Maradj nyugodt és magabiztos!
Ne feledd, az önbizalom önbizalmat szül!
„Sráckoromban a középpályán játszottam, így amikor visszakerültem a védelembe, mindig nyugodtan kezeltem a labdát. Ha bepánikolsz, amikor a labda feléd tart, az átragad a társaidra is. Nyugodtnak kell maradnod, és tovább kell passzolnod valakinek a saját csapatodból! A testbeszéd nagyon fontos. Ha azt látják a körülötted lévők, hogy magabiztos és nyugodt vagy, akkor nagyobb esély van a győzelemre.”
Tudd, mi vesz körül!
Előre kell látnod, mit fognak tenni a társaid
„Amikor megkapod a labdát, a fejedben lennie kell egy képnek arról, hogy mi is van körülötted. Tudnod kell, hol helyezkednek a társaid, nemcsak azért, mert így játszik a csapat, hanem azért, mert ha fogalmad sincs, hogy hol vannak a középpályásaid, szélsővédőid vagy csatáraid, akkor hová fogsz passzolni? Amikor megkapom a labdát, szeretem már előre tudni, mit fogok kezdeni vele. Erre egyébként Scholesy a legjobb példa, ő fejben jó néhány passzal előrébb jár, mint bárki más.”
Emeld fel a fejed!
Sohase vedd le a szemed a labdáról!
„Néha, amikor megkapod a labdát, ösztönösen lenézel rá. A csatárok erre ugranak, és azonnal nyomás alá helyeznek. Mire ismét felemeled a fejed, már csak két méterre vannak tőled. Amikor jön feléd a labda, emeld fel a fejed, és nézd meg, ki hol helyezkedik! Mire a labda hozzám ér, már pontosan tudom, hogy van-e időm átvenni, vagy egyből tovább kell adnom. Ha csak egy pillanatra is lehajtod a fejed, mire visszanézel, a játék már megváltozott, te pedig nem tudsz majd elég gyorsan alkalmazkodni hozzá.”
Figyeld az ellenfelet!
Időt nyersz, ha rájössz, mire készül
„Ha a saját kapud felé szaladva egy labdát üldözöl, nyakadon a védővel, akkor tudnod kell, melyik oldaladról fog támadni! Ha a kapus felőli oldalamról jön, akkor gyakran eljátszom, hogy hazaadom a labdát, ekkor önkéntelenül is arra fog mozdulni. Ezzel nyerek egy-két métert, amikor a másik oldalra fordulok el, és több időm lesz jól passzolni. Igazából az engem üldöző játékostól függ, merre is fogok fordulni a labdával.”
Irányítsd a játékot!
Keresd meg az ellenfél gyenge pontját – már ha van neki!
„Ha egy gyors, fürge és technikás ellenféllel állsz szemben, mindig közel kell lenned hozzá, amikor átveszi a labdát. Ha messze állsz tőle, és hagyod felgyorsulni, akkor nagyon nagy bajba kerülhetsz. Ha viszont egy testesebb csatárral játszol, aki szeret ütközni, akkor mást kell kitalálnod, hogy ne hozhassa a megszokott futballját. A nagy és erős labdarúgók nem olyan jók, ha nem lehetnek a közvetlen közeledben. Ha nem vethetik neked a hátukat, akkor nem fogják tudni, hol vagy. Hadd találgassanak!”
Bökdösés, bökdösés!
Hadd tudja a csatár, ott vagy mögötte!
„Ha pontrúgásnál fogsz embert, akkor nagyon közel kell lenned hozzá. Nem foghatod a mezét, de ha elindul, és felé száll a labda, akkor kicsit oldalba bökheted, hogy elveszítse egyensúlyát. Ha egy jól fejelő játékost hagysz lendületbe jönni, és zavartalanul felugrani, miközben te a földön állva várod a feléd érkező labdát, akkor sohasem fogod azt megszerezni. Tapadj rájuk, mint az alsógatyájuk, bármerre mennek, kövesd őket, és támadd a labdát!”