Szöveg Boros Miklós Fotó Manases Sándor
Történelme első évszázadában alig tucatnyi idényt töltött az élvonalban, a legutóbbi években viszont Románia első számú trófeahalmozója lett a CFR. Az 1907-ben Kolozsvári Vasutas Sport Club néven alapított egyesület 2008 óta alig enged sikerélményt más csapatoknak.
Története 2001-ig alig különbözik más nagyvárosok kiscsapataitól: többnyire a helység első számú együttesének, az Universitateának árnyékában ingázott a másod- és harmadosztály között, csupán 1947 és 1949, illetve 1969 és 1976 között szerepelt az élvonalban. Amikor Pászkány Árpád kolozsvári üzletember megvette a klubot, kevesen hitték, hogy nagyra törő terveinek megvalósításához alig hat és fél évre lesz szüksége. Nehéz is volt elhinni, hogy egy harmadik ligás együttes komolyan gondolja: belátható időn belül az ország meghatározó csapata lesz. A CFR azonban tartani tudta Pászkány fokozatos fejlődést célzó ütemtervét: fél év múlva már a második ligában szerepelt, 2004-ben feljutott az élvonalba, 2005-ben pedig már – az Athletic Bilbaót és a Saint-Étienne-t is kiejtve – döntőt játszott az Intertotó-kupában. Két év múltán megszületett az első bajnoki érem, egy bronz, 2008-ban pedig már sem a bajnokságban, sem a kupában nem tudták megállítani a bordó-fehéreket. Azon az őszön egész Európa megismerte a CFR nevét, amikor a Stadio Olimpicóban győzelemmel (2–1) mutatkozott be a Bajnokok Ligájában. Bár a Roma, Chelsea, Bordeaux hármas végül túl nagy falatnak bizonyult a kolozsváriaknak, egy remek döntetlent játszottak a Chelsea-vel a Gépész utcai stadionban (a kolozsváriak ugyanis BL-re alkalmassá tették hazai pályájukat, ellentétben mondjuk a tavalyi román bajnok Urzicenivel, amely a Steaua Bukarest otthonában, vagy a magyar bajnok Debrecennel, amely a Puskás Ferenc Stadionban kényszerült fogadni ellenfeleit). Az európai sorozat levét a bajnokságban itta meg a CFR, 2009-ben csupán negyedik lett, de a Román Kupát sikerült megvédeni. Az idén egy végletekig kiegyensúlyozott, hétesélyes román bajnokságot sikerült újra megnyernie, elsősorban kiváló védelmével és remek hazai teljesítménnyel: két éve nem nyert román csapat a CFR pályáján, a Gépész utcában!
A kiváló védelem nem véletlen, hiszen olasz szakember ült a csapat kispadján: az egykori Inter-játékos Andrea Mandorlini novemberben váltotta a portugál Antonio Conceicaót. Az együttes javát most is a portugál, brazil, argentin és elefántcsontparti idegenlégiósok adják – a CFR 2007-ben elsőként használta ki, hogy az EU-s országokból érkezők immár Romániában sem számítanak légiósnak –, de az előző idényhez képest, amikor mindössze hat hazai játékos volt a keretben, tízre nőtt a román futballisták száma. A CFR stratégiájának része a bő keret (32 játékos szerepelt ebben a szezonban a csapatban), így a sérülések és eltiltások sem vetették vissza a klubot. Utóbbiból bőven jutott, hiszen a kolozsváriak kemény játéka a bajnokságban 98 sárga és 11 piros lapot ért, ehhez jött még 2-2 kiállítás a kupában, illetve az Európa-ligában.
A csapat egykori edzője, dr. Constantin Radulescu nevét viselő stadion 23 500 ülőhelyére már nem csupán akkor van szükség, ha a kontinens sztárklubjai lépnek fel a Gépész utcában: az idei bajnokság utolsó fordulójában, az International Curtea de Arges ellen csak a vendégszektorban maradtak üres székek, miközben 22 ezer boldog kolozsvári latolgatta örömmel, hogy a Barcelonát, a Manchester Unitedet vagy a Milant volna jobb kifogni az ősszel? A román aranyérem ugyanis automatikus BL-főtáblát ér… Örülnek most a klub magyar hagyományait nevében is ápoló KVSC 1907 szurkolói csoport (helyi kifejezéssel: galeri) tagjai is, és annak híres vezetője, Madarász Lóránt, aki civilben a Kolozsvári Magyar Opera művésze.
Pászkány, a klubtulajdonos másik nagy szenvedélye – a labdarúgás mellett – a kemény rockzene. Még a tavaszi idény előtt fogadta meg, hogy amennyiben csapata bajnok lesz, elhozza Kolozsvárra koncertezni kedvenc együttesét, az Iron Maident. Szavát be is tartotta: két nappal az első helyet biztossá tevő győzelem után bejelentette, hogy a legendás brit banda lép fel Erdély fővárosában.
A tulajdonos húszmilliós hobbija
Pászkány Árpád Zoltán, a CFR többségi tulajdonosa 1971. november 11-én született Sepsiszentgyörgyön, de gyerekkora óta Kolozsváron él, a híres Báthory Líceum diákja volt. A Forbes magazin romániai kiadása szerint mintegy 60 millió euróra becsült vagyonát elsősorban ingatlanüzletekkel alapozta meg. A labdarúgásba 2001-ben szállt be, amikor megvásárolta az akkor III. osztályú CFR csapatát, amelyre azóta saját bevallása szerint 50 millió eurót költött, ennek felét a stadion szinte teljes átépítésére: a Fellegvár szűk utcái közé beszorított CFR-pálya mára Románia legmodernebb, angol stílusú arénája lett.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2010. júliusi számában.)