Bursából a Galatába.
Bezzeg a 2010-es években! A Milanból érkező mali Bakaye Traoré, a Barca-nevelés Isaac Cuenca, a portugál válogatott Josué, a belga Tom De Sutter, a kameruni Dany Nounkeu, a chilei Cristóbal Jorquera, a perui Luis Advincula, a cseh Tomás Necid és Tomás Sivok és az ausztrál Azaz Behich vagy a mi Dzsudzsák Balázsunk is képviselte a népes légiót. A törökök közül pedig a válogatott keretben meg-megforduló Serdar Aziz, Harim Tekin, Mert Günok trió volt a legnevesebb.
A Bursaspor híveit egészen különleges barátság fűzi az Ankaragücü táborához: a bursai Teksas ultracsoport egykori vezetője, Abdulkerim Bayraktar Ankarában tanult, és hivatásos katonaként terroristaakció áldozata lett. Azóta a két klub a hazai meccseken Bursa (16) és Ankara (06) törökországi körzetszáma után a meccsek 6., illetve 16. perceiben a másikat élteti, az egymás elleni mérkőzéseken pedig közösen szurkol.
A Bursaspor leendő stadionjának csodájára jár a világ. 1979 óta a 25 679 nézőt befogadni képes Bursa Atatürk Stadionban játszott a csapat, de 2015-ben birtokba vette az új, 70 millió euróból (több mint 21 milliárd forint) megépülő, 43 ezres Timsah Arenát. A Timsah törökül krokodilt jelent, és tényleg, egy hatalmas zöld hüllő tekeredik a pálya körül – rettegjenek az ellenfelek!
Berlin helyett Bursa
Szinte természetes, hogy Bursában sem Dzsudzsák Balázs az első magyar, aki pályára lépett, hiszen a klub alkalmazásában állt a békéscsabai futball egyik legnagyobb ikonja, Kerekes Attila is. A ’82-es vb-t is megjáró középső védő már 15-szörös válogatottként, természetesen harminc felett igazolhatott külföldre, és lett 1985-ben két idény erejéig a Bursaspor játékosa. Együtt a Csepel válogatott csatárával, Tulipán Mihállyal, aki 1986-ban feleségével együtt Bursa mellett, az Uluabat-tavon tragikus kompbaleset áldozata lett.
De megjárta a Bursasport Stanislav Sesták is, aki 2015 nyarán érkezett egy rövid bochumi kitérőt követően Budapestre, a Ferencvároshoz. Az 58-szoros szlovák válogatott csatár 2010-től négy évadot töltött Törökországban, ahol előbb az Ankaragücüt erősítette (24 mérkőzés, 10 gól), majd három idény alatt 79 meccsen 12-szer volt eredményes, immár bursai színekben.
És most Dzsudzsák Balázs. Akit nagy csinnadrattával fogadtak a derék bursaiak 2015-ben, kivásárolták még fél évig élő, moszkvai szerződéséből, meggyőzték arról, hogy érdemes náluk folytatnia, és visszaverték a Hertha „támadását” is. Kedvenc számát, a 7-est is megkapta – ám négyéves szerződését nem töltötte ki, egy év után távozott az Emírségekbe.
CÍMEREZÉS
Mivel öt klub (az Acar Idman Yurdu, az Akinspor, az Istiklal, a Pinarspor és a Celikspor) egyesüléséből jött létre 1963-ban a Bursaspor, az eredeti klubszíneknek öt színes csillag állít emléket a mai címeren: fekete, piros, sárga, zöld és tengerészkék. Természetes, hogy a török félhold is ott virít a logón, amely hiába modern, példamutatóan tradicionális is, és természetes, hogy zöld-fehér csíkozású.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2015. októberi számában.)