Brazília a rendező jogán biztosan ott lesz a 2014-es világbajnokságon, Kolumbia is minden bizonnyal, hiszen jelenleg harmadik a dél-amerikai selejtező csoportban. Mindkét szövetségi kapitány legjobbjait hívta meg a New Jersey-ben sorra kerülő barátságos összecsapásra, talán csak Hulk nem lesz ott a legjobb brazilok közül.
Kolumbia-Brazília
New Jersey, Metlife Stadium
Kolumbia: Ospina (Nice) – Perea (Cruz Azul), Valdés (Philadelphia Union), Yepes (Milan), Armero (Udinese) – Valencia (Fluminense), Leao (Morelia), Torres (Atlético Nacional) – James Rodríguez (Porto), Gutiérrez (Atlético Junior), Falcao (Atlético Madrid). Edző: José Pekerman
Brazília: Diego Alves (Valencia) – Dani Alves (Barcelona), David Luiz (Chelsea), Thiago Silva (PSG), Fabio Santos (Corinthians) – Ramires (Chelasea), Paulinho (Corinthians) vagy Lucas Moura (Sao Paulo), Oscar (Chelsea), Kaká (Real Madrid) – Leandro Damiao (Internacional), Neymar (Santos). Edző: Mano Menezes
Az eddigi 999 hivatalos mérkőzés közül számos bevonult a futball a futball klasszikusai közé. A Marca remek összeállítást készített, amely az öt legnagyobb csalódást és az öt legfényesebb diadalt veszi számba.
Kellemes időutazást!
KUDARCOK
Brazília-Uruguay 1-2 – Az 1950-es világbajnokság utolsó mérkőzése
200000 néző a Maracanában, Brazília első vb-aranyérmének begyűjtésére készült. Olyannyira, hogy már napokkal a mérkőzés előtt a pénzverdében elkészíttették a világbajnoki aranyérmeket, mindegyikbe belevésve egy-egy brazil játékos nevét. Ademirnek és társainak már a döntetlen is elég lett volna – négyes körmérkőzést vívtak -, és Friaça révén a vezetést is megszerezték, de jött Schiaffino, majd a 79. percben Ghiggia gólja, és Uruguay 2-1-re győzött, megtörtént a „Maracanazo” néven a históriás könyvekbe bevonuló katasztrófa. Az edzőt Flavio Costának hívták.
Olaszország-Brazília 3-2 – Az 1982-es világbajnokság negyeddöntője
Sokan ezt tartják minden idők legszebb vb-mérkőzésének. Az Espanyol stadionjában, a régi Sarriában csapott össze két stílus, két külön világ. Junior, Cerezo, Falcao, Sócrates és Zico a Gentile vezérelte olasz betonvédelem ellen. Tele Santana Brazíliáját végül 3-2-re legyőzte Itália, Paolo Rossi mesterhármasával. A valaha volt egyik legvaskosabb meglepetés.
Franciaország-Brazília 1-1 (tizenegyesekkel 4-3) Az 1986-os világbajnokság negyeddöntője
Ismét Tele Santana az edző, ismét Brazília játssza a legszebb futballt. Josimar, Sócrates, Junior, a cserepadról Zico. Odaát se nyeretlen kétévesek játszanak: Platini, Tigana, Giresse. Careca Brazíliát juttatja vezetéshez, Platini kiegyenlít. És a hajrában a csereként beálló Zico büntetőt hibáz! Aztán a hosszabbítást követő tizenegyes-párbajban Sócrates és Julio César hibája megpecsételi a brazilok sorsát.
Argentína-Brazília 1-0 – Az 1990-es világbajnokság elődöntője
Sebastião Lazaroni a kapitány, a helyszín Torino, Careca, Branco, Jorginho, Romario, Bebeto a csapatban – ez sem akármilyen eresztés. Csakhogy a másik oldalon ott van maradona, igaz, beinjekciózva, demégis… Akkora a brazil fölény, olyan pocsékul játszik az ellenfél, hogy a szünetben Óscar Bilardo azt mondja fiainak: „A sárgáknak ne adjátok oda a labdát, mert az az ellenfél…” Aztán Maradona cselsorozat végén helyzetbe hozza Caniggiát, és a szőke nem hibázza el a lehetőséget. „Rocha rám zuhant, láttam a szemem sarkából egy szőke villanást, odaadtam a labdát Caninak. Maga volt a csoda.” Ki mást idéztünk volna, mint az isteni Diegót?! És hallgassák Víctor Hugo Morales közvetítését, mert az nem semmi!
