Őszinteség: egyértelműen a legjobb politika
A vezetőnek kell megmondania, hogy mit csináljanak a többiek, és hogyan. Nem szabad véka alá rejteni, ha rosszul mennek a dolgok. Mindenkinek meg kell kapnia az őszinte és hasznos visszajelzést a teljesítményéről. Vajon a csapattársaid tudják, mit várhatnak tőled? Ennél is fontosabb: te tudod?
Keresd az inspirációt, és add át!
Gondolj valakire, aki inspiráló hatással van rád a sportban. Figyeld meg, hogyan kommunikál, hogyan hat a körülötte lévő emberekre, még azt is, miként jár. És most gondolj valaki másra, akit nem tartasz magával ragadó személyiségnek. Tanulmányozd a viselkedésüket, és figyeld meg a legfontosabb különbségeket! Használd modellként az első viselkedését!
Alkoss víziókat!
Vázolj fel egy lelkesítő jövőképet, és ismertesd meg ezt a csapattársaiddal! Ez javítani fogja a csapat teljesítményét az edzéseken, a meccseken és az egész szezonban. A közösen átélhető víziók célja, hogy a csapat akkor se essen vissza, amikor a vezérnek esetleg nem megy a játék.
Mutass példát!
Mindig te érkezz a legkorábban az edzésre, és mindig állj teljesen készen a foglalkozás kezdetére. Meccsnapokon különösen korán érkezz! Figyelj arra, hogy mindig fegyelmezett légy! Ez nem jelenti azt, hogy te sohasem hibázhatsz, vagy nem vitatkozhatsz a bíróval, de ne feledd, hogy csak akkor lehetsz hiteles, ha a csapattársaid látják, hogy a nehéz helyzetekben is van tartásod.
Nézd a dolgok jó oldalát!
Arról beszélj a társaknak, hogy mit vársz tőlük, ne azt, amit nem akarsz látni. Ne pazarold az idődet orbitális hibák felelevenítésével. Aki nem tud megfeledkezni a hibáiról, az jobb, ha abbahagyja ezt a játékot. Arra kell gondolni, hogy miként tudod kihozni csapattársaidból a legjobbat. Nagyon pontosan magyarázd el, hogy mit vársz tőlük.
Ismerd a csapattársaidat!
Mindig szakíts időt arra, hogy meghallgasd a csapattársakat! Figyeld meg, hogy milyen szavakat, kifejezéseket használnak, és a kommunikációdat személy szerint igazítsd mindenkihez. Vannak olyanok, akikkel érdemesebb hajszárítás közben dumálni, míg mások egy csendes, négyszemközti beszélgetést igényelnek.
Interjú Ben Welch
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. júniusi számának Fociakadémia szekciójában.)