Még a monarchiában alapították, száztíz éves története hemzseg a magyaroktól és a magyar ellenfelektől, kilenc évig Graz Thal nevű elővárosának nagy szülöttje, Arnold Schwarzenegger nevét viselte a stadionja – és volt idő, amikor Szabics Imrét éltették a UPC Arenában.
A boldog békeévek vége felé, 1909. május 1-jén gondolták úgy a derék stájer fiúk a grazi Schafzal vendéglőben, hogy ideje futballklubot alapítani. A két héttel korábban Grazban turnézó prágai DBC Sturmtól kölcsönözték a nevet, de három évig kizárólag 16 és 18 éves ifjak számára működtették az SK Sturmot. Ausztria zivataros évtizedeiből (két világháború, közben az Anschluss, majd az 1955-ös osztrák államszerződést megelőző négyhatalmi megszállás) egy amatőrbajnoki aranyat tud felmutatni az együttes 1934-ből. Az osztrák annalesek nem felejtik el megemlíteni, hogy az 1926-ban Kaposvárról igazolt, technikásnak mondott Strakovics a klub első légiósa. Csak a keresztnevét fedi jótékony homály. A Sturm mindenesetre első nem bécsi klubként lett 1949-ben a nemzeti liga tagja.
A fekete-fehér színek kétszer villantak meg európai kupanegyeddöntőben. Először 1976-ban a Kupagyőztesek Európa-kupájában, ekkor a szombathelyi Haladás VSE ellenében jutottak nyolc közé a graziak. Majd 1984-ben, amikor is a román Sportul Studentesc, az egy évvel későbbi olasz bajnok Hellas Verona és a keletnémet Lokomotiv Leipzig testén keresztül menetelt az UEFA-kupában a legjobb nyolcig a Szokolai László vezérelte csapat – és csak egy komolytalan 11-essel állította meg a negyeddöntő hosszabbításában a kétszeres BEK-győztes angol Nottingham Forest.
Az igazi aranykor persze nem túl távoli: a kilencvenes évek végén fennállása során először és másodszor osztrák bajnok lett a Sturm, háromszor a BL főtábláján is szerepelt (elsőre mindjárt az Újpest ellen harcolta ki a részvételt), sőt 2000 őszén a második csoportkört is megérte, soraiban két ifjú magyarral, Korsós Györggyel és Szabics Imrével.
Stadionja igazi ékszerdoboz, a csapat eleinte Graz Liebenau nevű városrészében a Gruabn sporttelepen játszott, majd miután a pénzügyi problémák miatt városi utánpótlásbázis épült a helyén, 1997-ben a helyi rivális Grazer AK-val közösen új stadionba költözött. Ezt Stájerország leghíresebb fiáról, a Hollywoodban testépítőből filmsztárrá, majd kaliforniai kormányzóvá avanzsáló Arnold Schwarzeneggerről nevezték el, 2006-os felújítása után pedig a munkálatokat finanszírozó UPC Austria nevét vette fel, ma 15 400-an férnek el a lelátókon. Itt nyertünk barátságos válogatott meccsen 2006-ban Gera Zoltán és Horváth András góljával 2–1-re, ezzel együtt nem fért be a 2008-as osztrák-svájci Eb stadionjai közé.
A grazi fekete-fehér mezt az osztrák futball meghatározó labdarúgói viselték, így Helmut Senekowitsch, Heribert Weber, Walter Schachner vagy Ivica Vastic, a légiósok közül pedig az olaszok vb- és Eb-elődöntőse, Giuseppe Giannini a legnagyobb név.
L. Pap István
Címerezés
Eleinte egy viharban (Sturm) lobogó fekete-fehér csíkos zászló volt a graziak címere, később a csapatnév is köré került, mígnem 1994-ben teljesen újat, meglepő módon zöld-fehér-feketét terveztek, de ezt két év elteltével felváltotta a mai darab. Immár másfél évtizede, 1996 óta ugyanis a stájer
Puntigamer sörgyár a névszponzor, és a visszatérő, régi zászlós címerbe bekerült a cég logója is – a szurkolók általános elképedésére.
Szomszédolók
A pályán és a kispadon is szép számmal fordultak meg honfitársaink a grazi Sturmban, a fentebb említett Strakovics mellett Mészáros, Gangl vagy Vázsonyi is a graziak magyar szekcióját erősítette, edzőként az őrvidéki Szép János kétszer, a ’60-as és a ’70-es évek elején is dolgozott, de 1962-től egy szezonon át Lőrinczy Lajos is edzette a csapatot.
Az első hivatalos külföldre igazolási hullámmal a ferencvárosi Szokolai László érkezett 1983 nyarán Stájerországba, és három éven keresztül megbecsült, kirobbanthatatlan alakja lett az egyre acélosabb Sturmnak, Veronában például az ő bombagólja is kellett az olaszok elleni UEFA-kupa-bravúrhoz. Egy éven át az ezüstcipős Fekete László személyében honfitársat is kapott, de az akkor már harmincéves volt újpesti csatár Grazban nem alkotott maradandót. A következő magyar kontingens 1999-ben futott be, ekkor a győri Korsós György és a mindössze 18 éves ferencvárosi Szabics Imre öltözött fekete-fehérbe, és mindketten 130-nál is több meccsen viselték a Sturm mezét. Szabics ráadásul 2010 nyara óta ismét grazi lakos, tavaly újabb hároméves szerződéssel ismerte el kvalitásait Stájerország ékköve, amelynek szurkolói az ősz legjobb Sturm-játékosává szavazták.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2012. májusi számában.)