A zsémbes
A pszichológus: Tekintsd át vele a céljait erre a szezonra, és azt, miképpen változna meg az élete, ha elérné, vagy ha nem érné el őket. Ez segít majd neki fontosságuk szerint rangsorolni a dolgokat, és feleslegesen nem fog zsörtölődni lényegtelen dolgok miatt.
A menedzser: Amikor egy játékos mérgelődik, az rossz hatással van a csapatra, ezért még az öltözőben megemlítem a dolgot. A többiek nem hihetik azt, hogy nem foglalkozol vele. Ne vitatkozz, csak mondd el neki, hogy nem vagy elégedett a viselkedésével. Aztán négyszemközt beszéld meg vele, hogy mit vársz tőle egyéni és csapatszinten.
Az önző csatár
A pszichológus: Minden sikeres csatár önző egy kissé, sokuk pont ezért olyan jó. Magyarázd el neki a társak kiszolgálásának előnyét: a győztes csapatban játszó labdarúgók nagyobb figyelmet kapnak.
A menedzser: Ha egy futballista folyamatosan figyelmen kívül hagyja a jobb helyzetben lévő társait, akkor felhívom a figyelmét, hogy ő fontos játékosa az együttesnek, szeretném, ha továbbra is kicsit önző lenne, de a csapat győzelme bizony előrébbvaló, mint az ő dicsősége. Magyarázd el neki, hogy ha győztes alakulatban játszik, az az ő sikerét is növeli.
A dühöngő
A pszichológus: A meccs előtt magyarázd el neki a düh és az ellentmondást nem ismerő magabiztosság közötti különbséget, és azt, hogyan tudja felismerni a növekvő düh jeleit. Ilyenkor általában a mély lélegzetvétel is csökkenteni tudja az intenzív érzelmeket.
A menedzser: Mondd el neki, az jó, hogy fel van tüzelve, de kontrollálnia kell érzelmeit. Ha elveszíti a kontrollt, azzal csak árt a csapatnak. Mondd el neki, hogy szereted, hogy szenvedéllyel játszik, de ezt helyes mederbe kell terelni. Ha ez a düh továbbra is befolyással van a teljesítményére, nem teszem be a csapatba.
A lusta lógós
A pszichológus: Az emberek egy típusa hajlamos lazítani, amikor csapatban kell dolgozni. Azt hiszik, az ő szerepük nem fontos, vagy senki nem fogja észrevenni, hogy alibiznek. Hangsúlyozd, mit vársz tőle és a csapattársaitól, és mondd el, mi lesz a következménye, ha valaki nem végzi megfelelően a munkáját.
A menedzser: Aki nem játszik a csapatért, azt végül nem is teszem be. Magyarázd el neki, hogy fegyelmezettnek kell lennie a pályán, és keményen kell dolgoznia, ha játszani akar. Mondd neki, hogy fontos tagja az együttesnek, de a többiekkel szemben nem fair, amit csinál.
A flikflakkos szélső
A pszichológus: Az ilyen játékosnak meg kell értenie, hogy a gólpasszokkal, gólokkal és a kemény munkával tudja segíteni a csapatot, nem a pengés trükkökkel. A szokásos meccselemzés és a világklasszis szélsők játékának vizsgálata segíthet neki megérteni, mi is vezet sikerhez a pályán.
A menedzser: Az ilyen futballistának meg kell magyarázni, hogy hasznosan kell játszania. Adj neki célokat, fektess elé konkrét kívánalmakat. Bátorítsd néhány dologra, de emlékeztesd rá, hogy nem a sok trükktől lesz jó labdarúgó, sőt ez a hatékonyság rovására mehet.
A félénk önbizalomhiányos
A pszichológus: Kezdjétek egyszerű feladatokkal, innen építkezzetek fölfelé. Emlékeztesd őt az elmúlt jó teljesítményeire. Bátorítsd őt! Akár egy tapasztalt, sikeres játékostárs segítségét is kérheted, aki hasonló problémákkal küszködött fiatal korában.
A menedzser: Négyszemközt lehetsz vele kemény és nyers, de a többiek előtt soha! Azok a menedzserek, akik személyeskednek a játékosokkal az öltözőben, előbb vagy utóbb elveszítik őket. Mondd el neki, mi az, amit jól csinált, és mit vársz tőle a jövőben.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2010. szeptemberi számának Fociakadémia szekciójában.)