Szöveg Richard Jolly
Manszúr sejk 2008-ban vásárolta meg a Manchester City futballklubot, amely azóta a Premier League egyik élcsapata lett, az elmúlt évtizedben ötször nyerte meg az angol bajnokságot (2012, 2014, 2018, 2019, 2021), kétszer az FA-kupát (2011, 2019), hatszor a ligakupát (2014, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021) és háromszor az angol szuperkupát (2012, 2018, 2019).
A keret ez idő alatt teljesen kicserélődött, elképzelhetetlen mennyiségű pénzt költöttek rá, de nemcsak a világ legjobb játékosaira tapsoltak el fontmilliókat, a klubvezetésnek időnként sikerült teljesen érthetetlen döntéseket hoznia a játékospiacon. A FourFourTwo ezeket nézte át.
8. OWEN HARGREAVES (2011–2012, 4 MECCS)
Akárcsak Denis Law, Billy Meredith és Carlos Tévez, Owen Hargreaves (legfelső kép) is játszott mindkét manchesteri futballklubban, de a másik hárommal ellentétben ő csak a város egyik felén aratott sikereket, méghozzá vörösben.
2011-ben meglepetés volt, hogy a City leigazolta, ugyanis az elmúlt három évben sérülések miatt mindössze ötször lépett pályára a városi rivális Unitedben. Ez a szám a Cityben végül összesen négy lett, még gólt is szerzett az első meccsén.
De mindössze tizenhárom percet játszott a Premier League-ben, utolsó meccsén a csapat 3-2-es vereséget szenvedett – a Unitedtől…
7. DENIS SUÁREZ (2011–2013, 2 MECCS)
Denis Suárezt nemcsak a Manchester Citynél felejtették el, hanem az Arsenalnál is. Az esélye pedig megvolt, a még mindig csak 25 éves játékos Anglia két nagy klubjánál is bemutatkozhatott, de csak egyetlen meccsen volt kezdőjátékos, akkor is kikaptak a Ligakupában 4-2-re az Aston Villától.
Pedig Suárezt az új David Silvának tartották – nemcsak a nemzetiségük, de micsoda egybeesés, még a monogramjuk is azonos! – de hamar kiderült, hogy az összehasonlítás a klub egyik legendájával azért erős túlzás. A Celta Vigo B-csapatától jött Manchesterbe 2011-ben, és a Barcelona B-csapatába távozott 2013-ban.
6. FÜLÖP MÁRTON (2010, 3 MECCS)
Fülöp Márton, a magyar válogatott kapusa 2010-ben elveszítette a helyét a Sunderland kezdőcsapatában, miután 7–2-es vereséget szenvedtek a Chelsea-től. A Manchester Cityt akkor már a világ leggazdagabb klubjának tartották, de éppen kapus nélkül maradt: Shay Given és Stuart Taylor megsérült, Joe Hartot nem tudták visszahívni birminghami kölcsönszerződéséből, az átigazolási piac pedig bezárult.
Azonban a klub engedélyt kapott, hogy áprilisban, a szezon utolsó három mérkőzésére, a vészhelyzetre való tekintettel kölcsönvehesse Fülöpöt. A legfontosabb bajnokin azonban 1–0-s vereséget szenvedtek otthon a rivális Tottenham Hotspurtől, amely így megelőzte a tabellán, a City viszont lemaradt a Bajnokok Ligájáról. Fülöp Márton 2015 novemberében hosszú betegség után elhunyt.
5. MARCOS LOPES (2013–2015, 5 MECCS)
Ne feledjük, hogy a fiatal tehetségként érkező és két évig a klub akadémiáján pallérozódó Marcos Lopes végül jövedelmező üzletnek bizonyult a Manchester City számára, ugyanis 2015-ben kilencmillió fontot kaptak érte az AS Monacótól.
Átigazolása azért is volt érdekes, mert az aláírása előtt másfél órával a City menedzsere, Manuel Pellegrini még azt nyilatkozta, hogy a játékos nem eladó. A Wolverhampton Wanderers ellen debütáló Lopes a Manchester City legfiatalabb gólszerzője lett, 17 éves és kilenc napos volt első találatakor, végül öt meccs jutott neki.
4. RICHARD WRIGHT (2012–2016, 0 MECCS)
A Google szerint a harmadik legismertebb Richard Wright 2012-ben mindössze egyetlen hét után hagyta el a Preston North End gárdáját, állítólag honvágy miatt. Nos, ez a honvágy végül nem lehetett olyan komoly, mert az Ipswichben született játékos kétszáz kilométerrel északnyugatra, Manchesterbe költözött.
Éles szemmel kifigyelte, hogy ott a harmadik számú kapusnak egy rakás pénzt fizetnek azért, hogy aztán ne is kelljen pályára lépnie, így aztán az Etihad Stadionban töltött négy éve alatt egyetlen meccsen sem játszott. Ez egyébként arrafelé valami hagyomány lehet, mert elődje, Stuart Taylor három idényt töltött ott úgy, hogy csak egyszer lépett pályára.
3. FLORIAN LEJEUNE (2015–2016, 0 MECCS)
Florian Lejeune volt a Manchester Citynek az a játékosa, aki nemhogy sosem játszott a csapatban, de a várost is csak ritkán közelítette meg. „Furcsa kapcsolat volt” – mondta erről maga a francia védő, miután 2017 nyarán Newcastle-be igazolt.
Lejeune a Girona játékosa volt 2015-ben, mikor a City megvásárolta, és azzal a lendülettel egy évre vissza is adta őt kölcsönbe a katalán klubnak, melynek új vezetésében helyet kapott Pere Guardiola, Pep testvére is. A játékos egy év múlva Eibarba szerződött, majd a Newcastle United együttesébe.
2. BRUNO ZUCULINI (2014–2017, 1 MECCS)
Íme, egy középpályás, akinek az öröksége sokkal nagyobb volt, mint a játékra gyakorolt hatása. A Der Spiegel szerint Bruno Zuculini játékjoga ugyanis egy harmadik félé volt, így a Manchester City megszegte az angol szövetség vonatkozó szablyait.
De akárki is volt a tulajdonos, tény, hogy a City kevés hasznot húzott az argentin játékosból. Zuculini 2014-ben a Racing Clubtól érkezett, rögtön beállt a vesztes szuperkupa-meccsen, és sosem játszott többé a csapatban. Kölcsönadták a Valencia, a Córdoba, a Middlesbrough, az AEK Athén, a Rayo Vallecano és a Verona együtteseinek, mielőtt utóbbi végleg leigazolta.
1. ANDREA ÉS FILIPPO MANCINI (2010–12, 2010–13, MINDKETTEN 0 MECCS)
A családnevüket örökölték az apjuktól, a tehetségüket viszont nem. Roberto Mancini két fia, Filippo és Andrea előbb az Internazionale, majd a Manchester City akadémiájára kerültek, követve apjukat, aki közben a felnőttcsapat kispadján ült. Sőt, az idősebbik, Filippo felkerülhetett volna a felnőttekhez is, de olyan „Carlos Tévezes” módon nem volt hajlandó csereként a kispadon ülni.
A kisebbik, Andrea egy meccsen lépett pályára, csereként az Oldhamben, ahol kölcsönben játszott. A már 28 éves Filippónak azóta nem volt klubja, Andrea próbálkozott Magyarországon is a Budapest Honvéd és a Szombathelyi Haladás csapataiban, majd a tengerentúlon a DC United és a New York Cosmos együtteseiben. Apjuk jelenleg olasz szövetségi kapitány, de oda még nem hívta be őket…
Forrás: FourFourTwo.com