1
Nyakszirti lebeny
Az agy ezen, főleg látásért felelős része segít megfigyelni a környezetedet és elindítani a válaszreakciókat. „Fontos a térlátáshoz – mondja Bates. – A gondolkodás sebessége, a döntéshozatal és a reakcióidő ezen a területen múlik. Ezek olyan kognitív tényezők, amelyek ahhoz szükségesek, hogy követni tudd az emberedet, észrevedd a csapattársadat, vagy tudd, van-e valaki mögötted.”
2
Limbikus rendszer
Ez szabályozza az érzelmi reakcióidat. Bates szerint: „Ide száll le az a bizonyos lila köd, amikor a játékvezető nem a ti javatokra ítél. Ha provokálnak, mondjuk piros lapot kaptál, akkor átélhetsz egy jelenséget, amit amygdala-eltérítésnek neveznek. Ilyenkor az agy elülső részei – és ezzel együtt a racionális gondolkodás is – háttérbe szorulnak.” Csintalan kis limbikus rendszer.
3
Frontális lebeny
Az agy problémamegoldásért felelős része, ennek segítségével tartod fejben a taktikát, kiszámítod a futásokat és a labda ívét. „Az agy részei nem egymástól függetlenül működnek – magyarázza Bates. – A frontális lebenynek két része van: az egyik a prefrontális kéreg, ami a mozgás megtervezéséért felelős, a másik pedig a premotoros kéreg, ami segít rendszerezni a mozgásfolyamatokat.”
4
Dorzális, ventrális rendszerek
Amikor megtanulsz játszani, a dorzális rendszert használod. Amikor a tudás ösztönössé válik – ez a ventrális rendszer.
„A képességek ösztönössé válnak. Ugyanakkor a tudósok szerint stressz alatt az idegesség miatt ez megfordulhat, és az ismert mozdulatokhoz is a dorzális rendszert használod. Erre mondjuk: túlgondolkodta a helyzetet.”
5
Nyúltagy
A kisagyként is ismert rész közvetlenül nem felelős a mozgásért, de ez finomhangolja a motoros rendszerek által küldött információkat, így aztán nagy szerepe van a testtartásban, az egyensúlyban és a koordinációban. „Amikor egy mozgásról döntesz, akkor az erről szóló információ a kisagyon keresztül fut át a központi idegrendszerbe” – magyarázza Bates.
6
Halántéklebeny
Csapattársad nem hajlandó passzolni, pedig tök üresen állsz? Teljesen figyelmen hagyja az edzői utasításokat, és csak magának játszik? Talán szegény ütést kapott a halántéklebenyére, mely rész a hallásért, nyelvismeretért és memóriáért felelős. „Ez a rész akkor lesz aktív, amikor taktikai utasításokat kapsz, vagy valaki megszólít a pályán” – mondja Bates.
Edd magad okosra!
Matthew Jones, a Stoke City dietetikusa kajáitól eldobod az agyad. De előtte fel is javítod
Sovány csirke
„A fehérje csodákat művel az aggyal, növeli a dopamin és a triptofán szintjét, segít egyensúlyban tartani a hangulatodat és élesebbé tenni a reakcióidat. A sovány fehér hús vagy a hal tökéletes erre. Meccsek előtt időben egyél, lehetőleg sok fehérjét és kevés szénhidrátot.
Lazac
„Az Omega-3 remek hatással van az agyra: a telített zsírsavaktól kevésbé lesznek érzékenyek a sejtek, de a többszörösen telítetlen zsírsavak javítják az agyműködést és a memóriát is. A lazac és a makréla tökéletes, és ha nem szereted a halat, vannak erre a célra gyártott készítmények is.”
Steak
„A kiegyensúlyozott diéta a testnek és az agynak is jót tesz. Nem szabad sok vörös húst fogyasztani, de ebben sok a B2, B6, és B12 vitamin. Ezek hiányakor a neurotranszmitterek kevesebb energiát termelnek az agyban.”
Szöveg: Nick Moore
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2016. áprilisi számának Fociakadémia szekciójában.)