Interjú Bodnár Zalán
Neve: Krizsanovics László Kora: 42 év
Foglalkozása: A Liverpool FC csoportvezető takarítója
Pontosan mi a munkája a Liverpoolnál?
Hivatalosan bejelentett alkalmazottja vagyok a klubnak, a munkaköröm megnevezése angolul cleaning supervisor, vagyis a takarítók között dolgozom, immár supervisorként, tehát tartozik alám egy kis csapat, amelyet irányítok. Itt dolgozik a klubnál a lányom és a feleségem is, az utóbbi a VIP-részlegen.
De ugye, Manchester Unitedszurkoló?
Dehogy! Világéletemben Liverpool-drukker voltam!
Ennél közelebb aligha lehetne akkor imádott klubjához.
Bizony. Nekem ez valóra vált álom, itt vagyok minden mérkőzésen az Anfield Roadon, csodálatosan érzem magam, nagyon jó munkahely számomra, boldogok vagyunk itt. Jól megy a munka, két hónap után már elő is léptettek.
Hogy jött ez a lehetőség?
Az eredeti végzettségem felszolgáló, és évekkel ezelőtt azért költöztünk ki Angliába, hogy munkát találjuk, lényegében bármilyet. Egy ideig egy Manchester melletti kisvárosban éltünk, utána Nottinghamben, de elhatároztuk, hogy átköltözünk Liverpoolba, egyrészt mert itt több és jobb munkalehetőség van, másrészt a város is élhetőbb, továbbá itt van ugyebár a futballcsapatom is. Jelentkeztünk egy munkaközvetítőnél, először egy lóversenypályára közvetítettek ki minket, de azt néhány óra múlva ott is hagytuk. Másnap viszont jött egy újabb ajánlat, az már a Liverpooltól. Ez 2018 tavaszán történt, a Roma elleni Bajnokok Ligája-elődöntő előtt, azóta itt dolgozunk.
Milyen egy munkanapja?
Nagyon változó. A meccsnapokon van a legtöbb leendő, aznap tizenkét-tizenöt órát is dolgozni kell, az előtte és utána lévő nap is nehezebb az átlagosnál, de egyébként nem megterhelő a munka. Az angolok nagyon lusták, a lengyel kollégámmal ketten a meccsek után annyi idő alatt – három és fél-négy órát vesz igénybe – letakarítjuk a három lelátót, amíg a hat angol két emeletet a negyedik oldalon.
Miközben zajlik a meccs, akkor is van feladat?
Hogyne, akkor van csak igazán! Folyamatosan járkálnom kell, ellenőrizni az embereim munkáját, sorra járni a parkolót is, a stadion körüli területeket, az Anfield Road odaeső részét, mindent, ami a stadion területéhez tartozik.
Akkor a meccsből nem sokat láthat.
Hivatalosan nem is szabad néznünk, de azért valamennyire bele tudunk pillantani. Minél előbb végzünk a munkával, annál többet láthatunk a mérkőzésből, és annál több szünetünk is van.
Nézőként olykor ki tud menni a találkozóra, vagy minden hazai mérkőzésen dolgoznia kell?
Mindegyiken munka van. A tartalékcsapat meccsére szoktunk olykor kijárni a fiammal, ő is focizik. Ezeken a meccseken is van azért hat-hétezer ember és kiváló futball.
A fotón a frissen elnyert Bajnokok Ligája-serleg mellett pózol. Ezek szerint bejárása van a trófeaterembe is?
Mindenhová bemehetünk, ez benne van a szerződésünkben is. Élek is vele. Az öltöző sem tiltott hely, akkor sem, amikor ott van a csapat. Nagyon rendesek és kedvesek velünk a játékosok. Nemcsak nagyszerű futballisták, de fantasztikus emberek is. A Liverpool tényleg olyan, mint egy nagy család, hiába elcsépelt ez a kifejezés, de így van.
Ki a legjobb fej a labdarúgók közül?
Tényleg mindannyian nagyon rendesek, senkire sem tudok mondani egy rossz szót. A csapat két muzulmán tagja, Mohamed Szalah és Sadio Mané még a többieknél is sokkal barátságosabb és tisztelettudóbb.
Nincs honvágya?
Egyáltalán nincs. Amióta kiköltöztünk, csak egyszer mentünk haza, elég is volt. Nem sok kedvem volna az Anfield Road után egy NB I-es csapat stadionját takarítani. Pedig már olyan szakmai tapasztalatra tettem itt szert, hogy Magyarországon egyedül is rendbe tennék egy egész stadiont. Otthon ritkán vannak ötvenötezren egy meccsen. És otthon nem tudnám megadni a családomnak azt, amit itt igen.
Mennyit lehet keresni ezzel a munkával Liverpoolban, ha nem titok?
Nem titok, kilenc font az órabér, meccsnapokon tíz font (mintegy 3350, illetve 3730 forint óránként – a szerk.).
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. novemberi számában.)