Minden kezdet nehéz
Ne érjen felkészületlenül az alapozás!
„Pár héttel az alapozás megkezdése előtt kezdj el mozogni! Kezdj sok futással, mondjuk háromszor egy héten! Fuss 30-40 percet ugyanabban a tempóban, ezzel hozzászoktatod a szervezeted a terheléshez és az intervallumos futáshoz. Ez a következőkből áll: 15 másodperc futás, 15 másodperc kocogás, 30 másodperc futás, 30 másodperc kocogás, és így tovább. Próbálj meg négy sorozatot csinálni ebből, futásonként körülbelül 75%-os teljesítménnyel. Tehát négyszer 15 másodperc futás, ugyanennyi kocogás, és így tovább.”
Csak könnyedén!
Ismerkedj meg újra a labdával!
„Az első tíz percben szokj hozzá újra a labdához, ha ez megtörtént, kipróbálhatsz néhány nehezebb gyakorlatot is. Egyszerűen csak érezd jól magad! Dolgozz keményen, végezd a megfelelő gyakorlatokat, hogy minél jobb formába kerülj a szezonkezdetre! Az első tétmeccskor te akarsz lenni a legfittebb játékos, és be akarsz kerülni a kezdőcsapatba, ugye?”
A kemény munka kifizetődik
Nyűgözd le az edződet!
„Az alapozás jó időszak arra, hogy jól sikerüljön az első benyomás, úgyhogy kapcsolj rá! Ha magad vagy, tegyél ki a kapu elé néhány gátat, bóját és padot. Szökdelj át a gátakon és padokon, szlalomozz át egy labdával a bóják között, majd lőj kapura! Ha vannak társaid, akkor inkább egy passzolt, kényszerítőzött vagy beadott labdát lőj meg az álló labda helyett!”
Egyél ésszel!
A tested megfelelő üzemanyagot igényel
„A holtszezonban kevesebb szénhidrátot és több fehérjét vigyél be! Amikor az edzések újra elkezdődnek, fordítsd meg az arányokat, de ne vidd túlzásba a szénhidrátokat, igazodjon ahhoz, hogy milyen kemény az edzés! A fehérje abban segít, hogy gyorsabban regenerálódjanak az izmaid. Edzés előtt mindig eszem egy kis müzlit vagy pirítóst, a terhelés után pedig tésztát vagy halat fogyasztok. Ebédre általában salátát, sok zöldséget és csirkét választok.”
Fontos a pihenés
De az is, hogy ne vidd túlzásba
„Egy kemény edzés után a szervezetnek meg kell adni a lehetőséget, hogy kipihenje magát. Szeretek ilyenkor medencében néhány dinamikus nyújtást végezni, vagy kicsit kocogni, hogy ellazítsam az izmaimat. Ahogy egyre közeledik az első felkészülési meccs, úgy lesz egyre fontosabb a megfelelő regeneráció. Ebben az is segít, ha edzés után sok folyadékot iszol. Meccs után koncentrálj a regenerációra! Ez lehet könnyű súlyzózás, kis úszás, jégfürdő vagy akár könnyű edzés is.”
Célozd meg a sikert!
Maradj azonban a realitás talaján!
„A szezonkezdet előtt nagyon fontos tisztázni a csapaton belül, hogy mik a céljaink, és azokat hogyan kívánjuk elérni. Közvetlenül az első meccs előtt arra koncentrálj, hogy azon a találkozón mit akarsz elérni. Én mindig arra törekszem, hogy én legyek a legjobb játékos a pályán. Középpályásként gólpasszokra törekszem, úgyhogy arra gondolok, minél jobb passzokkal szolgáljam ki a csatárokat. Gyors? Lábra szereti kapni a passzokat? Vagy az indításokat szereti? De a passz után sem állok meg, én is betörök a tizenhatoson belülre.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2011. szeptemberi számának Fociakadémia szekciójában.)