Labdaátvétel
Figyelj a körülötted lévőkre!
„Mielőtt megkapom a labdát, mindig gyorsan körülnézek, hogy kinek tudnám továbbpasszolni. Mindig tudnod kell, ki van körülötted. Ha úgy érzed, valaki már nagyon közel van, vezesd egy kicsit arrébb a labdát. Próbálj üres területbe mozogni, hiszen minél több területed van, annál több időd lesz gondolkodni. Ha egyszer megkaptad a labdát, ne vezesd az ellenfél felé! Persze néha szeretem nekivezetni a labdát az ellenfélnek, és csak vinni előre. Addig is halad előre a csapat.”
Passzolás
Hozz jó döntést!
„Minden átadás fontos. Egy rossz passz után elveszítheted a labdát, és bajba sodorhatod saját csapatodat. A rövid passzokból lehet építkezni, és amíg a labda nálad van, az ellenfél nem tehet semmit. Nagyon fontos az átadás időzítése. Ha gólt kell lőnötök, üres területre kell passzolni. Ha vezettek, tartsátok a labdát, és játsszatok óvatosabban. Mivel mi régóta ugyanabban a rendszerben játszunk, mindenki tudja, hova kell mozognia. Ezért könnyebb a dolgom, tudom, hogy Xavi vagy Messi hol fog felbukkanni.”
Reagálj gyorsan!
Figyelj nagyon, amikor megkapod a labdát!
„Ha az ellenfelednél gyorsabban találod ki, hova fog kerülni a labda, máris előnyben vagy. Ha megkapod a labdát, és csak utána kezdesz el gondolkozni, hogy mitévő legyél, akkor el fogod veszíteni. Ezért kell előre gondolkodni. A legjobb játékosok gondolkodnak a leggyorsabban. Hová fog mozogni a csapattársam? Nem lesz lesen? Kinek van elég területe? Melyikük kéri a labdát? A lábára kéri, vagy maga elé? Lehetsz a legjobban passzoló játékos a világon, de ha a társaid nem helyezkednek megfelelően, ez semmit sem ér.”
Hülyítsd meg!
Zavard össze az ellenfeledet!
„Hitesd el, hogy az egyik irányba akarsz menni, majd indulj el a másikba. Bolondítsd meg, zavard össze. Ha az ellenfelednél van a labda, gyorsan támadj vissza, még ideje se legyen végiggondolni, mit is csinálhatna. Még egy dolog: ha odalett a támadás, ne pazarold az energiád arra, hogy kergeted a labdát. Sokkal nagyobb hasznára lehetsz a csapatnak, ha védekezel. Vagy helyezkedj úgy, hogy mire visszaszerzitek a labdát, máris támadhasd a kaput.”
Küzdd le az óriást!
Gyorsan és laposan játssz!
„Ha egy magas játékos az ellenfél, mindig gyorsan és laposan játszom. A gyors kényszerítő is hasznos, mert a magas játékosok reakcióideje lassabb, és nem fordulnak olyan gyorsan. Mindig távolságot tartok tőlük, így gyorsabban tudok fordulni, és nem kell test-test ellen küzdenem velük. Csak hatvanhárom kiló vagyok, nincs meg a súlyom az ilyen csatákhoz. Ha néhányszor el tudod mellettük vinni a labdát kényszerítőkkel, akkor már nem fognak olyan nagy hévvel megtámadni, és nagyobb területed lesz. A Barca alacsony csapat, így jól kell használnunk a magasságunkat. Ezért végzem el én a szögleteket, fejelni nem lenne sok esélyem.”
Távoli lövések
Figyeld a távolságot!
„Nem vagyok nagy gólvágó, de ha látom, hogy van rá lehetőség, habozás nélkül lövök. Ha úgy érzem, gólt szerezhetek, meg is próbálom, és a kapunak azt a részét célzom, ahová legnehezebben érhet oda a kapus. Ezt tettem a vb-döntőben is a hollandok ellen, és a Chelsea ellen is, a 2009-es BL-elődöntőben, mert láttam egy kis rést a tömegben. Az előttem álló játékosok ugyanúgy, vagy még jobban zavarják a kapust, mint engem, mert nem látja rendesen a labdát. Persze ha valaki jobb helyzetben van, passzolni fogok. Szóval minden egyes pillanatban tudnod kell, hogyan lehet folytatni a játékot.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2010. novemberi számának Fociakadémia szekciójában.)