A nevében büszkén viselt 1899-nek annyi köze van a futballtérképre nagyjából nyolc (!) éve (cikkünk 2014 szeptemberében jelent meg – a szerk.) felkerülő Hoffenheimnek, hogy az őselőd tornaegyesület (…) ekkor alakult meg. De az 1921-ben induló futballklub csak 1945-ben csatlakozott hozzá, és a 2000-es évek derekáig az ég adta világon semmilyen eredményt nem tudott felmutatni.
A ’90-es évek elején például teljesen amatőrként a német nyolcadik vonalban, Baden-Württemberg tartomány A-ligájában szerepelt. Aztán viszont…
A hoffenheimiek óriási mázlija, hogy bizonyos Dietmar Hopp valamikor a színeikben rúgta a labdát, és még nagyobb szerencse, hogy ha a pályán nem is, de az üzleti életben világszintre emelkedett. A szoftverfejlesztő- és gyártó SAP cég tulajdonosaként pedig már kedvére ölhette a pénzt egykori klubjába. A TSG 1899 Hoffenheim története Dietmar Hopp története.
Az óvatos kezdőtőke arra volt elég, hogy a csapat 2000-ben feljusson a negyedik ligába. Már 2003-at írtunk, amikor fennállása során először elindulhatott a Német Kupában, mi több, általános elképedésre két Bundesliga 2-es klub után a Bayer Leverkusent is kiverte, és csak a negyeddöntőben búcsúzott a sorozattól.
Hoffenheimet 3242-en lakják, a szomszédban Sinsheimet kicsivel több mint 30 ezren, de Hoppot ez nem akadályozta meg abban, hogy 2005-ben stadionépítésre szánja rá magát. 2007-ben elkezdődött az építkezés, időközben a mannheimi Carl Benz-stadion lett a TSG otthona, de az már látszott, hogy a csapat érdemes a törődésre.
2006-ban a Bundesliga 1-es tapasztalatokat szerző Ralf Rangnick lett öt évre a vezetőedző, a Hoffenheim megnyerte a harmadosztályt, 2007-től már a profi ligában játszott, és 2008 nyarán egyebek mellett a bosnyák Vedad Ibisevic (ma VfB Stuttgart), a szenegáli Demba Ba (Chelsea) és a nigériai Chinedu Obasi (Schalke 04) vezérletével feljutott az élvonalba.
Az első szezon maga volt a varázslat, az első helyen telelt a csapat, Ibisevic vezette a góllövőlistát, 17 meccsen 42 gólt rúgtak a Rangnick-fiúk, őket csodálta Németország. Aztán Ibisevic térdében minden elszakadt, és a végén a hetedik helynek is örülni kellett.
Az igazi áttörés azóta is elmaradt, pedig rendre remek játékosok igazoltak a 2009-től már a 30 ezres sinsheimi Rhein-Neckar-Arenában futballozó Hoffenheimbe. A lelki mélypontot Rangnick távozása jelentette: a mester 2011 januárjában mondott fel, tiltakozásul a brazil Luiz Gustavo Münchenbe igazolása miatt. Hiába az érte kapott 17 millió euró, Rangnick ment, és az ekkor az 5. helyen, no meg a kupa negyeddöntőjében álló csapat végül a nagy lejtmenetben 11. lett a Bundesligában. De azóta sem esett ki, holott Hoppot sűrűn kritizálják amiatt, hogy egy falunak minek első osztályú csapat. (A Hoppenheimnek csúfolt klubot persze főleg a Kaiserslautern-, Köln-féle, nagy tradíciójú, ám az utóbbi években a másodosztályban sínylődő klubok szurkolói támadják rendületlenül.)
ÁDÁM, MEGVAGY!
Hoffenheim rövid futballtörténelme szinte egyetlen másodpercre sem nélkülözte a magyar vonalat. Elsőként 2006-ban, a felívelő szakasz kezdetén (tehát még a harmadik ligában) a ma Salzburgban edzősködő Lőw Zsolt érkezett meg Rostockból Baden-Württembergbe, és nem bánta meg. Két és fél szezonon keresztül erősítette a hoffenheimieket, az alacsonyabb osztályokban még tevékeny részese volt a feljutásoknak, sőt a Bundesligában is jutott neki egyetlen fellépés.
A Markus Gisdol vezette szakmai stábban 2009 óta van magyar: az egyebek mellett a Videotont, a Honvédot, a belga Gentet és a török Genclerbirligit is erősítő, sőt egy szezonon át az Eintracht Frankfurt kispadját is koptató Petry Zsolt a kapusedző.
Petry mostantól nem lesz egyedül, a Schalkéból megérkezett ugyanis a TSG Hoffenheim legnagyobb nyári igazolása, Szalai Ádám. A Mainzban remek és sérüléstől terhelt idényt is felmutató támadó Klaas-Jan Huntelaar mögött nem tudott alapemberré lenni Gelsenkirchenben, Sinsheimben viszont minden bizonnyal tőle várja majd a gólokat a Rhein-Neckar-Arena nézőserege. Biztató, hogy kedvenc mezszámát, a 28-ast azonnal megkapta (no, nem mintha nagy tülekedés lett volna érte), és feltett szándéka, hogy felülmúlja az éves Bundesliga-rekordját jelentő, még Mainzban szerzett 13 bajnoki gólt.
És ha így lesz, abból a TSG 1899 Hoffenheim mellett a magyar válogatott profitálhat a legtöbbet – ha Szalai is így akarja.
CÍMEREZÉS
A Turn- und Sportgemeinschaft 1899 Hoffenheim e. V. címere természetesen nem 1899-ből való, hiszen futballozni is csak 1921-ben kezdtek el az akkori Fussballverein Hoffenheim játékosai. A klublogó ehhez képest kifejezetten régies, talán ezzel kíván valamit kompenzálni, a klasszikus kék pajzson semmi extra nincs, se csíkozás, se állat, se babérlevél, semmi. Csak a puritán betűk és a TSG 1899 Hoffenheim felirat. A klub kritikusainak a címerrel van a legkevesebb gondjuk.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. szeptemberi számában.)