Mérd fel a veszélyt!
Mielőtt szerelni próbálsz, mindenre gondolj!
„Hogyan lehet szerelni egy olyan játékost, aki neked háttal fedezi a labdát? Célozd meg a térdét, de előtte vágd jól hasba! Komolyra fordítva a szót, pontosan kell tudnod, mit fogsz csinálni, ez pedig mindig a helyzettől függ. Milyen messze van tőled a csatár, mennyire technikás, hajlamos-e szimulálni. Ha van mögötted segítség, nyugodtan megpróbálhatod szerelni. Ha nincs, akkor csak fedezd a kaput. Ne csússz be, mert ha elvéted a labdát, a csatár ziccerbe kerül.”
Vagy a labda, vagy a baba!
A kettő együtt sohasem juthat túl rajtad!
„Amikor szerelni készülsz, egy szabály lebegjen a szemed előtt: nem gond, ha a labda túljut rajtad. Az sem, ha a csatár jut túl rajtad. Az már igen, ha a kettőnek egyszerre sikerül. Vagy a játékost, vagy a labdát meg kell állítanod: egyszerre sohasem engedheted el őket. Ez is változó, de a legjobb pozíció: fél lépéssel a csatár mögött lenni, mert ekkor van időd reagálni a mozgására. Nem szabad túl szorosan embert fogni!”
Maradj talpon!
Időben készülj fel az ütközésre!
„Egy egy ellen az a legjobb, ha kicsit féloldalasan állsz a csatárral szemben, mert ekkor lesz elég helyed és időd eldönteni, melyik irányba lépsz ki. Látni fogod, mit tesz az ellenfeled. Az olyan szerelések, amikor leütközöd a csatárt, vagy elkanalazod előle a labdát, sokkal jobbak, mint a becsúszások. Csak végső esetben szabad becsúszni, és csak akkor, ha biztos vagy benne, tied lesz a labda. Ellenkező esetben mindig maradj talpon!”
A végső megoldás: becsúszás
Először mindig a labdát találd el!
„Ha mégis be kell csúsznod, légy biztos benne, hogy eltalálod-e a labdát! Becsúszáskor minden az időzítésen és a megfelelő ütemen múlik: ezeknek tökéletesnek kell lenniük, hogy a labdát érd el elsőnek, ne a játékost. Mindegy, hogy megszerzed-e a labdát, vagy csak elpöckölöd, mindenképpen előbb a labdához érj! Ahogy említettem azonban: csak utolsó lehetőségnek válaszd a becsúszást!”
Szerelés a szélen
Ismerd az ellenfél támadóját!
„Az ellenféltől függ, hogy az edződ mit vár tőled. Ha olyan szélsőik vannak, akik jól adnak be, középen pedig veszélyesen fejelő csatárok érkeznek, akkor mindenekelőtt a beadásokat kell blokkolni. De ez nem minden esetben fontos. Ha alacsonyak a csatáraik, akkor hadd szálljon középre a labda, társaid minden bizonnyal el tudják majd fejelni. Sokkal veszélyesebb, amikor a szélső csak imitálja a beadást, majd visszahúzza a labdát, és elindul befelé. Ezt a játékost mindenképpen meg kell állítani.”
Koncentrált agresszió
Néhány korai szerelés elveszi a támadó kedvét
„Akárhányszor szerelni készülsz, mindig csakis a labda megszerzése lehet a célod. Minden szereléskor agresszívnek kell lenned, és mindenáron a labdát kell akarnod. A kulcs az, hogyan kombináljuk ezt az agressziót a megfelelő koncentráltsággal: ez nemcsak az egyes ütközéseknél fontos, hanem az egész védőmunkában. Néhány jól időzített szerelés a meccs elején elbizonytalaníthatja a csatárt. Legyen ez a célod már a kezdőrúgás pillanatában!”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. decemberi számának Fociakadémia szekciójában.)