Interjú Paolo Bandini
A gólzsákok születnek?
Bizonyos képességek meg kell, hogy legyenek benned. Ugyanakkor az edzéseken is fejlődik a tudásod, ezért olyan keményen eddz, amennyire csak lehet. Nagyon fontos, hogy a játékod minden egyes részét fejleszd: a jobb és a bal lábat, a fejelést, a labdatartást, mindent. Mindehhez állandóan száz százalékra lesz szükség. Ha a képességeid tízes skálán hatot érnek, esetleg négyet, az sem baj. Az a lényeg, hogy ha négyet, akkor ne kettőt hozz. Aki igazán tehetséges, hogy tízből tízes legyen, az ezt célozza meg, és ne a tízből hetet. Én magam is így állok hozzá, így is kell.
A Sampdoriánál a szabadrúgáskirály Sinisa Mihajlovics keze alatt dolgoztál. Segített abban, hogy a védők szemével is nézd a játékot?
Szeretett részt venni az edzések utáni szabadrúgásversenyeinkben, úgyhogy inkább támadó szemlélettel rendelkezett. Remekül rúg még mindig. Csodás, hogy olyan edzőm lehetett, aki megőrizte a játék szeretetét.
Látsz hasonlóságot más csatárok játékstílusával?
Nem. Ezt azért mondom csak, mert nem vagyok az összehasonlítgatások nagymestere. Szerintem nem elegáns másokhoz hasonlítanunk magunkat. Viszont mások azt mondják rólam, hogy a játékstílusom hasonlít a Cagliari egykori csatáráéra, Gigi Riváéra. Nem tudom, én már nem láttam őt játszani. Azt viszont tudom, hogy hatalmas játékos volt, úgyhogy ez megtiszteltetés.
Szerinted is nagyot változott a csatárok szerepe az utóbbi években?
Szerintem a modern csatárnak mindent tudnia kell. Nem elég, hogy csak lövi a gólokat. Mostanság azt várják tőlünk, hogy a védelem első vonala legyünk, gólpasszokat osztogassunk, és legyenek találataink is. Ráadásul mindezt sokféle felállásban kell tudnunk produkálni. Minél inkább sokoldalú valaki manapság, annál valószínűbb, hogy sikeres lesz a pályafutása.
A kapu előtt a legtöbben elveszítik a józanságukat. Neked mitől sikerül higgadtnak maradnod?
Nem könnyű, még a világ legjobbjai is küzdenek, hogy visszatartsák az érzelmeiket. A fáradság gyakran játszik szerepet. Amikor nem kapsz levegőt, a látásmódod is megváltozik, és már nem úgy érzékeled a kaput, mint amikor friss voltál a mérkőzés elején. Rengeteg tényező játszik szerepet ebben. Lehet, hogy tegnap összejött egy gyönyörű gól, ma meg kihagyom a legegyszerűbb helyzetet is. Megesik az ilyesmi. Nem is lennék emberi lény, ha mindent sikerülne belőnöm, és ebben az esetben már nem is futballról beszélnénk. Alakulhat egy helyzet így is, meg úgy is, az a legfontosabb, hogy miként reagálsz rá, illetve, hogy ne veszítsd el az önbizalmad.
„Mihajlovics a Sampdoria menedzsereként szeretett részt venni az edzések utáni szabadrúgásversenyeinkben. Remekül rúg még mindig”
A nagy nyomás félelmet okoz nálad?
El kell ismernem, hogy olykor nagyon is érzem a rám nehezedő nyomást, de nem is baj, ha a mérkőzés előtt van ilyen, mert ebben az esetben gyorsabban veszem fel a meccs ritmusát, és alkalmazkodom a játékhoz. De amint kimegyek a pályára, már nem számít, hogy a Manchester United (ellenük Manolo ez év februárjában két gólt is szerzett a Ligakupában – a szerk.), vagy egy második vonalbeli csapattal kell megküzdenünk, mert amint a játékvezető belefúj a sípjába, pontosan ugyanaz az érzés tölt el. Ekkor már nem a rám nehezedő terhen jár a fejem.
Hogyan változtatsz a játékodon a különböző típusú középső védők ellen?
A Southamptonnál számtalan teljesítményelemző segít. Az ellenfél játékát figyelik, és például a szünetben egy iPad segítségével megosztják velünk, amit láttak. Ilyenkor kiderül, a másik csapat játékosai miként reagálnak egyes helyzetekben. Azt is figyelem, ki gyorsabb, ki lassabb. Az a legfontosabb, hogy megtaláljuk a gyenge pontjukat, és ezt a lehető legjobban kiaknázzuk a pályán.
A Premier League nagy fizikai erőfeszítést igényel. Mit tettél azért, hogy erősödj egy kicsit, mielőtt aláírtál a Southamptonhoz?
Semmit. Amikor megérkeztem, egyszerűen csak bekapcsolódtam az edzésekbe, ennyi volt az egész. Soha nem voltam, és soha nem is leszek amolyan nagy, melák csatár. Az a fontos, hogy „harapni tudok” a pálya felső harmadában, és rövid távon gyors vagyok, így minden adódó helyzetre lecsaphatok. Ez már a Serie A-ban is így volt, úgyhogy nincsen szükségem extra edzésekre, hogy meglegyen a sebességem vagy a fizikumom.
A RÉSZLETEK
A Szentek olasz csatárának szeme van a gólra.
Született 1991. november 26., Calcinate, Lombardia
Klubjai Atalanta, Cittadella, Juventus, Bologna (kölcsönben), Sampdoria, Napoli, Southampton
Serie A-góljai 158 meccsen 38 gól
Válogatottság Anglia ellen mutatkozott be 2012 augusztusában
Válogatott eredménye Két gól tíz meccsen
Testvére Melania a női válogatott játékosa volt, 107 meccsen 44 gólt szerzett
Igazolási díj A Southampton 14 millió fontért vette meg a Napolitól
Kérők A West Ham, a Spurs és a Stoke is érdeklődött iránta 2016-ban, az Evertont pedig visszautasította
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2017. decemberi lapszámában.)