Az akkor még brit gyarmatként működő Cipruson 1948-ban alapították meg a főváros, Nicosia baloldali érzelmű polgárai az Omoniát, teljes görög nevén az Athlitikósz Szílogosz Omónia Lefkoszíaszt. Amely a mai napig a szigetország legeredményesebb klubja, erős magyar (és brazil) szerepvállalással (a cikk 2015. januárjában jelent meg, amikor még ott játszott Leandro, a Ferencváros jelenlegi labdarúgója – a szerk.).
Az Omonia magyarul Egyetértést jelent, mint ahogyan az APOEL FC-ben sportoló nicosiai ifjak jó része is egyetértett abban 1948 májusában, hogy figyelmen kívül hagyja a Görög Sportszövetség intelmét, hogy tartsák távol magukat a „kommunista befolyástól”. Így aztán négy baloldali klub szerveződött, köztük az Omonia is, és a mai napig tartja magát politikai gyökereihez. Végül 1953-ban csatlakozott a Ciprusi Labdarúgó-szövetséghez, amelynek klubszinten azóta is zászlóshajója. Hosszú évekig kokettált a bajnoki arannyal, mígnem az akkor már független, ám kettészakított szigeten első ízben 1961-ben ez is összejött neki.
Ez persze szinte semmi a ’70-es ’80-as évek aranykorához képest, amikor a megnyerhető 20 bajnoki címből 14-et, a kupákból pedig hetet az Omonia nyert meg, és a hetvenes esztendők adták a ciprusi futball történetének legtöbbre becsült játékosát is: Szotirisz Kaiafasz 1976-ban 36 góllal egyenesen Aranycipőig jutott.
Ma Kaiafasz fia, az amúgy 23-szoros ciprusi válogatott Kosztasz az Omonia vezetőedzője. Ugyanakkor az elmúlt két évtizedben a legnagyobb ciprusi klubok közül egyedüliként nem sikerült bekerülnie sem a Bajnokok Ligája, sem az Európa-liga csoportkörébe.
A mögöttünk lévő években ehhez az sem segítette hozzá, hogy az ország általános gazdasági krízise az Omoniát sem kímélte, és 2012-től kezdődően folyamatosan a fennmaradásért küzd. Nem véletlen, hogy 2013 februárjában már az UEFA is szankciókat helyezett kilátásba, a szurkolók több száz eseményen rendeztek gyűjtést, és csaknem 3.5 millió eurót kalapoztak össze az Omonia megmentéséért. De 2014 nyarán például ennek ellenére az elmúlt 56 év legrosszabb Omonia-helyezésével, egy 5. hellyel zárult az idény…
Pedig a keret ma sem gyenge, a mi Leandrónk mellett van grúz (Ucsa Lobjanidze és Sota Grigarasvili), szerb (Milan Sztepanov), portugál (Nuno Assis és José Moreira), benini (Mickaël Poté) és szlovén (Andraz Kirm) válogatottja is, és persze rengeteg ciprusi, köztük a kapitány, Haralambosz Kiriaku. Korábban a Nicosiában a legnagyobb névnek talán a brazil-német Paulo Rink és a lengyel nemzeti együttesben hetvenkétszer szereplő lengyel válogatott Maciej Zurawski számított.
Az Omonia Ciprus legnépszerűbb klubja, a legfrissebb felmérések szerint a szurkolók 28.6 százaléka vallja magát a hívének. Az ő túlnyomó többségük a Ciprusi Dolgozó Nép Haladó Pártja, az AKEL atombiztos szavazója, azaz elkötelezett baloldali, nem véletlen, hogy a lelátón sűrűn feltűnnek a Che Guevarát ábrázoló zászlók. S az is természetes, hogy más ultrabalos klubok, mint például a St. Pauli, a Hapoel Tel-Aviv és a Standard Liége híveivel tartanak fenn szoros baráti kapcsolatot.
Az Omonia 1999 októbere óta a
22 859 néző befogadására alkalmas GSP-stadionban játssza hazai mérkőzéseit – társbérletben az ugyanitt szereplő városi riválisokkal, az APOEL-lel és az Olympiakosszal. Képzelhetik, mi megy ott…
Magyarjaink, braziljaink
Az Omonia története sokban a magyarok története is, közülük mindenekelőtt a Cipruson ma is bálványozott Dzurják Józsefet érdemes megemlíteni, aki 1991-től két idényt töltött a szigeten, 1992-ben 21 góllal gólkirály, majd kupagyőztes, egy évvel később pedig ciprusi bajnok lett.
Korolovszky Gábor 2003-ban költözött Újpestről a szigetre, és a három Omonia-év után is maradt limasszoli klubokban – az Omoniával Ciprusi Kupa-győztes volt. Akárcsak a volt BVSC-s és kispesti Vezér Ádám, aki 2004 és 2007 között védte a csapat kapuját.
Leandro Marcolini Pedroso de Almeida, azaz Leandro az MTK, a Bük, a Haladás és a Ferencváros után 2010 januárjában szerződött Debrecenből az Omoniához, mostanáig több mint 100 meccsen húzta fel a klub mezét, azonnal bajnok lett, és azóta kétszeres kupagyőztesnek is vallhatja magát. Több sorsdöntő gólt is szerzett, nem véletlen, hogy imádják az Omonia szurkolói.
Mint ahogyan kisebb-nagyobb nyomot hagyott a ciprusi zöldek szívében a korábban Magyarországon légióskodó román Eugen Neagoe, a máltai André Schembri és a brazil André Alves is – az utóbbi például másfél év alatt húsz gólt szerzett, mielőtt odébb állt Dubaiba.
CÍMEREZÉS
Visszafogott, elegáns címer az Omoniáé, természetesen zöldben pompázik, hiszen ez az EPON, a Ciprusi Kommunista Ifjúsági Szövetség színe. A háromlevelű lóherével az alapítók brit- és gyarmatellenességét kívánták megjelenteni a logóban, amely felett büszkén virít a 20 bajnoki címre emlékeztető két aranycsillag. Egyébként semmi cizellálás, a teljes klubnév és alapítási év, az 1948 teszi teljessé az AC Omonia címerét.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2015. januári számában.)