Guardiola valószínűleg többet ért el 2009-ben a Barcelonával, mint azt előzetesen remélte. Hat kupa, köztük egy BL-trófea és egy spanyol bajnoki cím. A laikus azt hinné, ennél nem kell több a boldogsághoz, mégis, a sikerek ellenére a katalán fővárosban sem elégedett mindenki: a tréner hezitál új szerződésének meghosszabbításával. A pontos indok találgatás tárgya, egy bizonyos, hogy a gondot nem a pénz okozza, ezt mind a két fél megerősítette.
Mire vár akkor Guardiola? Együttesét a világ csodálja. A tekintélyes olasz szaklap, a La Gazzetta dello Sport januárban a földkerekség legjobb együttesének titulálta a „Barcát”, a katalánok jelenleg is az első helyet foglalják el a spanyol bajnokságban és harcban állnak a Bajnokok Ligájában is. Egyszóval mind a két fronton meg van az esély a címvédésre, a duplázás révén pedig a 2008-2009-es szezon sikereinek a megismétlésére. Egy „culé” ennél mit kívánhat többet?
A futballnyelv őrzi azt a mondást, amely szerint a vereségek okozta fejfájásnál a győzelmi kényszer kínjait, az állandó stresszt nehezebb elviselni. A profi világban ezt jól tudják, a megállapítás érvényes játékosra és trénerre egyaránt. Utóbbira példát épp úgy könnyű találni, mint előbbire: gondoljunk csak a Liverpoolt 1998-2004 között irányító Gérard Houllier-re, akit szívproblémái miatt kellett megoperálni, vagy a Dinamo Kijev legendás alakjára, a Metalurg elleni bajnokin összeeső Valerij Lobanovszkijra, akinek szívpanaszai és azok szövődményei a tréner agyvérzéséhez majd halálához vezettek.
Guardiola esetében természetesen ilyen problémákról nincsen szó, ám a tréner egészségügyi állapotával kapcsolatban egyre-másra kerülnek elő érdekes megállapítások, amelyek kapcsolatban állhatnak késlekedésével. Az AS spanyol sportnapilap internetes kiadása is erre hívja fel a figyelmet.
Guardiola fizikai állapota lényeges változáson ment át ugyanis az utóbbi időben, amelyet az edzőről készült felvételek is tanúsítanak: a 2008-2009-es idényt megnyitó soriai mérkőzés fotóján látható (1-0) és az Abu Dhabiból (a klubvilágbajnokság, Barcelona-Estudiantes hosszabbítás után 2-1) visszatérő Guardiola-arckép lényeges eltéréseket mutat. A katalán tréner közel egy és fél év alatt szemlátomást megöregedett.
A kérdés az, hogy az AS által kiemelt változás milyen összefüggésben van a katalán mester kivárásával. Másként fogalmazva: Guardiola hezitálása egyet jelent-e azzal, hogy a tréner megelégelte a Barcelona kispadját és hátat akar fordítani (egy időre) az edzői szakmának, esetleg új kihívásokat keresve máshol folytatja pályafutását?
Guardiola legnagyobb ellensége saját korábbi eredményessége. A triplázás (BL, bajnokság, kupa) és annak „hozománya” (az ismétlésen kívül minden más kudarc) elképesztő terhet rak a szakmai stábra és a játékosokra egyaránt. Érthető hát, ha a trénert felemészteni látszik az állandó „tortúra”, a stressz, a folyamatos eredménykényszer, amely kihat egészségi állapotára is, így azok, akik úgy látják, hogy az edzőnek jót tenne a levegőváltozás, nem tévednek nagyot. Az angol bulvárlapok ennek megfelelően már többször össze is boronálták a Manchester Uniteddel, ám konkrétumok itt sem kerültek napvilágra. Kérdéses persze, hogy egy manchesteri kaland egyáltalán megoldást jelentene-e a Barcelona edzőjének.
Jelenleg minden elképzelhető, még az is, hogy Guardiola sportigazgatóként folytatja a munkát a Barcelonánál és a csapat irányítását segítője, Tito Vilanova veszi át. Laporta éppen ezért egy baráti ultimátumot intézett a mesternek, és húsvétig adott haladékot, amikor várja Guardiola végleges döntését a hosszabbításról.
Az elnök hangsúlyozta: „nem áll szándékomban, hogy nyomás alá helyezzem Guardiolát. Biztosítunk számára megfelelő időt, hogy reagáljon, de el fog jönni az a momentum, amikor világossá kell tenni a dolgokat. Ez az idő alkalmas lenne arra, hogy alternatívát keressünk, mégse fordult meg a fejemben, hogy megtegyük, mert Guardiola hatalmas munkát végzett eddig a Barcelonánál, de a „szent héten” már jó lenne tudnunk, ki lesz az edző”. Majd kiemelte: „…a Barcának az lenne a legjobb, ha Guardiola folytatná a megkezdett munkát”.
A kérdés így továbbra is nyitott, áprilisig marad a találgatás. Hogy a ragaszkodás kölcsönös érzés vagy egyoldalú elhivatottság, húsvét után kiderül.