Franciaország-Brazília 3-0 – Az 1998-as világbajnokság döntője
Zinedine Zidane világbajnoksága, Zinedine Zidane élete mérkőzése. A braziloknál Roberto Carlos, Bebeto, Rivaldo, Ronaldo. Illetve utóbbi csak porhüvelyével, mert a meccs előtt vagy epilepsziás rohamot kapott, vagy szívinfarktust, legújabban meg azt is pedzegetik, hogy a fogadási maffia rávette Ronaldót, adja el a mérkőzést. Akármi is az igazság, úgy megverték Brazíliát, mint szódás a lovát – Zizou két gólt fejelt, Petit egyet rúgott.
SIKEREK
Brazília-Svédország 5-2 – Az 1958-as világbajnokság döntője
Ezt az összeállítást teljes egészében leírjuk, mert már tízévesen is betéve tudtam: Gilmar – Djalma Santos, Bellini, Orlando, Nilton Santos – Didi, Zito – Garrincha, Vava, Pelé, Zagallo. Edző: Vicente Feola. Sokak szerint jobban futballoztak, mint 1970-ben. A 17 éves Pelé elvarázsolta a világot. Ahogy beesernyőzte Axbomot, és mielőtt leesett volna a labda, bebombázta Svenssonnak – ne, ez ott van a Hall of Fame-ben… Brazília első vb-aranya. További négy követte. Eddig.
Brazília-Olaszország 4-1 – Az 1970-es világbajnokság döntője
Ez a tizenegy is megy fejből. Félix – Carlos Alberto, Brito, Piazza, Everaldo – Clodoaldo, Rivelino, Gerson – Jairzinho, Tostão, Pelé. Edző: Mario Zagallo. Pelé harmadik Rimet Kupáját emelte magasba, a döntő negyedik brazil gólja előtt hússzor passzolták egymáshoz a labdát anélkül, hogy az olaszok közbe tudtak volna avatkozni, míg végül Pelé kitolta Carlos Albertónak, és a csapatkapitány bevarrta a jobb alsóba. Azt mondják, ez volt minden idők legnagyobb válogatottja.
Hollandia-Brazília 2-3 – Az 1994-es világbajnokság negyeddöntője
A brazilok ugyan később világbajnokok lesznek, de ez volt a vb legnagyobb meccse. Tudniillik a hollandok sem a hat-húszassal érkeztek, hogy hirtelenjében csak az élete formájában futballozó Bergkampot, aztán Rijkaardot, Overmarst, Wintert, Ronald Koemant említsük. De Dallasban Branco bombaszabadrúgásával felülkerekedett a Canarihna. Sokat elmond erről a brazil csapatról, hogy Taffarel, Branco, Jorginho, Aldair voltak a legnagyobb sztárjai. Csupa védő. No meg persze Romário és Bebeto… Edző: Carlos Alberto Parreira.
Németország-Brazília 0-2 – A 2002-es világbajnokság döntője
A három R tornája. Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho. És a Canarinha ötödik vb-trófeája. Ronaldo két góllal kárpótolta magát a rettenetes 1998-as döntőért. Erre még mindenki emlékszik. Nem volt óriási meccs, de ez az eddigi utolsó brazil aranyérem, ezért került be a válogatásba. Az edző Luiz Felipe Scolari volt.
Brazília-Argentína 3-0 – Copa América-döntő, 2007
Az ősellenség Argentína elleni fölényes győzelem okán került be ebe a sorozatba. Dunga volt a szövetségi kapitány, Robinho a torna MVP-je. Maicon, Julio Baptista, Vágner Love, Elano, Alex – azért ez sem volt egy kutyaütő társaság.