1 Képzeld magad a helyébe!
„A játékvezetők munkája pokoli nehéz a modern fociban, szóval minden, amivel megkönnyítheted a dolgukat, csak a javadat szolgálja – mondja dr. Paul Morris, a portsmouth-i egyetem pszichológusa. – Ha az elejétől fogva kordában tartod az érzelmeidet, követed az alábbi tippeket, és kicsit beleéled magad a játékvezető helyzetébe, máris tettél valamit azért, hogy magad mellé állítsd őt.”
2 Szép volt, spori!
„Bármilyen furcsa, a játékvezetők is emberek, és mint ilyenek, sokkal jobban reagálnak a dicséretekre, mint a szidalmakra – érvel Tina Lamb, aki befolyásolási technikákat oktat. – Ha jó ítéletet hoz, legyen az a javadra vagy ellened, dicsérd meg! Ne feledd, még az amatőr bajnokságok világa is kicsi, nem tudhatod, mikor futsz össze újra ugyanezzel a bíróval.”
3 Ne reklamálj!
„Senki sem szereti, ha a képébe ordítanak, vagy megfenyegetik, ez még akkor is igaz, ha a játékvezetők tudják, döntéseiket megkérdőjelezhetik: ez a játék része – magyarázza Lamb. – A reklamálással úgysem fogod megváltoztatni a döntését, de esetleg magadra vonhatod a haragját. Gondolj a testbeszédedre is, még gyakorolhatod is edzésen, hogyan tegyél fel úgy egy kérdést a bírónak, hogy azzal ne sértsd meg őt.”
4 Kérj elnézést!
„Mint sok területen, a pályán a játékosok is gyakran olyan testbeszédet használnak, amellyel elejét vehetik a további konfliktusnak” – tudjuk meg Morristól. A szakértők azt javasolják, ha egy sok lapot osztogató spori van a meccsen, és szabálytalankodsz, akkor te is használd ezt! „Kezdd azzal, hogy kissé összébb húzod magad! – javasolja Robert Phipps, aki könyvet írt a testbeszédről. – Ha egyik tenyeredet előre tartva a játékvezető felé nyújtod, azzal megbánást tanúsítasz. Kerüld az agressziót sugalló mozdulatokat, például ne vicsoríts a fogaddal. De ne felejts el sokat pislogni, ennek is békítő jele van.”
5 Fel a kezekkel!
Ha általában kevés lapot kaptok, akkor az alábbi tipp jól jöhet, amikor csúnya szabálytalanságot követtek el: „Ilyenkor nem szabad reklamálni, emeld fel a kezed, ismerd el a szabálytalanságot, kérj elnézést az ellenféltől, és sétálj el! – biztat Phipps. – Ha a játékvezető tudja, hogy nem jellemző rád a durvaság, akkor ezekkel a gesztusokkal talán elkerülheted a sárga lapot.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2012. júniusi számának Fociakadémia szekciójában.)