A labda megtartása
Használd az erőd, és várj a lehetőségre!
„Az a fontos, hogy ne veszítsd el a labdát, amikor megkapod. Ha egyedül vagyok, megpróbálom fedezni a labdát, a hátammal és a karommal erőből távol tartani a védőket. Ez nagyon lényeges, mert ha meg tudom tartani a labdát, akkor a csapattársaimnak esélyük lesz csatlakozni a támadáshoz. Addig tartogatom a labdát, míg a többiek fel nem érnek. Amint egy társam jobb pozícióban van, passzolok. Vagy egyedül török a kapura. Ezt sokszor ösztönösen döntöm el. Intelligens játékos vagyok, így mindig a legjobb döntéseket hozom.”
Helyezkedés
Találd meg az üres területet, és vidd el a védőt!
„Mindig oda próbálok helyezkedni, ahol megkaphatom a labdát. Néha visszalépek, máskor elviszem a védőt, így teremtek helyet a társaimnak. Aztán belépek az üres területre, így a középpályásoknak eggyel több lehetőségük lesz: én. Igazából én nem az a fajta játékos vagyok, aki kivonja magát a játékból, és inkább elviszi a védőket, de néha ezt is meg kell tenni a csapatért, még akkor is, ha tudod, nem fogod megkapni a labdát. Egy jó csapatban pedig a társad is megteszi majd ezt neked legközelebb.”
Érj oda a beadásokra!
Előzd meg a védőt!
„Ilyenkor az a lényeg, hogy a védő előtt cselekedj, csak így lesz elegendő helyed. Ez nem igazán az én asztalom, ebben David Trezeguet a legjobb. Sohasem láttam olyan játékost, aki olyan okosan tudott volna érkezni a beadásokra és szögletekre, mint ő. Mintha pontosan tudta volna, hová fog érkezni a labda, laposan jön-e vagy magasan. Én? Nekem nincs efféle érzékem. Néha én vagyok az első érkező a szögletekre, néha a második.”
Olvasd a játékot!
Figyeld a többi játékos mozgását!
„Mielőtt megkapom a labdát, mindig megpróbálom kitalálni, mi fog történni: hol vannak az ellenfeleim és a társaim, és hol lesznek néhány másodperc múlva. Érzem és látom, hogy nagy valószínűséggel mi fog történni. Persze ezt lehetetlen mindig kitalálni, azok, akik a legtöbbször eltalálják, azok a legjobb játékosok. Ez a különbség egy átlagos és egy topjátékos között. A legjobbak hasonlóan gondolkoznak.”
Küzdelem a védőkkel
Készülj fel a test-test elleni küzdelemre!
„Sok védő rángatni vagy lökdösni fog. Mindenre fel kell készülnöd, és nem szabad lebecsülnöd őket. Azért teszik ezt, mert ők gyenge játékosok, te pedig jó vagy. Egy klasszis védőnek nincsen szüksége ilyen dolgokra, és becsületesen játszik. Paolo Maldini és Alessandro Nesta kemény ellenfelek voltak, de mindig tiszteltem őket.”
Ne törődj a szidalmakkal
Ne feledd, felelősséggel tartozol a csapatodnak!
„Néhány védő bizony megpróbál majd felbosszantani. Néhányuk a családomat szidta – cigánynak neveztek. Édesanyám horvát, édesapám bosnyák. Én Svédországban születtem, és százszázalékosan svédnek érzem magam, de ez nekik nem számított. Ma már nem érdekel, mit magyaráznak. Azzal foglalkozz, ami a feladatod, ne azzal, amit ők mondanak. Arra is emlékezned kell, hogy felelősséggel tartozol a csapatodnak, nem szabad reagálnod a bántalmakra. Sokat segít, ha elfogadod, hozzátartozik a munkádhoz, hogy nyugodt maradj.”
Interjú Andy Mitten
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2010. decemberi számának Fociakadémia szekciójában.)